Ekologiczne rozwiązania w inwestycjach deweloperskich
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
W ostatnich latach deweloperzy częściej wyposażają swoje projekty mieszkaniowe w nowoczesne technologie energooszczędne i ekologiczne, a konsumenci coraz bardziej zwracają na nie uwagę. Polska jest pod tym względem jednym z europejskich liderów, natomiast najważniejszymi eko-rozwiązaniami są dziś m.in. panele fotowoltaiczne, oświetlenia LED, czy systemy rekuperacji.
Liderzy regionu
W kwestii eko-budownictwa Polska wyróżnia się na tle całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy w tym regionie liderem pod względem liczby certyfikowanych budynków, tj. takich, które spełniają normy ekologiczne i są tym samym przyjazne dla środowiska naturalnego. Raport „Zrównoważone certyfikowane budynki 2023” autorstwa Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wskazuje, że ponad blisko 50 proc. tego typu zasobów budowlanych z całej Europy Środkowo-Wschodniej zlokalizowanych jest właśnie w naszym kraju. W momencie sporządzania badania wszystkich takich inwestycji było w tej części kontynentu 3545, z czego Polska mogła pochwalić się liczbą 1632. Różnica między nami, a innymi krajami jest dość znacząca. Dla porównania, w Czechach było to 591 budynków, w Rumunii 472, na Węgrzech 316, na Słowacji 148, na Litwie 103, w Bułgarii 74, w Serbii 56, w Chorwacji 13, a w Słowenii - tylko 7. Pokazuje to, jak duże znaczenie ma dla rodzimych deweloperów budowanie zgodnie z nurtem “eko” i jak duży mamy w tym kontekście potencjał.
Coraz większa skala
Deweloperzy z roku na rok wyposażają swoje inwestycje mieszkaniowe w coraz nowsze rozwiązania energooszczędne i ekologiczne. Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu Rynek Pierwotny wymienia, że należą do nich m.in. panele fotowoltaiczne na potrzeby zaopatrywania w energię części wspólnych, osiedlowe oświetlenie LED, urządzenia odzysku wody deszczowej, systemy rekuperacji, zielone dachy i elewacje, stacje ładowania samochodów elektrycznych, technologie inteligentnego domu, pakiety antysmogowe, ogrody zimowe, instalacje pochłaniające dwutlenek węgla z elewacji, gruntowe pompy ciepła, zielone dziedzińce, windy z odzyskiem energii, a nawet domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Bartłomiej Kisielewski z Horizone Studio zwraca z kolei uwagę na fakt, że ochrona środowiska to nie chwilowy trend, ale przede wszystkim rozsądne podejście do zarządzania naszym otoczeniem: -Budynki zielone stają się coraz istotniejszym trendem we współczesnym budownictwie, a nowoczesne materiały nie tylko cechują się trwałością, ale są też przyjazne dla środowiska. W najbliższych latach szczególną popularnością będą cieszyć się surowce takie jak drewno oraz te, które mogą być poddane procesowi recyklingu. Wzrośnie zainteresowanie ponownym wykorzystaniem plastiku, gumy, szkła i metalu, co pozwoli uzyskać trwalsze materiały budowlane. W bieżącym roku zauważalny będzie również trend porzucania konwencjonalnych systemów ogrzewania na rzecz ich nowoczesnych odpowiedników np. systemów opartych na panelach fotowoltaicznych, czy solarach ułożonych na dachach i połączonych z zasobnikiem ciepła wspólnym dla całego budynku. Niekoniecznie musi być to rozwiązanie zapewniające 100% energii cieplnej czy elektrycznej, ale może stanowić uzupełnienie rozwiązań tradycyjnych. Te zmiany są motywowane nie tylko troską o środowisko czy zapewnieniem komfortowej, zautomatyzowanej obsługi urządzeń domowych, ale też potrzebą zastąpienia nieefektywnych źródeł ciepła, np. przestarzałych pieców - mówi arch. Bartłomiej Kisielewski, Partner w Horizone Studio.
Rosnąca świadomość konsumencka
Kupujący coraz częściej dostrzegają zasadność wprowadzania eko-rozwiązań w nowo budowanych mieszkaniach. Jak wynika z badania FSC Polska, aż 47 proc. Polaków deklaruje gotowość większej zapłaty za mieszkanie, które jest wykonane z certyfikowanych materiałów naturalnych. Ponadto prawie połowa Polaków postrzega budownictwo i same budynki za dużego emitenta gazów cieplarnianych i deklaruje, że sektor ten powinien być bardziej zrównoważony. Chodzi m.in. o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy wdrożenie inteligentnych rozwiązań umożliwiających zmniejszenie zużycia mediów. Istotne dla konsumentów są przede wszystkim przyznane danemu budynkowi certyfikaty, a eksperci podają, że posiadanie ich może wpływać na większą chęć zakupu lokum. Jarosław Jędrzyński zwraca uwagę, że koszt ekologicznych rozwiązań rozłożony na wszystkie lokale nie wpływa w sposób istotny na cenę metra kwadratowego, natomiast zazwyczaj znacznemu przyspieszeniu ulega ich sprzedaż. Szybciej znajdują przekonanych nabywców, ponieważ zamieszkiwanie w nich jest zdecydowanie bardziej komfortowe przy odczuwalnie niższych kosztach eksploatacji - Kupujący coraz częściej kierują się nie tylko estetyką czy funkcjonalnością, ale także ekologicznym aspektem nieruchomości. To wzrastające zainteresowanie eko-rozwiązaniami przyczynia się do poprawy jakości życia i redukcji negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Firmy budowlane coraz chętniej inwestują więc w technologie i materiały przyjazne dla otaczającej nas przyrody. Poza tym wprowadzanie tego typu rozwiązań może również przynosić korzyści finansowe, poprzez zmniejszenie zużycia energii i niższe koszty utrzymania nieruchomości. Warto jednak podkreślić, że wśród klientów niezmiennie istotną rolę odgrywa lokalizacja. Deweloperzy muszą pamiętać, że dla wielu osób wciąż jest to kluczowy czynnik decydujący o wyborze konkretnego mieszkania. Z tego powodu koniecznie jest znalezienie równowagi między ekologicznymi innowacjami a atrakcyjną lokalizacją, która spełnia potrzeby potencjalnych nabywców. Mowa tutaj m.in. o położeniu osiedla blisko terenów zielonych, gdzie można się zrelaksować czy spędzić aktywnie czas - mówi Bartłomiej Rzepa, członek zarządu spółki realizującej inwestycję Osiedle Symbioza.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.