Certyfikat ZIELONY DOM dla Wola Village
Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Wola Village w Krakowie to kolejna inwestycja budownictwa mieszkaniowego, której Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało precertyfikat ZIELONY DOM.
Projekt realizowany przez Urba Project Management to łącznie 68 budynków w zabudowie bliźniaczej.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało precertyfikat ZIELONY DOM dla inwestycji Wola Village w Krakowie. To inwestycja budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego, realizowana przez Urba Project Management Sp. z o.o.
Ocenie poddano projekt obejmujący dwie inwestycje, w ramach których znajduje się 68 budynków w zabudowie bliźniaczej o łącznej powierzchni mieszkalnej 6 800 m2, przygotowany przez URBA Architects jako ekologiczna wioska, w dobrze skomunikowanej dzielnicy Krakowa – Wola Justowska.
Część mieszkalną stanowią trzykondygnacyjne wille miejskie. Budynki będą wykonane w nowoczesnej, energooszczędnej technologii prefabrykacji. To, w połączeniu z ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz wentylacja mechaniczna z rekuperacją, a także wykorzystanie certyfikowanych materiałów czy systemu zagospodarowania wody deszczowej, wpływa nie tylko na komfort, ale także oszczędności.
Do dyspozycji mieszkańców przewidziany jest m.in. pięciohektarowy park z infrastrukturą rekreacyjno-sportową oraz farma ekologiczna Urba Farming, a także punkty usług dodatkowych.
Proces certyfikacji będzie monitorowany przez akredytowanego audytora w całym okresie realizacji inwestycji. Przyjęte założenia projektowe i rozwiązania deklarowane przez inwestora będą ponownie weryfikowane. Zrealizowana inwestycja poddana będzie kolejnej ocenie przez PLGBC.
- To duża radość, iż możemy zaprezentować kolejny projekt inwestycyjny, który poddany został ocenie i uzyskał precertyfikat ZIELONY DOM. Warto podkreślić, iż ubiegając się o certyfikat ZIELONY DOM, inwestycja mieszkaniowa musi spełniać szereg wyznaczonych kryteriów. Ocenie poddaje się efektywność energetyczną budynku, która w omawianej inwestycji jest godna naśladowania, bo wykorzystuje pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Ale to nie wszystko, ocenia się również proces budowy, w tym zagospodarowanie odpadów budowalnych, aranżację otoczenia z naciskiem na zachowanie bioróżnorodności. Ważne są elementy wpływające na zdrowie i jakość życia przyszłych mieszkańców, czyli jakość zastosowanych materiałów budowlanych, zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego czy komfort akustyczny - mówi Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Budownictwa Zrównoważonego w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
- Spełnienie kryteriów zawartych w certyfikacji ZIELONY DOM potwierdza, iż powstała inwestycja z poszanowaniem środowiska naturalnego, a nabywcy w związku z wysoką efektywnością energetyczną mają wymierne korzyści w postaci redukcji kosztów użytkowania.
Działając w sektorze deweloperskim mamy duży wpływ na kształtowanie naszego otoczenia, dlatego powinniśmy uczestniczyć w zmianach sektora budowlanego w kierunku obniżenia emisji CO2. To kwestia świadomości i odpowiedzialności za nasze działania i lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń.
Uzyskanie certyfikatu ZIELONY DOM i wprowadzanie przez deweloperów na rynek certyfikowanych budynków zwiększa świadomość ekologiczną użytkowników i właścicieli budynków - podkreśla Jarosław Kubica, Dyrektor Zarządzający w Urba Project Management Sp. z o.o.
Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi.
Więcej informacji o certyfikacie ZIELONY DOM:
https://zielonydom.plgbc.org.pl/
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.