Komunikaty PR

Ekologiczne rozwiązania w inwestycjach deweloperskich

2024-06-12  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

W ostatnich latach deweloperzy częściej wyposażają swoje projekty mieszkaniowe w nowoczesne technologie energooszczędne i ekologiczne, a konsumenci coraz bardziej zwracają na nie uwagę. Polska jest pod tym względem jednym z europejskich liderów, natomiast najważniejszymi eko-rozwiązaniami są dziś m.in. panele fotowoltaiczne, oświetlenia LED, czy systemy rekuperacji.

Liderzy regionu

W kwestii eko-budownictwa Polska wyróżnia się na tle całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy w tym regionie liderem pod względem liczby certyfikowanych budynków, tj. takich, które spełniają normy ekologiczne i są tym samym przyjazne dla środowiska naturalnego. Raport „Zrównoważone certyfikowane budynki  2023” autorstwa Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wskazuje, że ponad blisko 50 proc. tego typu zasobów budowlanych z całej Europy Środkowo-Wschodniej zlokalizowanych jest właśnie w naszym kraju. W momencie sporządzania badania wszystkich takich inwestycji było w tej części kontynentu 3545, z czego Polska mogła pochwalić się liczbą 1632. Różnica między nami, a innymi krajami jest dość znacząca. Dla porównania, w Czechach było to 591 budynków, w Rumunii 472, na Węgrzech 316, na Słowacji 148, na Litwie 103, w Bułgarii 74, w Serbii 56, w Chorwacji 13, a w Słowenii - tylko 7. Pokazuje to, jak duże znaczenie ma dla rodzimych deweloperów budowanie zgodnie z nurtem “eko” i jak duży mamy w tym kontekście potencjał.

Coraz większa skala

Deweloperzy z roku na rok wyposażają swoje inwestycje mieszkaniowe w coraz  nowsze rozwiązania energooszczędne i ekologiczne. Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu Rynek Pierwotny wymienia, że należą do nich m.in. panele fotowoltaiczne na potrzeby zaopatrywania w energię części wspólnych, osiedlowe oświetlenie LED, urządzenia odzysku wody deszczowej, systemy rekuperacji, zielone dachy i elewacje, stacje ładowania samochodów elektrycznych, technologie inteligentnego domu, pakiety antysmogowe, ogrody zimowe, instalacje pochłaniające dwutlenek węgla z elewacji, gruntowe pompy ciepła, zielone dziedzińce, windy z odzyskiem energii, a nawet domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Bartłomiej Kisielewski z Horizone Studio zwraca z kolei uwagę na fakt, że ochrona środowiska to nie chwilowy trend, ale przede wszystkim rozsądne podejście do zarządzania naszym otoczeniem: -Budynki zielone stają się coraz istotniejszym trendem we współczesnym budownictwie, a nowoczesne materiały nie tylko cechują się trwałością, ale są też przyjazne dla środowiska. W najbliższych latach szczególną popularnością będą cieszyć się surowce takie jak drewno oraz te, które mogą być poddane procesowi recyklingu. Wzrośnie zainteresowanie ponownym wykorzystaniem plastiku, gumy, szkła i metalu, co pozwoli uzyskać trwalsze materiały budowlane. W bieżącym roku zauważalny będzie również trend porzucania konwencjonalnych systemów ogrzewania na rzecz ich nowoczesnych odpowiedników np. systemów opartych na panelach fotowoltaicznych, czy solarach ułożonych na dachach i połączonych z zasobnikiem ciepła wspólnym dla całego budynku. Niekoniecznie musi być to rozwiązanie zapewniające 100% energii cieplnej czy elektrycznej, ale może stanowić uzupełnienie rozwiązań tradycyjnych. Te zmiany są motywowane nie tylko troską o środowisko czy zapewnieniem komfortowej, zautomatyzowanej obsługi urządzeń domowych, ale też potrzebą zastąpienia nieefektywnych źródeł ciepła, np. przestarzałych pieców - mówi arch. Bartłomiej Kisielewski, Partner w Horizone Studio.

Rosnąca świadomość konsumencka 

Kupujący coraz częściej dostrzegają zasadność wprowadzania eko-rozwiązań w nowo budowanych mieszkaniach. Jak wynika z badania FSC Polska, aż 47 proc. Polaków deklaruje gotowość większej zapłaty za mieszkanie, które jest wykonane z certyfikowanych materiałów naturalnych. Ponadto prawie połowa Polaków postrzega budownictwo i same budynki za dużego emitenta gazów cieplarnianych i deklaruje, że sektor ten powinien być bardziej zrównoważony. Chodzi m.in. o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy wdrożenie inteligentnych rozwiązań umożliwiających zmniejszenie zużycia mediów. Istotne dla konsumentów są przede wszystkim przyznane danemu budynkowi certyfikaty, a eksperci podają, że posiadanie ich może wpływać na większą chęć zakupu lokum. Jarosław Jędrzyński zwraca uwagę, że koszt ekologicznych rozwiązań rozłożony na wszystkie lokale nie wpływa w sposób istotny na cenę metra kwadratowego, natomiast zazwyczaj znacznemu przyspieszeniu ulega ich sprzedaż. Szybciej znajdują przekonanych nabywców, ponieważ zamieszkiwanie w nich jest zdecydowanie bardziej komfortowe przy odczuwalnie niższych kosztach eksploatacji - Kupujący coraz częściej kierują się nie tylko estetyką czy funkcjonalnością, ale także ekologicznym aspektem nieruchomości. To wzrastające zainteresowanie eko-rozwiązaniami przyczynia się do poprawy jakości życia i redukcji negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Firmy budowlane coraz chętniej inwestują więc w technologie i materiały przyjazne dla otaczającej nas przyrody. Poza tym wprowadzanie tego typu rozwiązań może również przynosić korzyści finansowe, poprzez zmniejszenie zużycia energii i niższe koszty utrzymania nieruchomości. Warto jednak podkreślić, że wśród klientów niezmiennie istotną rolę odgrywa lokalizacja. Deweloperzy muszą pamiętać, że dla wielu osób wciąż jest to kluczowy czynnik decydujący o wyborze konkretnego mieszkania. Z tego powodu koniecznie jest znalezienie równowagi między ekologicznymi innowacjami a atrakcyjną lokalizacją, która spełnia potrzeby potencjalnych nabywców. Mowa tutaj m.in. o położeniu osiedla blisko terenów zielonych, gdzie można się zrelaksować czy spędzić aktywnie czas - mówi Bartłomiej Rzepa, członek zarządu spółki realizującej inwestycję Osiedle Symbioza.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 11:32

Guess w Elektrowni Powiśle z większym biurem

Guess Poland jest najemcą biurowym Elektrowni Powiśle od 2018 roku. Po 6 latach od podpisania pierwszej umowy, globalna marka lifestyle’owa zdecydowała się przedłużyć najem o kolejne lata, a także dokonać ekspansji na większą
Nieruchomości Skyliner w 100% wynajęty
2024-07-24 | 11:00

Skyliner w 100% wynajęty

Karimpol Polska podpisał właśnie umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. W ramach porozumienia najemca - jeden z czołowych deweloperów
Nieruchomości Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym
2024-07-24 | 08:00

Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym

Niewiele czasu pozostało, by skorzystać z lipcowej promocji Grupy Murapol, w ramach której deweloper postawił do dyspozycji klientów 260 mieszkań i apartamentów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.