Grupa Dom Development z kwartalną sprzedażą powyżej 1000 lokali
SPRZEDAŻ
- W I kwartale 2024 roku Grupa Dom Development sprzedała 1 011 lokali netto wobec 914 w analogicznym okresie 2023 roku (wzrost o 11% r/r), w tym 422 lokale w Warszawie, 267 w Trójmieście, 203 we Wrocławiu oraz 119 w Krakowie.
- Największą kwartalną sprzedaż Grupa odnotowała w projektach: Osiedle Przy Ryżowej (78 lokali), Harmonia Mokotów (71) oraz Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód (67) w Warszawie, Osiedle Beauforta (53 lokale) w Trójmieście, Osiedle Braniborska (92 lokale) we Wrocławiu oraz Górka Narodowa (97 lokali) w Krakowie.
PRZEKAZANIA
- W I kwartale 2024 roku Grupa przekazała nabywcom 921 lokali (wobec 1 350 w I kwartale 2023 roku), w tym 526 lokali w Warszawie, 293 w Trójmieście, 45 we Wrocławiu oraz 57 w Krakowie.
- Na wynik finansowy za I kwartał 2024 roku wpływają głównie przekazania w projektach: Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód (303 lokale), Apartamenty Solipska (101) i Przystanek Międzylesie (100) w Warszawie, Doki (255 lokali) w Trójmieście, Osiedle Nowodworska (33 lokale) we Wrocławiu oraz Górka Narodowa (57 lokali) w Krakowie.
OCENA SYTUACJI RYNKOWEJ
„Po bardzo udanym dla Grupy Dom Development roku 2023, sytuacja na rynku mieszkaniowym w pierwszych miesiącach 2024 roku w dalszym ciągu sprzyja osiąganiu wysokich wyników sprzedażowych przez naszą organizację – dewelopera o ugruntowanej pozycji, silnej marce, cieszącego się dużym zaufaniem klientów i dysponującego atrakcyjną ofertą. Pierwszy kwartał bieżącego roku był piątym z rzędu, w którym sprzedaż netto przekroczyła 900 lokali.
Pomimo wygaśnięcia rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%” popyt na mieszkania oferowane przez Grupę pozostaje silny, co w połączeniu ze sprawnym uzupełnianiem oferty pozwala nam realizować zamierzenia sprzedażowe zgodnie z planem. Zdecydowaną większość zawieranych umów stanowią obecnie transakcje gotówkowe. Ich udział w I kwartale tego roku stanowił 56% całkowitej sprzedaży wobec średnio 59% w 2023 roku. W drugiej połowie tego roku popyt na mieszkania może zostać dodatkowo wzmocniony poprzez wprowadzenie nowego rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych „Mieszkanie na start”. Głównym wyzwaniem rynku mieszkaniowego pozostaje ograniczona podaż nowych mieszkań.
Biorąc pod uwagę sprzyjającą sytuację rynkową, duży bank ziemi oraz liczne projekty wprowadzone już do sprzedaży oraz przygotowywane do uruchomienia w 2024 roku – niezależnie od tego, czy i kiedy zapowiadany program rządowy zostanie uruchomiony, celem Grupy Dom Development jest wzrost liczby sprzedanych mieszkań w porównaniu z 2023 rokiem, w którym sprzedaż netto sięgnęła 3 906 lokali” – komentuje Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development S.A.
„Wyniki finansowe publikowane przez deweloperów zależą głównie od liczby lokali przekazanych nabywcom w danym okresie. Z uwagi na harmonogramy realizowanych inwestycji, w I kwartale 2024 roku Grupa Dom Development przekazała mniejszą liczbę lokali niż w analogicznym okresie 2023 roku. Niemniej jednak, potencjał przekazań w całym 2024 roku jest wyższy niż w poprzednim, rekordowym pod tym względem roku, kiedy to klienci Grupy odebrali klucze do 3 831 lokali.
Wszystkie inwestycje Grupy Dom Development realizowane są przez własnych generalnych wykonawców – Dom Construction oraz Euro Styl Construction. Są oni gwarantem terminowości, wysokiej jakości oraz efektywności ekonomicznej projektów. W połączeniu ze stabilną sytuacją na rynku usług i materiałów budowlanych, umożliwia to osiąganie satysfakcjonujących marż. Wszystkie te elementy powinny pozytywnie przełożyć się na wyniki finansowe Grupy Dom Development za 2024 rok” – podsumowuje Leszek Stankiewicz, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy Dom Development S.A.
Dom Development S.A. Grupa Kapitałowa („Grupa Dom Development”) jest największym deweloperem w Polsce. Realizuje inwestycje kierowane do klientów indywidualnych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie oraz w Trójmieście i okolicach (poprzez spółkę Euro Styl S.A.). Oferta Grupy obejmuje zarówno mieszkania z segmentu popularnego jak i apartamenty. Do Grupy należą firmy wykonawcze Dom Construction Sp. z o.o. oraz Euro Styl Construction Sp. z o.o., które pełnią rolę generalnego wykonawcy części inwestycji. W ciągu 28 lat swojej działalności Grupa przekazała do użytku ponad 49 000 mieszkań. Od 2006 roku Dom Development S.A. jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.