Konkurencyjne ceny i wysoka stopa zwrotu z inwestycji - dlaczego warto inwestowa
Rynek nieruchomości na Cyprze Północnym oferuje inwestorom szeroki wybór atrakcyjnych apartamentów w pierwszej linii brzegowej z rozbudowaną infrastrukturą - dostępem do siłowni, spa, sklepów, restauracji, basenów. Ceny takich mieszkań nie przekraczają zwykle
16 tysięcy złotych za m2, a zakupione nieruchomości są już w pełni wykończone. Ekskluzywne kompleksy niejednokrotnie oferują również pełną obsługę inwestora, łącznie z zarządzaniem nieruchomością.
Polska vs. Cypr Północny - gdzie lepiej inwestować?
- Załóżmy, że do wykorzystania mamy tę samą kwotę na polskim i cypryjskim rynku – na Cyprze Północnym zakupimy atrakcyjną nieruchomość, powiedzmy apartament
z rynku pierwotnego, w pełni umeblowany, oddalony ok. 400−500 m od plaży, często
z widokiem zarówno na morze jak i na góry, a w Polsce mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, do remontu, albo na rynku pierwotnym do wykończenia, oczywiście w bez porównania mniej atrakcyjnej lokalizacji i bez pięknego widoku. Na tym tle Cypr wypada więc zdecydowanie korzystniej. - mówi Krystian Ziółkowski, ekspert ds. nieruchomości na Cyprze Północnym. Nieruchomości na Cyprze zapewniają też wyższy i szybszy zwrot z inwestycji. - Na przykładzie apartamentu typu studio w jednym z oferowanych przez nas projektów wygląda to tak, że przy zakupie za ok. 140 tys. funtów, możemy liczyć na zysk rzędu 13−14 proc. w skali roku. Dla porównania w Polsce przy zakupie nieruchomości wartej ok. pół miliona złotych, która będzie dużym apartamentem podzielonym na mikrokawalerki, jesteśmy w stanie uzyskać zwrot z inwestycji na poziomie 8−10 proc – dodaje ekspert.
Ostatnia ostoja wolności inwestycyjnej - specyfika rynku nieruchomości na Cyprze Północnym
Warto zwrócić również uwagę na niespotykane nigdzie indziej plany płatności.
Nie ograniczają się one bowiem tylko do dogodnych wpłat wraz z postępem prac na budowie. - W naszym modelu działania dopuszczamy na przykład karencję w zapłacie nawet do 2 lat, już po oddaniu nieruchomości do użytku. Oznacza to w praktyce, że inwestor może otrzymać klucze do mieszkania po wpłaceniu zaledwie 65% jego wartości i zacząć je wynajmować. Zwroty z zainwestowanego kapitału i zyski generowane z takiej nieruchomości często oscylują od ok. 13-14% rocznie wzwyż natomiast w naszym modelu znacznie więcej – mówi Szymon Darznik, ekspert ds. nieruchomości na Cyprze Północnym. Eksperci podkreślają również, że inwestycje w tym regionie mogą zostać zakupione za gotówkę lub w kryptowalucie.
Wyjątkowo korzystna jest również polityka podatkowa Cypru Północnego - podatek VAT od zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym wynosi tu zaledwie 5% jej wartości. W Polsce podatek ten wynosi przy nieruchomościach 8% lub 23% w zależności od metrażu
i przeznaczenia. Krystian Ziółkowski zaznacza, że podatki na Cyprze Północnym, podobnie jak płatność za nieruchomość, mogą zostać rozłożone na raty.
Jak wybrać wiarygodnego partnera, który wesprze nas w inwestowaniu na Cyprze Północnym?
− Przede wszystkim należałoby dokonać weryfikacji, czy osoby oferujące swoje usługi faktycznie działają na cypryjskim rynku. Warto wypytać o szczegóły związane z procesem zakupu i późniejszą rejestracją umów, ponieważ większość agentów, którzy oferują nieruchomości na Cyprze Północnym, doprowadza jedynie do zakupu nieruchomości przez inwestora, nie informując go o kosztach okołozakupowych. Ta pomoc w przeprowadzeniu przez sprawy urzędowe, formalności związane z najmem czy w kontaktach z deweloperem jest dla inwestora, który nie zna rynku, dużą wartością. - mówi Krystian Ziółkowski. Przedstawienie atrakcyjnej oferty to nie wszystko - dobry agent nieruchomości powinien być przygotowany na wsparcie klienta w całym procesie inwestycji, uwzględniając również kwestie pozakupowe.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.