Certyfikat ZIELONY DOM - nowa strona internetowa i platforma dla audytorów
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC uruchomiło stronę internetową poświęconą certyfikatowi ZIELONY DOM. Z jej pomocą można znaleźć podstawowe informacje na temat systemu oraz platformę dla akredytowanych audytorów. Witryna powstała w ramach realizowanego przez organizację europejskiego projektu SMARTER Finance for Families, finansowanego z programu Horyzont2020.
Na nowej stronie internetowej zamieszczone są informacje o certyfikacie ZIELONY DOM i przewodnik po całym procesie certyfikacji. Inwestorzy i deweloperzy za pomocą kalkulatora opłat mogą policzyć koszt certyfikacji i wyszukać akredytowanego audytora w dogodnej lokalizacji. Poprzez dostępny formularz można zarejestrować projekt w systemie. Kandydaci na akredytowanych audytorów certyfikatu ZIELONY DOM znajdą informacje nt. najbliższych szkoleń i egzaminów. Dostępne są także informacje o bankach partnerskich w ramach realizowanego programu Zielony Dom i Zielona Hipoteka.
Dla akredytowanych audytorów certyfikacji nowa witryna umożliwia dostęp do platformy oraz założenie własnego konta, za pomocą którego będzie można wprowadzać dane i dokumenty potwierdzające osiągnięcie zakładanych kryteriów w ramach inwestycji zgłoszonej do certyfikacji.
- Obserwujemy wyraźny wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa we wszystkich obszarach życia, także tym związanym z przestrzenią, w której żyjemy. Wskazują na to raporty i analizy badające opinie klientów - nabywców mieszkań w budownictwie wielorodzinnym, jak i jednorodzinnym. Coraz więcej z nich zwraca uwagę na zastosowanie ekologicznych zrównoważonych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Takie podejście wymusza wręcz na deweloperach i inwestorach poszukiwanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań. Metodą oceny tych rozwiązań są certyfikacje wielokryterialne. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC z grupą ekspertów opracowało dla budownictwa mieszkaniowego certyfikat ZIELONY DOM. Z nową stroną internetową poświęconą certyfikatowi wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom deweloperów i inwestorów - przedstawiamy szereg korzyści wynikających z certyfikowania nieruchomości. Ponadto chcemy, aby witryna była użytecznym narzędziem dla audytorów, ułatwiającym proces certyfikacji inwestycji mieszkaniowych.- podsumowuje dr inż. Dorota Bartosz, Ekspert projektów PLGBC, która zadbała o zawartość merytoryczną strony oraz odpowiadała za współtworzenie certyfikatu ZIELONY DOM.
Zobacz: https://zielonydom.plgbc.org.pl/
O certyfikacie:
Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi. Aby inwestycja mogła otrzymać certyfikat ZIELONY DOM, musi spełniać szereg wyznaczonych kryteriów. Ocenie poddaje się nie tylko sam budynek, ale również sposób, w jaki został on zaprojektowany i wybudowany, czy aranżację otoczenia.
O projekcie:
Projekt SMARTER Finance for Families jest realizowany w ramach Programu Ramowego UE Horyzont 2020. Celem projektu jest wdrożenie w 12 krajach uczestniczących w programie Zielony Dom i Zielona Hipoteka. Dwuletni projekt zainicjowano w 2019 roku. Bierze w nim udział 17 organizacji europejskich specjalizujących się w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, jako jedyna organizacja z Polski, dołączyło do tego projektu.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.