Certyfikat ZIELONY DOM: nowe kryteria dla zdrowych budynków mieszkalnych
Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
ZIELONY DOM - pierwszy polski certyfikat mierzący poziom ekologiczności budynków mieszkalnych, ma swoją nową odsłonę. Opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC system certyfikacji oferuje teraz trzystopniową ocenę: Standard, Premium i Prestige. Dzięki temu łatwiejsza będzie ewaluacja inwestycji pod kątem efektywności energetycznej, racjonalnego wykorzystania zasobów czy zmniejszania jej negatywnego wpływu na środowisko.
Certyfikat ZIELONY DOM powstał z myślą o inwestycjach deweloperskich. Mogą nim być objęte zarówno budynki wielorodzinne, jednorodzinne, jak i budynki mieszkalne przeznaczone na wynajem. Jego celem jest ocena efektywności energetycznej oraz ekologicznej budynków na etapie projektowania, budowy i eksploatacji. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, odpowiednia izolacja termiczna, jakość powietrza, redukcja zużycia energii, dostępność zieleni – to tylko niektóre z poddawanych ewaluacji aspektów.
– Certyfikowanie budynków mieszkalnych nie jest jeszcze w Polsce rozpowszechnioną praktyką. Uważamy jednak, że sytuacja ta zmieni się diametralnie w nadchodzących latach – mówi Dorota Bartosz, dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa w PLGBC oraz jedna z autorek założeń certyfikatu ZIELONY DOM. – Stąd decyzja Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego o stworzeniu własnego, odpowiadającego polskim realiom, systemu wielokryterialnej certyfikacji ekologicznej. Dziś nadszedł czas na ocenę wniosków płynących z jego pilotażowej wersji i ewolucję zgodną z trendami i potrzebami rynku – dodaje Dorota Bartosz.
Poziomy certyfikacji i kryteria
Standard, Premium i Prestige: to trzy poziomy certyfikatu ZIELONY DOM, które mogą otrzymać budynki w zależności od spełnianych kryteriów. Dla każdego poziomu wprowadzono określone limity punktowe, a także zaktualizowano wagi przypisane poszczególnym kryteriom. Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać, to 130 dla budynków wielorodzinnych i 90 dla jednorodzinnych. Wprowadzono również dodatkowe punkty za działania nieujęte w podstawowych kryteriach, a dla dwóch najwyższych poziomów ustanowiono listę obowiązkowych kryteriów punktowych.
Certyfikat krok po kroku
Złożoność procesu inwestycyjnego sprawia, że decyzję o certyfikowaniu budynku w systemie ZIELONY DOM najlepiej podjąć już na etapie koncepcji. Dzięki temu wdrożenie rozwiązań ekologicznych i energetycznych można zaplanować tak, aby nie przekładało się to na znaczący wzrost kosztów inwestycji.
W drodze do uzyskania miana ZIELONEGO DOMU kluczową rolę odgrywa certyfikowany audytor. Przeprowadza on przez procedurę, doradzając i pomagając w doborze i projektowaniu zrównoważonych rozwiązań. Następnie – na podstawie określonych kryteriów – następuje ewaluacja i przyznanie odpowiedniego poziomu certyfikacji zależnego od ilości uzyskanych punktów.
– Świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie, co potwierdzają raporty i analizy opinii nabywców mieszkań – komentuje Dorota Bartosz. – Klientów faktycznie interesuje, jaki wpływ na środowisko będzie miał ich przyszły dom. Równie istotne jest dla nich przełożenie ekologicznych rozwiązań na realne oszczędności. Chodzi tu o zmniejszenie rachunków i długofalowych kosztów eksploatacyjnych oraz zagwarantowanie stabilności energetycznej. Nie bez znaczenia dla użytkowników są jakość powietrza wewnętrznego, komfort cieplny i akustyczny, a także bioróżnorodność i udogodnienia na terenie inwestycji. Taka postawa, wraz z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami, zmusza deweloperów do sięgania po narzędzia podnoszące jakość, wiarygodność i prestiż ich inwestycji. Ekologiczne certyfikacje wielokryterialne, takie jak ZIELONY DOM właśnie, będące niezależnym potwierdzeniem wysokich osiągów inwestycji – dają taką możliwość – podkreśla Dorota Bartosz.
Więcej o certyfikacji ZIELONY DOM:
https://zielonydom.plgbc.org.pl/
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.