Bezspoinowe powłoki żywiczne na schodach – przegląd najciekawszych realizacji
Tremco CPG Poland Sp. z o.o.
ul. Marywilska 34
03-228 Warszawa
agnieszka.bak|tremcocpg.com| |agnieszka.bak|tremcocpg.com
539815964
https://www.tremcocpg.eu/pl-pl/
Aplikacja systemów żywicznych na schodach wymaga sporych nakładów czasu i pracy, a do tego odpowiednich umiejętności i staranności ze strony wykonawcy przy wykończeniu detali.
W związku z wymaganiami dotyczącymi odpowiedniej klasy przeciwpoślizgowości, na schodach stosuje się żywice z dodatkami, takimi jak piasek kwarcowy, płatki, kruszywo marmurowe. Wykorzystanie rozmaitych materiałów i technologii pozwala uzyskać bardzo różnorodne efekty wizualne, odpowiednie do pomieszczeń przemysłowych, jak i do bardziej eleganckich, dekoracyjnych wnętrz. Dostępne są również systemy posadzkowe do zastosowań zewnętrznych, w tym szybkowiążące.
Eksperci wiodącej w zakresie rozwiązań żywicznych marki Flowcrete przedstawiają najciekawsze, inspirujące realizacje klatek schodowych.
Atrakcyjna kolorystyka
Systemy o grubości od 1 do 2 mm, z barwionej żywicy z przesypem piaskiem kwarcowym, to typowe rozwiązanie stosowane od lat. W ostatnim czasie takie wykończenie zyskuje coraz wiekszą popularność w obiektach użyteczności publicznej, np. w nowoczesnych biurowcach.
Powłoki tego typu, jak np. Flowcoat SF41, można wykonywać zarówno na schodach prefabrykowanych, jak i monolitycznych. Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża – powierzchnia biegów powinna być równa, a wszelkie niedoskonałości muszą być wcześniej naprawione. Dużą zaletą jest możliwość barwienia żywicy epoksydowej na niemal dowolny kolor. W związku z przepisami BHP, na brzegach pierwszego i ostatniego stopnia w biegu stosuje się paski żywicy o zwiększonej antypoślizgowości w kontrastowym odcieniu lub metalowe, fakturowane listwy.
Posadzki przypominające wyglądem terazzo, z fakturą skórki pomarańczy
Tradycyjne lastryko, czyli terazzo cementowe, ma gładką powierzchnię, powstałą w wyniku szlifowania. Ze względu na cementową matrycę, z czasem na jego powierzchni pojawiają się różne defekty wymagające naprawy.
Renowację schodów, bez zwiększania ich obciążenia, można przeprowadzić poprzez ułożenie dekoracyjnego systemu na bazie żywicy epoksydowej i
Efektowne kamienne dywany
System żywiczny typu kamienny dywan, np. Rustik Glamourstone, powstaje z kruszywa marmurowego, połączonego i otoczonego bezbarwną żywicą epoksydową. Ten niezwykły materiał przypomina w odbiorze ścieżkę usypaną ze szlachetnych kamyków i wywołuje skojarzenia z dywanem. System posiada przestrzenną strukturę, która tłumi odgłos kroków oraz sprawia wrażenie miękkości. Aplikacja takiej posadzki na schodach jest dużym wyzwaniem dla firmy wykonawczej ze względu na konieczność zachowania dużej staranności oraz precyzji wykonania. Przy doświadczeniu i umiejętnej aplikacji efekt „WOW” jest jednak gwarantowany.
Systemy o zwiększonej antypoślizgowości na bazie bezbarwnej żywicy i kolorowego piasku
Powłoki żywiczne z barwionym piaskiem to korzystne rozwiązanie na schody w obiektach publicznych z kilku powodów. Chropowata, szorstka powierzchnia zmniejsza ryzyko poślizgnięcia i upadku. Zawartość kwarcu daje tej posadzce dużą odporność na ścieranie, utrzymaną nawet przy intensywnym użytkowaniu. Możliwość tworzenia własnych kompozycji mieszanek kolorystycznych piasków pozwala na uzyskanie wielu niepowtarzalnych efektów wizualnych.
Ze względu na niewielkie powierzchnie stopni wszystkie roboty muszą być wykonane ręcznie. W przypadku systemów zacieranych wymaga to od wykonawcy sporych umiejętności. W związku z tym, ze względów praktycznych, często na schodach wykonywane są systemy metodą zasypu, np. Peran STB Structure.
W przypadku schodów usytuowanych na zewnątrz budynku najlepiej sprawdzają się rozwiązania na bazie szybkowiążącej żywicy metakrylowej (MMA) i barwionego piasku kwarcowego, np. z grupy Flowfast lub Deckshield Rapide. Materiały te są odporne na działanie promieniowania słonecznego, a przy tym pozwalają na szybką aplikację, również w trudnych warunkach pogodowych – przy dużej wilgotności powietrza i podłoża oraz w niskich temperaturach.
Wykonywanie systemów żywicznych na schodach wiąże się z pewnymi ograniczeniami – nie wszystkie rozwiązania pozwalają na układanie na powierzchniach pionowych. Z tego względu przy wyborze materiałów warto skorzystać ze wsparcia doradców technicznych – ekspertów od systemów żywicznych.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.