Kolejny ekologiczny obiekt dla najmłodszych przygotowany przez EKOINBUD
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/145fa07242f7918bc8b9a0d15df4d33520240226104248/524797bb5dd9c3156ed7879182590c5f20240226104351/14b1b9
Firma EKOINBUD, specjalizująca się m.in. w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej, realizuje kolejną inwestycję przeznaczoną dla najmłodszych. Ekologiczny żłobek powstający w Piątnicy, w województwie podlaskim, będzie gotowy na przyjęcie dzieci już na początku kwietnia tego roku.
Całkowita powierzchnia zabudowy nowego, parterowego obiektu wyniesie niemal 490 m2. Łącznie znajdzie się w nim 20 pomieszczeń, w tym cztery oddziały żłobkowe, zespół kuchni cateringowej oraz pomieszczenia sanitarne, techniczne i pomocnicze. W budynku zastosowano tzw. ścinaki mobilne pomiędzy salami żłobkowymi, co w razie konieczności umożliwi połączenie dwóch sąsiadujących sal w jedną o większej powierzchni użytkowej.
Realizacja żłobka w Piątnicy jest kolejnym przykładem udanego wykorzystania technologii prefabrykowanych modułów o konstrukcji drewnianej w obiekcie użyteczności publicznej – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Na proces kompleksowego przygotowania inwestycji – projektowania, realizacji oraz odbiorów przewidzieliśmy łącznie 11 miesięcy, a dzięki wykorzystaniu technologii modułowej, prace budowlane potrwają zaledwie 5 miesięcy. Pomimo zimowych warunków, realizacja obiektu przebiega zgodnie z harmonogramem, co nie byłoby możliwe przy zastosowaniu tradycyjnej technologii budowy.
Głównym materiałem konstrukcyjnym budynku jest drewno, natomiast do izolacji ścian zewnętrznych i stropu wykorzystano wełnę drzewną. Zaimplementowano tu również rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną i ekologię budynku – jego ogrzewanie będzie realizowane za pomocą zespołu dwóch pomp ciepła. Ponadto, zaprojektowano również przegrody zewnętrzne o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej oraz zastosowano ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dodatkowo, na dachu budynku zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Ze względu na warunki gruntowe budynek wymagał posadowienia na palach. W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych przygotowany zostanie plac zabaw dla dzieci, układ drogowy z miejscami postojowymi, układ pieszy z elementami małej architektury (ławki, kosze, stojaki na rowery) oraz zagospodarowanie okolicznego terenu zielenią niską.
Zakończenie robót planowane jest na 15 marca 2024, a termin oddania obiektu do użytkowania na 2 kwietnia 2024.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.