Bezspoinowe powłoki żywiczne na schodach – przegląd najciekawszych realizacji
Tremco CPG Poland Sp. z o.o.
ul. Marywilska 34
03-228 Warszawa
agnieszka.bak|tremcocpg.com| |agnieszka.bak|tremcocpg.com
539815964
https://www.tremcocpg.eu/pl-pl/
Aplikacja systemów żywicznych na schodach wymaga sporych nakładów czasu i pracy, a do tego odpowiednich umiejętności i staranności ze strony wykonawcy przy wykończeniu detali.
W związku z wymaganiami dotyczącymi odpowiedniej klasy przeciwpoślizgowości, na schodach stosuje się żywice z dodatkami, takimi jak piasek kwarcowy, płatki, kruszywo marmurowe. Wykorzystanie rozmaitych materiałów i technologii pozwala uzyskać bardzo różnorodne efekty wizualne, odpowiednie do pomieszczeń przemysłowych, jak i do bardziej eleganckich, dekoracyjnych wnętrz. Dostępne są również systemy posadzkowe do zastosowań zewnętrznych, w tym szybkowiążące.
Eksperci wiodącej w zakresie rozwiązań żywicznych marki Flowcrete przedstawiają najciekawsze, inspirujące realizacje klatek schodowych.
Atrakcyjna kolorystyka
Systemy o grubości od 1 do 2 mm, z barwionej żywicy z przesypem piaskiem kwarcowym, to typowe rozwiązanie stosowane od lat. W ostatnim czasie takie wykończenie zyskuje coraz wiekszą popularność w obiektach użyteczności publicznej, np. w nowoczesnych biurowcach.
Powłoki tego typu, jak np. Flowcoat SF41, można wykonywać zarówno na schodach prefabrykowanych, jak i monolitycznych. Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża – powierzchnia biegów powinna być równa, a wszelkie niedoskonałości muszą być wcześniej naprawione. Dużą zaletą jest możliwość barwienia żywicy epoksydowej na niemal dowolny kolor. W związku z przepisami BHP, na brzegach pierwszego i ostatniego stopnia w biegu stosuje się paski żywicy o zwiększonej antypoślizgowości w kontrastowym odcieniu lub metalowe, fakturowane listwy.
Posadzki przypominające wyglądem terazzo, z fakturą skórki pomarańczy
Tradycyjne lastryko, czyli terazzo cementowe, ma gładką powierzchnię, powstałą w wyniku szlifowania. Ze względu na cementową matrycę, z czasem na jego powierzchni pojawiają się różne defekty wymagające naprawy.
Renowację schodów, bez zwiększania ich obciążenia, można przeprowadzić poprzez ułożenie dekoracyjnego systemu na bazie żywicy epoksydowej i
Efektowne kamienne dywany
System żywiczny typu kamienny dywan, np. Rustik Glamourstone, powstaje z kruszywa marmurowego, połączonego i otoczonego bezbarwną żywicą epoksydową. Ten niezwykły materiał przypomina w odbiorze ścieżkę usypaną ze szlachetnych kamyków i wywołuje skojarzenia z dywanem. System posiada przestrzenną strukturę, która tłumi odgłos kroków oraz sprawia wrażenie miękkości. Aplikacja takiej posadzki na schodach jest dużym wyzwaniem dla firmy wykonawczej ze względu na konieczność zachowania dużej staranności oraz precyzji wykonania. Przy doświadczeniu i umiejętnej aplikacji efekt „WOW” jest jednak gwarantowany.
Systemy o zwiększonej antypoślizgowości na bazie bezbarwnej żywicy i kolorowego piasku
Powłoki żywiczne z barwionym piaskiem to korzystne rozwiązanie na schody w obiektach publicznych z kilku powodów. Chropowata, szorstka powierzchnia zmniejsza ryzyko poślizgnięcia i upadku. Zawartość kwarcu daje tej posadzce dużą odporność na ścieranie, utrzymaną nawet przy intensywnym użytkowaniu. Możliwość tworzenia własnych kompozycji mieszanek kolorystycznych piasków pozwala na uzyskanie wielu niepowtarzalnych efektów wizualnych.
Ze względu na niewielkie powierzchnie stopni wszystkie roboty muszą być wykonane ręcznie. W przypadku systemów zacieranych wymaga to od wykonawcy sporych umiejętności. W związku z tym, ze względów praktycznych, często na schodach wykonywane są systemy metodą zasypu, np. Peran STB Structure.
W przypadku schodów usytuowanych na zewnątrz budynku najlepiej sprawdzają się rozwiązania na bazie szybkowiążącej żywicy metakrylowej (MMA) i barwionego piasku kwarcowego, np. z grupy Flowfast lub Deckshield Rapide. Materiały te są odporne na działanie promieniowania słonecznego, a przy tym pozwalają na szybką aplikację, również w trudnych warunkach pogodowych – przy dużej wilgotności powietrza i podłoża oraz w niskich temperaturach.
Wykonywanie systemów żywicznych na schodach wiąże się z pewnymi ograniczeniami – nie wszystkie rozwiązania pozwalają na układanie na powierzchniach pionowych. Z tego względu przy wyborze materiałów warto skorzystać ze wsparcia doradców technicznych – ekspertów od systemów żywicznych.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.