Eko materiały chronią środowisko, ale i nasze uszy
Materiały do aranżacji wnętrz zaczynają pełnić złożone funkcje. W dobie circular economy, kryzysu klimatycznego i wyśrubowanych norm dla śladu węglowego właściwości eko to za mało. Rzeczy i budynki muszą być przyjazne nie tylko dla środowiska, ale i ludzi.
Producenci stawiają więc na coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Materiał do wnętrza musi być multifunkcyjny: ma być eko, ma spełniać podstawowe zadanie czyli być designerski, ale ma też pozytywnie oddziaływać na samopoczucie użytkowników wnętrz. Jednym z elementów, które wypełniają wnętrza w biurach, hotelach, sklepach, urzędach czy szkołach są sufity podwieszane. Ich duże powierzchnie mają więc realny wpływ na to, czy wnętrze będzie eko oraz ile odpadów powstanie kiedy przyjdzie czas remontu. Producent sufitów podwieszanych – firma Knauf Ceiling Solutions – stawia na panele, które w 100% nadają się do recyklingu. To płyty z linii HERADESIGN®. Wykonane są z wyłącznie naturalnych składników: wełny drzewnej, wody i magnezytu – naturalnego minerału. Dlatego po latach funkcjonowania mogą dzięki recyklingowi znów wrócić do obiegu produkcyjnego.
Rozwiązanie zdobi, ale i poprawia akustykę. Ich montaż możliwy jest nie tylko na suficie, ale również na ścianach. W zasadzie elastyczność modułów daje architektom pełną dowolność. Pod sufitem mogą nawet zaplanować kolorowe wyspy z płyt, czy wiszące pionowo Baffle.
Ekologia nie musi mieć jednak jedynie naturalnych barw. Producenci rozwiązań do wnętrz starają się dać szerokie możliwości projektantom. Dlatego większość materiałów można zamówić w dowolnej barwie z palety RAL.
Trend eco - m.in. poprzez less waste - wkroczył też do restauracji. Managerowie segmentu gastro pracują nad ograniczeniem marnowania jedzenia. To jednak za mało. Także wnętrza powinny być urządzone jako przyjazne dla środowiska i ludzi. I tu pojawia się problem, bo jak tłoczna restauracja lub kawiarnia ma być przyjazna? Hałas, szum rozmów, śmiech, odbijanie dźwięków powodują tzw. efekt spotkania towarzyskiego – sytuację, gdy mówiący ludzie przeszkadzają sobie nawzajem, więc mówią coraz głośniej, a w końcu każdy z nich niemal krzyczy. Powstający w takiej sytuacji hałas może przekraczać nawet 90 dB, czyli stanowić poważne zagrożenie dla słuchu. Projektanci szukają więc materiałów pochłaniających hałas: miękkie fotele, podział pomieszczeń by sala nie była jedną, wielką otwartą przestrzenią, ozdoby, dekoracje czy okładziny z wełny drzewnej HERADESIGN Creative pomagają.
Rozwiązanie z naturalnych włókien drewnianych ma jeszcze jedną zaletę - ogromną wytrzymałość. W testach na uderzenie piłką przy prędkości 85 km/h płyty akustyczne wypadły znakomicie. Ich właściwości pozwalają bez obaw montować płyty na ścianach w szkołach, halach sportowych i innych wnętrzach użyteczności publicznej narażonych na wysoką eksploatację i przepływ ludzi.
Z kolei technologia produkcji zapewnia również wysoką odporność na wilgoć. Magnezyt chroni komórki drewna przed starzeniem i zniszczeniem wskutek działania grzybów i mikroorganizmów, posiada właściwości higroskopijne. Można je montować nawet w pomieszczeniach w których panuje wilgotność względna powietrza do 90% - czyli np. na basenach i w strefach SPA.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.