#BuildingforEveryone. World Green Building Week 2022

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
#BuildingforEveryone – to temat przewodni tegorocznej edycji World Green Building Week. Celem ogólnoświatowej kampanii World Green Building Council jest zdrowe, zrównoważone i odporne budownictwo o zerowej emisji dwutlenku węgla netto, dla wszystkich i wszędzie. Działania zaplanowano w terminie 12-16 września br., angażując globalną sieć 70 green building councils, w tym PLGBC.
World Green Building Week jest największą na świecie kampanią mającą na celu przyspieszenie procesu powstawania zrównoważonych budynków dla każdego i wszędzie. Organizowana jest przez World Green Building Council (WorldGBC) i prowadzona przez globalną sieć 70 green building councils (w tym Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC) i ich 36 000 członków.
Budynki odpowiadają za prawie 40% światowej emisji dwutlenku węgla związanej ze zużyciem energii oraz za 50% wydobywanych materiałów. Do 2050 roku 1,6 miliarda mieszkańców miast będzie regularnie narażonych na ekstremalnie wysokie temperatury, które powodują susze i pożary, a ponad 800 milionów ludzi mieszkających w ponad 570 miastach będzie narażonych na podnoszenie się poziomu mórz i zalewanie wybrzeży.
Z sektorem budownictwa związanych jest 10% zatrudnienia i 50% majątku światowego. Zmiany klimatyczne zwiększają jednak ryzyko, że zasoby budowlane staną się zasobami osieroconymi. Zmiany klimatyczne zagrażają wartości 16 bilionów USD w przypadku nieruchomości mieszkalnych i 5 bilionów USD w przypadku światowych aktywów komercyjnych.
World Green Building Council zachęca globalną społeczność do podjęcia pilnych działań w celu zwiększenia skali rozwiązań na rzecz zrównoważonego budownictwa niskoemisyjnego i wysoko odpornego. Nadszedł czas, aby przyspieszyć działania na rzecz klimatu i przyczynić się do rozwoju społeczności i gospodarek.
Trzy główne obszary tegorocznej edycji World Green Building Week: #BuildingforEveryone podkreślają, w jaki sposób środowisko zbudowane może wspierać Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:
Budowanie dla planety
Kryzys klimatyczny jest również globalnym kryzysem zdrowotnym. Jeśli nie podejmiemy teraz pilnych działań, by ograniczyć załamanie klimatu, wzrost temperatury będzie miał negatywny wpływ na zdrowie milionów ludzi, choroby zakaźne będą się szybciej rozprzestrzeniać, a uprawa żywności potrzebnej do zdrowego życia będzie trudniejsza.
Budowanie dla społeczności
Do 2025 roku 1,6 miliarda ludzi nie będzie miało dostępu do bezpiecznych, odpowiednich mieszkań. Aby zwalczyć globalny kryzys mieszkaniowy, musimy już teraz podjąć pilne działania w celu rozwiązania problemu nieodpowiednich, nieprzystępnych cenowo mieszkań oraz zwiększenia sprawiedliwości, produktywności ekonomicznej i zrównoważenia środowiskowego.
Budowanie dla gospodarki
Zrównoważone budownictwo wzmacnia najważniejszy atut naszych gospodarek - przyrodę. Przyspieszenie rozwoju gospodarki cyrkularnej i opartej na regeneracji stworzy nowe miejsca pracy i przyniesie oszczędności energii. Musimy podjąć pilne działania, aby rozwinąć gospodarkę, która będzie bardziej produktywna i odporna.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zachęca do włączenia się w World Green Building Week 2022 w dniach 12-16 września br. i zaangażowania w kampanię w mediach społecznościowych @WorldGBC, #BuildingforEveryone i #WGBW22.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.