Biurowiec Generation Park Y z certyfikatem WELL Gold
Wieżowiec Generation Park Y, zrealizowany przez Skanska na warszawskiej Woli i sprzedany firmie HANSAINVEST Real Assets, otrzymał najważniejsze wyróżnienie przyznawane powierzchniom biurowym – certyfikat WELL Gold zrealizowany w schemacie Core & Shell. Rozwiązania oparte na jego wymaganiach zapewniają użytkownikom biur bezpieczeństwo i komfort.
WELL Building Standard to opracowany przez International WELL Building Institute system certyfikacji, który mierząc jakość powierzchni biurowej, weryfikuje ponad 100 parametrów budynku. WELL bierze pod uwagę nie tylko design czy kwestie związane z użytkowaniem samego biurowca, ale również to, w jaki sposób wpływa on na ludzkie zachowanie i zdrowie.
W procesie certyfikacji badane są m.in. kwestie związane z dostępem do świeżego, czystego powietrza, dobrej jakości wody, odpowiedniego oświetlenia wnętrz czy akustyki. Ocenie podlegają również narzędzia, technologie czy rozwiązania, które oddziałują na komfort psychiczny i fizyczny pracowników.
– Wszystkie nasze budynki realizujemy zgodnie ze sprawdzonymi zasadami zrównoważonego rozwoju. Najpierw szczegółowo pracujemy nad detalami projektu, a następnie, dzięki certyfikacji WELL, mamy szansę sprawdzić czy to, co zaplanowaliśmy, znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. To daje nam pewność ,że naszym najemcom przekazujemy budynki absolutnie najwyższej jakości – mówi Monika Chacińska, ekspertka ds. środowiska w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.
Generation Park Y wyposażony jest m.in. w system wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarcza 30% więcej świeżego powietrza. O jego odpowiednią wilgotność dbają adiabatyczne nawilżacze. Filtry zatrzymują pyłki kwiatów i zarodniki grzybów, powodujące alergie. Klimatyzacja oparta o system belek chłodzących jest cicha i gwarantuje komfortową temperaturę oraz wydajność energetyczną.
Woda dostępna w wieżowcu będzie testowana na obecność ponad 30 związków chemicznych, co umożliwi jej bezpieczne spożycie z każdego zainstalowanego w budynku kranu. Pracownicy Generation Park Y będą mieli również odpowiedni dostęp do światła dziennego.
W certyfikacji WELL bardzo ważne są również kwestie wpływające na dobre samopoczucie pracowników. Stonowane kolory, naturalne materiały, z których wykonane jest wyposażenie, zielony taras na 35 piętrze czy porośnięte roślinnością pergole ułatwiają skupienie i pobudzają kreatywność. W lobby biurowca znajduje się 15-metrowa zielona ściana z ponad sześcioma tysiącami roślin. Tlen, jaki wytwarzają w ciągu doby, wystarczyłby dla 150 osób.
– Naszą strategią jest tworzenie doskonale zaprojektowanych, przemyślanych i przyjaznych dla użytkowników biurowców, które zapewniają najlepsze warunki do pracy. Stawiamy na komfort, dobre samopoczucie i zdrowie najemców. Wykorzystujemy też zrównoważone rozwiązania, które zmniejszają oddziaływanie naszych budynków na środowisko. Certyfikaty, które otrzymujemy – takie, jak właśnie WELL na poziomie Gold to najlepsze potwierdzenie, że nasze podejście jest skuteczne. Doceniają je również partnerzy biznesowi i inwestorzy – mówi Rafał Stoparczyk, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.
– Cieszymy się, że biurowiec Generation Y w Warszawie, w którym już niedługo mieścić się będzie główna siedziba PZU, otrzymał certyfikat WELL Gold. To dowód, że budynek spełnia najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju, tak ważnego dla PZU, którego miarą są przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort jego użytkowników oraz zastosowane rozwiązania prośrodowiskowe. PZU przykłada bardzo duże znaczenie do działania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju biznesu. Dlatego ważnym kryterium wyboru budynku głównej siedziby PZU było połączenie dbałości o dobrostan pracowników i pozytywnego wpływu środowiskowego. Certyfikat WELL Gold biurowca Generation Y potwierdza, że wybraliśmy dobrze – mówi Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie odpowiedzialna za obszar nieruchomości w Grupie PZU.
Flagowa inwestycja Skanska w tej części Europy
Generation Park Y to 38-piętrowy budynek o wysokości 140 metrów, wieńczący największy kompleks biurowy Skanska w Warszawie. Cała jego powierzchnia biurowa została wynajęta przez PZU jako główna siedziba firmy. W grudniu 2021 roku budynek został kupiony przez HANSAINVEST Real Assets. Wartość transakcji wyniosła 285 mln euro, co czyniło ją największą transakcją w historii spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. Był to jednocześnie największy zakup w sektorze biurowym w tej części Europy w 2021 roku.
Biurowiec zaprojektowano i wybudowano zgodnie z zasadami ESG, dbając o aspekty środowiskowe i społeczne. Oprócz certyfikatu WELL na poziomie Gold , budynek posiada również inne certyfikaty, takie jakLEED na poziomie Platinum czy WELL Health-Safety Rating. Wszystkie certyfikaty uzyskane zostały w schemacie Core&Shell. Biurowiec ubiega się także o certyfikat dostępności Obiekt bez Barier.
Generation Park Y doskonale oddaje podejście Skanska w zakresie tworzenia zdrowych i zrównoważonych miejsc pracy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, takim jak energooszczędne urządzenia czy system odzysku szarej i deszczowej wody, użytkownicy Generation Park Y zużywają mniej zasobów. Biurowiec korzysta wyłącznie z energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych. Jedna czwarta materiałów użytych do budowy Generation Park Y zawiera komponenty pochodzące z recyklingu.
Spółka biurowa Skanska w Polsce
Spółka biurowa Skanska w Polsce jest innowacyjnym deweloperem zielonych, ponadczasowych budynków biurowych. Buduje otwarte, tętniące życiem przestrzenie,
w których pracownicy czują się dobrze. Projekty biurowe Skanska są certyfikowane
w systemie LEED, WELL l, a także WELL Health-Safety Rating. Oprócz tego nowe inwestycje Skanska w Polsce posiadają certyfikat „Obiekt bez Barier”, który dowodzi przystosowania do użytkowania przez osoby z różnymi potrzebami – w tym przez osoby z niepełnosprawnościami czy rodziców z małymi dziećmi. Spółka biurowa Skanska działa w Polsce od 1997 roku. Prowadzi działalność na siedmiu rynkach:
w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Trójmieście.
Zapraszamy do odwiedzenia profili spółki na portalach:
www.linkedin.com/company/skanska/
www.facebook.com/Miasta.Biura.Skanska/
Więcej informacji na stronie internetowej: www.skanska.pl
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.