Komunikaty PR

Koronawirus nie zmieni planów mieszkaniowych Polaków.

2020-05-14  |  11:36
Biuro prasowe
Do pobrania Plany ( 1.92 MB )

Koronawirus nie zmieni planów mieszkaniowych Polaków.
Nowe wyniki badania przeprowadzonego przez Otodom

Dzisiaj możemy już zaryzykować stwierdzenie, że pandemia koronawirusa nie zniechęca Polaków do realizacji wcześniej założonych planów mieszkaniowych. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości od 25 marca do 10 maja przeprowadził badanie, którego celem było sprawdzenie jak sytuacja związana z koronawirusem wpływa na sektor nieruchomości. Poniżej prezentujemy szczegółowe dane. Warto od razu zauważyć, że rynek się uspokaja, a Polacy coraz odważniej ponownie deklarują chęć zakupu czy sprzedaży nieruchomości. 

O plany Otodom zapytał łącznie 5050  osób zainteresowanych kupnem, sprzedażą lub wynajmem mieszkania bądź domu. Pierwsze wyniki, oparte o odpowiedzi 2410 osób serwis opublikował miesiąc temu. Najnowsze odpowiedzi wskazują, że w porównaniu do analogicznego badania sprzed kilku tygodni zmniejsza się liczba osób twierdzących, że epidemia zmieni ich plany. Obecnie więcej osób deklaruje, że pandemia koronawirusa nie wpłynie ostatecznie na realizację ich planów mieszkaniowych. Dla przypomnienia miesiąc temu 75% kupujących i 70% sprzedających było zdania, że koronawirus wpłynie na ich plany mieszkaniowe. W pierwszej z grup odsetek ten spadł o 8%, w drugiej – o 9%. Jednocześnie 34% (wcześniej 25%) kupujących i 38% (wcześniej 30%) sprzedających deklaruje, że koronawirus nie wpłynie na ich decyzje związane z przeprowadzeniem transakcji.

Wirtualne spacery pomagają podjąć decyzję 

Otodom zapytał kupujących  jakie czynniki mogłyby pomóc im podjąć decyzję i widać, że  doceniają oni możliwość wirtualnego spaceru po nieruchomości. – Każdy bez wychodzenia z domu i straty czasu może w wymiarze rzeczywistym obejrzeć wymarzone mieszkanie. Było do przewidzenia, że Polacy docenią taką formę prezentacji nieruchomości, a sytuacja związana z pandemią koronawirusa przyspieszyła tylko rozwój zainteresowania tym rozwiązaniem. W ciągu ostatnich kilku tygodni zakupiliśmy i wypożyczyliśmy naszym klientom biznesowym 50  urządzeń do realizacji wirtualnych spacerów. Cieszy nas więc, że rośnie zainteresowanie  ofertami z taką usługą  - informuje Jarosław Krawczyk z Otodom.

Należy dodać, że w stosunku do badania sprzed miesiąca spada rola innych usług zdalnych takich jak podpisanie umowy, rozmowy z agentem online, wzięcie kredytu bez wychodzenia z domu itd. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja na rynku nieruchomości powoli wraca do normalności.

Czas realizacji transakcji się opóźni

Wskazuje na to również fakt, że coraz więcej  respondentów jest zdania, że przewidywany czas zbycia lub nabycia nieruchomości się nie zmieni (12% kupujących, 11% sprzedających, odpowiednio o 4% i 2% więcej). Wciąż największy odsetek ankietowanych twierdzi, że transakcja może się opóźnić - wśród sprzedających jest to obecnie 66%, a wśród kupujących - 62%.  Wyraźnie widać, że obie strony będą ostrożnie podchodziły do podjęcia ostatecznej decyzji, a poszukiwania i negocjacje znacznie się wydłużą.

Można również zauważyć pozytywny trend, w porównaniu do poprzedniego badania spada liczba osób zainteresowanych kupnem mieszkania lub domu, które przewidują , że zrezygnują z transakcji (17%, wcześniej 20%).

Kupujący już mniej liczą na spadki cen

Kupujący w mniejszym stopniu niż miesiąc temu liczą na spadki cen, sprzedający bardziej je dopuszczają. W porównaniu do poprzedniego badania, 8% mniej kupujących zakłada  fakt, że ceny nieruchomości mogą być niższe. Wcześniej liczyło na to 59% respondentów, obecnie 51%. Jednocześnie jeśli chodzi o sprzedających to tendencja jest odwrotna, ale rozbieżność mniejsza, bo obecnie 38% z nich, a wcześniej 34% uważało, że ceny na rynku nieruchomości spadną.

– Punkt widzenia wciąż zależy od punktu siedzenia, ale różnice między postrzeganiem cen przez kupujących i sprzedających zmniejszają się. Sporo ankietowanych, bo 29% kupujących i 30% zaznaczyło odpowiedź “trudno powiedzieć”. Ten brak pewności co do kształtowania się cen rośnie w obu grupach. Trudno się dziwić. Wśród ekspertów przeważają ci, którzy twierdzą, że ceny utrzymają dotychczasowy poziom, ale nie brakuje także argumentów za obniżkami – zauważa Jarosław Krawczyk z Otodom.

Porównując wyniki badań dotyczące zachowań konsumentów na rynku nieruchomości widać, że sytuacja powoli i ostrożnie się stabilizuje. Większość osób jest zdania, że proces realizacji transakcji się opóźni, ale coraz mniej respondentów rozważa rezygnację z kupna. Widać również, że Polacy polubili możliwość oglądania domu lub mieszkania za pomocą wirtualnych spacerów, ale pozostałe świadczenia związane z transakcją na rynku, jak wizyta u notariusza czy staranie się o kredyt, lepiej realizuje się w kontakcie bezpośrednim. 

 

Biuro prasowe Otodom: media.otodom.pl 

Więcej informacji: 

Jarosław Krawczyk, Otodom, e-mail: jaroslaw.krawczyk@otodom.pl, tel. 512 068 949

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.