Komunikaty PR

Ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta powstaną w Gdańsku

2024-10-01  |  10:10
Biuro prasowe

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/90fa2d563e38fc7b096fefb98de52e3420241001072122/4e867eda0af73165e82d0f0cbdcff81f20241001072229/2562c9

 

Przy ul. Ogińskiego w Gdańsku rozpoczęto prace nad inwestycją przygotowywaną dla Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. W ramach realizacji powstaną tu 4 budynki o konstrukcji bazującej na prefabrykowanych modułach drewnianych oraz jeden wykonany w technologii żelbetowo-murowanej. Dzięki prefabrykacji, inwestycja zostanie ukończona w zaledwie 9 miesięcy. Głównym wykonawcą jest spółka EKOINBUD, specjalizująca się m.in. w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.

 

W skład inwestycji wchodzą cztery wielorodzinne budynki mieszkalne (trzy obiekty 3-kondygnacyjne i jeden 5-kongdygnacyjny) o powierzchniach od 880 do 1560 mkw. dysponujące łącznie 43 lokalami. W piątym budynku o powierzchni 1600 mkw. znajdą się natomiast siedziby Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności. Budynek został zaprojektowany bez barier architektonicznych - będzie w całości dostosowany do potrzeb osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Dodatkowo, na najniższej kondygnacji przewidziano lokale usługowe.

 

Jednym z głównych założeń projektowych było szerokie wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Dlatego też powstające obiekty będą bazować na konstrukcji hybrydowej - żelbetowej oraz wykorzystującej właśnie prefabrykowane moduły drewniane. Jest to materiał naturalny, odnawialny i proekologiczny ze względu na pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Budynki będą częściowo zasilane energią odnawialną z paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych. Woda opadowa będzie natomiast odpowiedzialnie wykorzystywana w oparciu o plan zarządzania: poprzez zastosowanie ogrodów deszczowych, minimalizujących ryzyko przeciążenia miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, jednocześnie wspierając bioróżnorodność lokalnej roślinności.

 

W ramach realizacji, spółce EKOINBUD powierzono również zagospodarowanie okolicznego terenu. Oprócz wspomnianych ogrodów deszczowych powstaną tu także place zabaw i siłownie zewnętrzne. Z uwagi na ukształtowanie terenu (duże różnice wysokości na działkach) zastosowano szereg murów oporowych oblicowanych cegłą ceramiczną, pochodzącą z odzysku po rozbiórce budynków, które wcześniej stały na miejscu realizowanej inwestycji.

Termin oddania inwestycji do użytku zaplanowano na połowę 2025 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.