Kolejny ekologiczny obiekt dla najmłodszych przygotowany przez EKOINBUD
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/145fa07242f7918bc8b9a0d15df4d33520240226104248/524797bb5dd9c3156ed7879182590c5f20240226104351/14b1b9
Firma EKOINBUD, specjalizująca się m.in. w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej, realizuje kolejną inwestycję przeznaczoną dla najmłodszych. Ekologiczny żłobek powstający w Piątnicy, w województwie podlaskim, będzie gotowy na przyjęcie dzieci już na początku kwietnia tego roku.
Całkowita powierzchnia zabudowy nowego, parterowego obiektu wyniesie niemal 490 m2. Łącznie znajdzie się w nim 20 pomieszczeń, w tym cztery oddziały żłobkowe, zespół kuchni cateringowej oraz pomieszczenia sanitarne, techniczne i pomocnicze. W budynku zastosowano tzw. ścinaki mobilne pomiędzy salami żłobkowymi, co w razie konieczności umożliwi połączenie dwóch sąsiadujących sal w jedną o większej powierzchni użytkowej.
Realizacja żłobka w Piątnicy jest kolejnym przykładem udanego wykorzystania technologii prefabrykowanych modułów o konstrukcji drewnianej w obiekcie użyteczności publicznej – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Na proces kompleksowego przygotowania inwestycji – projektowania, realizacji oraz odbiorów przewidzieliśmy łącznie 11 miesięcy, a dzięki wykorzystaniu technologii modułowej, prace budowlane potrwają zaledwie 5 miesięcy. Pomimo zimowych warunków, realizacja obiektu przebiega zgodnie z harmonogramem, co nie byłoby możliwe przy zastosowaniu tradycyjnej technologii budowy.
Głównym materiałem konstrukcyjnym budynku jest drewno, natomiast do izolacji ścian zewnętrznych i stropu wykorzystano wełnę drzewną. Zaimplementowano tu również rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną i ekologię budynku – jego ogrzewanie będzie realizowane za pomocą zespołu dwóch pomp ciepła. Ponadto, zaprojektowano również przegrody zewnętrzne o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej oraz zastosowano ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dodatkowo, na dachu budynku zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Ze względu na warunki gruntowe budynek wymagał posadowienia na palach. W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych przygotowany zostanie plac zabaw dla dzieci, układ drogowy z miejscami postojowymi, układ pieszy z elementami małej architektury (ławki, kosze, stojaki na rowery) oraz zagospodarowanie okolicznego terenu zielenią niską.
Zakończenie robót planowane jest na 15 marca 2024, a termin oddania obiektu do użytkowania na 2 kwietnia 2024.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.