Kraków magazynowym milionerem
AXI IMMO Group
Twarda 18
00-105 Warszawa
monika.rykowska|axiimmo.com| |monika.rykowska|axiimmo.com
+48 725 900 100
www.axiimmo.com
Krakowski rynek magazynowy dynamicznie się rozwija, osiągając na początku 2024 roku ponad milion mkw. powierzchni magazynowej, z kolejnymi 61 tys. mkw. w budowie. Region Małopolski odnotował wzrost zasobów przemysłowych o 171% w ciągu ostatnich pięciu lat, osiągając 1,1 mln mkw. Na koniec czerwca 2024 r. oddano do użytku nowe obiekty, takie jak GLP Kraków III Logistics Centre oraz hale w MDC2 Park Kraków South i City Logistics Kraków Airport II. Wskaźnik pustostanów w regionie wynosi 6,1%, co jest jednym z najniższych w Polsce, przy średniej krajowej 8,3%. W 2023 r. podpisano umowy najmu na 232 tys. mkw., a w pierwszej połowie 2024 r. na 43 tys. mkw., co świadczy o dużym zainteresowaniu najmem, mimo niskiej dostępności wolnej powierzchni. Kraków przyciąga firmy produkcyjne ze względu na dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry oraz strategiczne położenie, ułatwiające obsługę rynku ukraińskiego. Wyzwania rynku to ograniczona dostępność gruntów, ich rozdrobnienie oraz konkurencja ze strony Górnego Śląska, jednak poprawa infrastruktury i współpraca z gminami wspierają rozwój sektora.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ryanair w tym roku obsłuży rekordową liczbę pasażerów z polskich lotnisk. Przewoźnik nie planuje otwierać połączeń z Radomia
W 2025 roku Ryanair planuje przewieźć 18,3 mln pasażerów z Polski. Nasz kraj jest w czołówce najszybciej rosnących rynków irlandzkiej linii. Największych przyrostów liczby pasażerów Ryanair spodziewa się w Krakowie czy Katowicach. Jednocześnie linia wyklucza obecnie możliwość uruchomienia połączeń z lotniska w Radomiu. – Jeżeli chodzi o infrastrukturę w centralnej Polsce, to na tę chwilę jesteśmy zaspokojeni – mówi Michał Kaczmarzyk, prezes Buzz, Ryanair Group.
Transport
Europejska motoryzacja gotowa do pełnej elektryfikacji. Możliwe zmiany w unijnym prawie dotyczące zeroemisyjności

Mimo coraz częściej pojawiających się prognoz dotyczących częściowego odejścia Europy od elektromobilności Bruksela nadal pozostaje przy stanowisku, że po 2035 roku motoryzacyjny rynek pierwotny będą stanowiły wyłącznie samochody zeroemisyjne. – Nie będzie całkowitego odwrotu od elektromobilności w Unii Europejskiej. W grę wchodzi jedynie pewne poluzowanie norm i przepisów – uważa Adam Holewa, członek zarządu oraz dyrektor ds. motoryzacji w spółce Boryszew SA. Jego zdaniem przemysł motoryzacyjny na Starym Kontynencie jest gotowy do pełnej elektryfikacji.
Problemy społeczne
Na rynku nieruchomości rośnie popularność rewitalizacji. Odnowa dotyczy nie tylko zabytkowych budynków, ale też dawnych terenów poprzemysłowych

Rewitalizacja byłych terenów przemysłowych i budynków jest kluczowym aspektem zrównoważonego rozwoju miejskiego i szansą na zachowanie dziedzictwa kulturowego. Jak podkreślają eksperci Deloitte’a, prawidłowo przeprowadzona rewitalizacja może pobudzić do życia dany obszar miasta i zwiększyć jego atrakcyjność inwestycyjną. Poprawi też jakość życia mieszkańców.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.