Ekspert radzi: jak często dokonywać przeglądu drzwi przeciwpożarowych?
Offteam
Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl
Zabezpieczenia przeciwpożarowe są już w wielu obiektach standardem. Jednak aby dobrze spełniały swoje funkcje, należy utrzymywać je w dobrym stanie technicznym. Dlaczego warto dbać o regularność przeglądów? Jak często je wykonywać? Ekspert w dziedzinie systemów zabezpieczeń, Łukasz Wiąckiewicz – Service Manager ASSA ABLOY opowiada o tajnikach dbania o drzwi przeciwpożarowe.
Drzwi przeciwpożarowe stosuje się zazwyczaj w obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych – hotelach, biurowcach, szkołach, szpitalach, sklepach wielkopowierzchniowych. Potrzeba poczucia bezpieczeństwa i zapewnienia go odbiorcom jest na tyle duża, że zarządcy tych nieruchomości przykładają coraz większą uwagę do jakości produktów, które stosują. Nie każdy jednak wie, jak o nie dbać, by posłużyły przez długie lata.
– Dobre drzwi przeciwpożarowe muszą być wytrzymałe, stabilne, mieć konkretną odpowiednią odporność ogniową, a także automatyczne samoczynne zamykanie lub domykanie. Co istotne, muszą one działać poprawnie niezależnie od temperatury – tłumaczy Łukasz Wiąckiewicz z ASSA ABLOY. – Tylko wtedy, gdy dokonujemy serwisu regularnie, możemy mieć pełną gwarancję, że w razie potrzeby spełnią swoje zadanie. Jeżeli dodatkowo możemy zamówić serwis drzwi online i podpisać umowę serwisową, nie martwiąc się, że zapomnimy o regularności – jest to tylko dodatkowe udogodnienie, które zwiększa doświadczenie związane z jakością produktu.
Jak często dokonywać przeglądu? Jak zaleca ekspert, minimum raz w roku. Na najczęściej eksploatowanych oddzieleniach zaleca się dwa razy w roku. Należy przy tym pamiętać, że drzwi ewakuacyjne są równie ważne, co p.poż. Kontrola powinna być wykonana zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową, informacjami zawartymi w Polskich Normach oraz instrukcją producenta. Zarządcy nieruchomości coraz częściej stają pod lupą swoich klientów, dlatego nie mogą pozwolić sobie na żadne zaniedbania oraz narażenie ich na niebezpieczeństwo.
– Regularność to jednak przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo użytkowników budynku. Dziś takie przeglądy nie są już skomplikowane. W ASSA ABLOY wprowadziliśmy zamawianie serwisu drzwi przez internet. Wszystko załatwia się na jednej stronie, a potem wystarczy poczekać na kontakt i umówiony przyjazd specjalisty – podsumowuje Łukasz Wiąckiewicz. Jak dodaje: – Warto o tym pamiętać, bo ich poprawne działanie ma zabezpieczać przed ogniem i dymem, a docelowo – chronić życie i zdrowie przebywających w budynku osób.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.