Komunikaty PR

Inwestycje kreujące nową tkankę miejską

2024-03-25  |  01:00

Miasta są jak życiowe tkanki, zmieniają się i rozwijają, zyskując charakter dzięki inwestycjom, które je kształtują. Nie tylko przekształcają fizyczną strukturę miast, ale także wpływają na codzienne życie ich mieszkańców. Kreowanie nowej tkanki miejskiej wymaga holistycznego podejścia, uwzględniającego aspekty społeczne i kulturowe. Przykładem takiego działania jest Bernardyńska 4 – inwestycja Toscom Development w centrum Wrocławia.

Fundamentem dynamicznego rozwoju miast są nowe inwestycje, ale ich cel powinien wykraczać poza aspekt materialny. Kreowanie nowej tkanki miejskiej to sztuka równoważenia ekspansji z zachowaniem tożsamości kulturowej oraz historycznej. W tak przemyślanych inwestycjach tkwi siła kreowania przestrzeni, która spełnia potrzeby zarówno obecnych, jak i kolejnych pokoleń.

We Wrocławiu istnieje kilka obiektów architektonicznych, które są powszechnie uznawane za doskonały przykład połączenia nowoczesności z kontekstem historycznym miasta. Fasada galerii handlowej Renoma nawiązuje do pobliskiej zabytkowej zabudowy, zachowując proporcje i detale architektoniczne. Podobnie jak odnowiony Hotel Monopol, który łączy styl secesyjny z nowoczesnymi udogodnieniami. Z kolei nowo powstała bryła hotelu The Bridge – z cegłą, która wpisuje się w kontekst dawnego otoczenia, prostymi liniami, szkłem i minimalistycznymi detalami – harmonijne współgra z historycznymi budowlami Ostrowa Tumskiego.

Każdy z tych budynków odzwierciedla różne podejścia do współczesnego projektowania w kontekście zabytkowej zabudowy Wrocławia. Tego typu obiekty, pomimo różnic w stylu, bezpośrednio odwołują się do tradycyjnych elementów historycznej tkanki miejskiej, albo też harmonijnie współistnieją obok niej, tworząc krajobraz kontrastujący, ale niezakłócający równowagi z otoczeniem.

Nowoczesność z poszanowaniem tradycji

Wprowadzenie nowej inwestycji deweloperskiej w zabytkową tkankę miejską wymaga szczególnej uwagi, troski i poszanowania dla dziedzictwa historycznego. Zachowanie unikatowej tożsamości miejsca przy jednoczesnym dopasowaniu się do nowoczesnych potrzeb to duże wyzwanie, ale także możliwość stworzenia harmonijnej i funkcjonalnej przestrzeni.

Planując inwestycję Bernardyńska 4, Toscom Development zainwestował czas i zasoby w gruntowne badania, które pozwoliły zrozumieć historyczne znaczenie miejsca, jego charakterystyczne cechy i znaczenie kulturowe. Ważne było również, aby nowa inwestycja nie dominowała, ale komplementowała istniejący miejski krajobraz.

Na początku XX w. Wrocław był jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w tej części Europy. Na witalnych ulicach rozwijał się handel, a kupcy wznosili kolejne domy towarowe. Działania wojenne wymazały część z tej świetności, a naszym celem jest zabliźniać te wieloletnie rany przy pomocy nowej zabudowy. W projekcie Bernardyńska 4 zależało nam na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, którą skalą, jakością materiałów i detalem będzie nawiązywała do najlepszych tradycji z przeszłości – zaznacza architekt Zbigniew Maćków, projektant inwestycji Bernardyńska 4.

Ponadczasowa architektura

Zgodnie z zaleceniami planistycznymi, architekt postanowił rozbić monumentalną bryłę na dwie części, tak aby wytworzyć zupełnie nową, zieloną i w pełni dostępną przestrzeń publiczną. Ten kameralny miejski plac będzie zamykała jedna z najpiękniejszych wrocławskich dominant – ściana kościoła dawnego klasztoru. Poszczególne bryły budynku zostały też miejscowo obniżone, by dostosować je do bezpośredniego sąsiedztwa.

Zdecydowaliśmy się zastosować charakterystyczne dla Wrocławia środki wyrazu architektonicznego: gzymsy koronujące, cofniecie dwóch najwyższych kondygnacji w bryle budynku czy podcięte partery. Dzięki temu cały budynek dobrze wpisuje się w zabytkowe otoczenie. Z kolei klinkierowe wykończenie inwestycji odwołuje się do kontekstu pobliskiego budynku Muzeum Poczty i Telekomunikacji, czyli pierwszego wrocławskiego drapacza chmur – wyjaśnia Zbigniew Maćków. 

Estetyka inwestycji czerpie więc pełnymi garściami z oryginalnej tkanki miasta, w którą z rozmysłem wkomponowano bryłę budynku. Projekt Bernardyńskiej 4 szczególnie docenią wielbiciele pięknej, ponadczasowej architektury. A przyszli mieszkańcy otrzymają możliwość życia w pełnej harmonii – w przestronnym, klimatycznym apartamencie, do tego w doskonałej lokalizacji.

Wierzymy, że umiar, jakość i trwałość tworzą wyjątkową architekturę i wartość dla społeczności miasta. Chcemy się przyczyniać do wzbogacenia wrocławskiego dziedzictwa, tworząc miejsca, które są zarówno funkcjonalne, jak i pełne historii, stając się częścią rozwoju miejscowej tkanki miejskiej – podsumowuje Iwona Kołodziejczyk, General Manager w Toscom Development.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy Biuro prasowe
2024-07-22 | 15:00

Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy

Z okazji 20-lecia, przypadającego na 2024 rok, OKAM zorganizował sportowe wyzwanie, połączone z działaniami CSR. Przez cztery letnie miesiące pracownicy OKAM dążą do zdobycia 20 tys.
Nieruchomości Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?
2024-07-22 | 01:00

Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?

Katastrofy budowlane i nieszczęśliwe wypadki, takie jak pożary, wybuch gazu czy te wynikające z błędów ludzkich, stanowią poważne wyzwania dla bezpieczeństwa
Nieruchomości Warszawa okiem dewelopera – dlaczego warto tam kupić mieszkanie
2024-07-22 | 01:00

Warszawa okiem dewelopera – dlaczego warto tam kupić mieszkanie

Ludność Warszawy sukcesywnie wzrasta. Według danych GUS w 2015 r. w stolicy mieszkało ok. 1,63 mln osób, w 2020 r. było ich już ok. 1,79 mln, a w 2023 r. –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.