Deweloperzy budują według harmonogramów
Ostatnie tygodnie to czas walki z pandemią, który wiąże się z zastosowaniem środków ostrożności i ograniczeniami w funkcjonowaniu wielu podmiotów. Firmy deweloperskie znalazły nowe rozwiązania, efektywnie pracują, ponieważ zainteresowanie mieszkaniami jest. – Wydarzenia na świecie zmusiły wiele branż, także deweloperską, do zmian. Agrobex posiada długofalowe plany i regularnie rozwija inwestycje. To nie pierwszy raz kiedy dostosowaliśmy się do nowych warunków, zatem terminy realizacji są niezagrożone - mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex. W budynku A osiedla Wilczak 20 (V etap projektu), trwają prace związane z elewacją. W czwartym budynku Nowego Żegrza na poznańskich Ratajach wykonano elewacje oraz zostały wykończone części wspólne wewnątrz. W Zalasewie powstaje Radosna III. W budynku B zamontowano więźbę dachową, a niedługo nastąpi montaż pokrycia oraz rozpoczęto budowę kolejnej inwestycji Radosna IV. Agrobex rozwija się też w Pobiedziskach. Tam trwa realizacja etapów B3 i B4 Zielonych Pobiedzisk, gdzie stawiane są ściany trzeciej kondygnacji. Najnowszą inwestycją Agrobex-u w okolicy Poznania jest Kleszczewo Park i prace w tej lokalizacji także już trwają.
Swoje projekty rozwija Grupa Partner, również przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, związanych z nowymi warunkami. - Na inwestycji Śródka OdNowa 2 została zakończona płyta fundamentowa, a w hali garażowej gotowe są ściany, słupy i strop. Budowlańcy stawiają ściany parteru budynku mieszkalnego. W Nadolnik Compact Apartments powstaje podziemna hala garażowa – mówi Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner. Na podobnym stopniu zaawansowania jest Piątkowska 103, inwestycja grupy Quadro Development. W ostatnich dniach została wykonana ściana szczelinowa, służąca posadowieniu budynku. Rozpoczęła się budowa hali garażowej.
Finalizacja projektów i odbiory przez mieszkańców
Klienci firm deweloperskich, którzy wybrali mieszkanie wcześniej, a w najbliższych tygodniach lub miesiącach planują odbiór i urządzenie się, są spokojni. – O wszystkich terminach informujemy mailowo oraz w rozmowach telefonicznych z zainteresowanymi. Aktualnie budowlańcy zakończyli elewacje w Przystani Warta, kameralnym budynku blisko rzeki Warta. Zamontowano okna, pokrycie dachowe i zbliżamy się do odbiorów. W Leonarda 8 gotowy jest dach, wraz z oknami na poddaszu, a wkrótce przejdziemy do montażu okien i przygotowania tynków zewnętrznych – informuje Paweł Andrzejewski z marki DRN Concept Deweloper.
Pozytywne informacje płyną z zachodniej części Poznania. Reduta Nowe Podolany to osiedle, które EBF Development sukcesywnie wzbogaca o kolejne mieszkania. Na finiszu znajduje się budowa 8 budynku. Wykonano już ocieplenie, elewację, kończą się prace związane z montażem balustrad balkonowych. Wewnątrz zainstalowano windy, trwają ostatnie prace tynkarskie. – Zachowując wszelkie środki ostrożności, dbamy, by prace przebiegały zgodnie z harmonogramem. Właśnie dlatego jesteśmy w stanie zapewnić, że pierwsze odbiory odbędą się już w sierpniu – zaznacza Agata Nowaczyk, specjalista z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development. Deweloper jednocześnie prowadzi prace nad najnowszym, 9 budynkiem, który osiągnął poziom trzeciego piętra. Z Podolan jest blisko na ulicę Meissnera, gdzie zgodnie z planem powstaje V etap Nowych Ogrodów. Tu zakończono murowanie ścian działowych oraz rozpoczęto elewację budynku wielorodzinnego. W kolejnych klatkach, oznaczonych literami E-I trwają prace tynkarskie. Klienci odbiorą klucze w I kwartale 2021. Jesienią będzie gotowe osiedle Enklawa Winogrady. Deweloper wyprzedza harmonogram.
– Zastosowaliśmy pracę zmianową i zorganizowaliśmy mniejsze grupy pracowników. Budynek A osiedla jest na finiszu, a dwa pozostałe też są mocno zaawansowane. Posiadamy pełne zabezpieczenie finansowe na zrealizowanie inwestycji – mówi Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady. – Ponadto pracujemy nad kolejnym projektem – dodaje.
Perspektywy na przyszłość
Jakie perspektywy rysują się przed branżą? Specjaliści argumentują, że aktualna sytuacja może mieć wpływ na gospodarkę, miejsca pracy i zdolność kredytową Polaków w okresie dwóch-trzech kwartałów, ale nie dłużej. 23 kwietnia GUS udostępnił raport „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-marzec 2020 roku”. Czytamy, że „W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 59,1 tys. mieszkań, tj. o 3,3% więcej niż w analogicznym okresie roku 2019”. Deweloperzy budują, planują premiery nowych inwestycji, a rynek będzie zmierzać ku stopniowej stabilizacji, bo potrzeby mieszkaniowe klientów znacząco się nie zmieniły. - W marcu wprowadziliśmy do sprzedaży V etap Zielonych Rabowic II, natomiast pod koniec kwietnia zaprezentujemy nową inwestycję. Trwa budowa IV etapu osiedla Zielone Rabowice II oraz osiedla Nowy Jasin – podkreśla Hanna Brygier, specjalista ds. marketingu w firmie Greenbud Development. W gminie Swarzędz działa KM Building, realizując budynek nr 2 Zalasewo Park. W tym etapie została wykonana więźba dachowa, trwają prace dekarskie. Na poziomie parteru i I piętra zamontowano stolarkę okienną. Jednocześnie w budynku nr 3 trwa murowanie ścian na parterze. Przykład firm Greenbud i KM Building ilustruje, że deweloperzy nie rezygnują też z rozwijania projektów na przedmieściach Poznania, które ostatnio mocno się rozwijały.
Apel o nowe rozwiązania
Branża deweloperska w ostatnich tygodniach zastosowała szereg działań, by dopełnić zobowiązań wobec klientów i partnerów. Natomiast potrzebne są kolejne nowe rozwiązania. Polski Związek Firm Deweloperskich przyłączył się do apelu, który poparło i podpisało 15 organizacji branży nieruchomości. Apel został wystosowany do władz samorządowych wszystkich szczebli oraz wojewodów, z prośbą, aby w okresie panującej epidemii wykazywali się proinwestycyjną postawą, ułatwiającą inwestorom przygotowanie i realizacje projektów. Co warte podkreślenia, przedsięwzięcia budowlane zapewniają kolejne miejsca pracy, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości i budować gospodarkę. - Wierzymy, że takie działania przyniosą ogromne korzyści dla wszystkich grup interesariuszy – podsumowuje Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.