Komunikaty PR

Kto naprawi seniorowi cieknący kran?

2024-04-16  |  18:00
Biuro prasowe

Z ankiety przeprowadzonej przez „Fakt” wynika, że 76 proc. emerytów nie remontowało swojego mieszkania przez ostatnie 10 lat.[1] Jak wskazuje badanie PolSenior, co piąty emeryt nie ma w domu bieżącej wody, duża część osób starszych nie posiada centralnego ogrzewania i żadnych udogodnień.[2] Przystosowanie mieszkań do potrzeb seniorów to ważny temat, ale bieżące naprawy gwarantujące minimalny komfort to oddzielna kwestia. Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM twierdzi, że stare nieruchomości obciążają budżet seniorów tak bardzo, że nie zostaje zbyt wiele pieniędzy na remonty, czy naprawy. Grzegorz Mikucki, socjolog, przekonuje, że problemem są nie tylko pieniądze. Seniorzy nie wiedzą jak się zabrać za takie naprawy a często nie chcą wpuszczać do domu osób trzecich. Przyczyną jest brak zaufania i rozluźniające się więzi społeczne.

 

Dotychczas seniorzy, którzy podpisywali umowę renty dożywotniej z Funduszem Hipotecznym DOM mogli liczyć na wsparcie w różnych naprawach, usuwaniu usterek, czy odświeżaniu nieruchomości. Fundusz wymieniał instalację gazową (jeśli zaszła taka potrzeba), reperował przeciekający dach i rozwalający się komin, usuwał skutki zalania, przycinał stare gałęzie drzew, które stanowiły niebezpieczeństwo. Emeryci mogli też skorzystać z tzw. Srebrnej Linii, by zgłosić usterkę, wezwać hydraulika albo ślusarza. Teraz firma chce iść o krok dalej.

– Problemem jest nie tylko brak środków pieniężnych na jakiekolwiek naprawy, czy drobne remonty. Problemem jest również to, że seniorzy nie wiedzą jak się za to zabrać, nie mają się kogo doradzić, nie wiedzą kogo poprosić o pomoc – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Grzegorz Mikucki, socjolog, który na co dzień pracuje z emerytami, podkreśla że, gdy przychodzi jesień życia więzi społeczne rozluźniają się. Seniorzy, którzy chcą się integrować, brać udział w różnych aktywnościach (sportowych czy kulturalnych) faktycznie wychodzą „do ludzi”, ale później wracają do domu i nie chcą angażować innych w swoje problemy. – Do tego dochodzi ograniczone zaufanie do obcych. Z wiekiem emeryci słyszą coraz więcej ostrzeżeń, by nie wpuszczać do domu osób trzecich, by nie dać się oszukać. Jeśli nie mają dzieci ani innej bliskiej rodziny, to ciężko im wezwać hydraulika z Internetu, którego nie znajdą. Jeszcze ciężej wezwać ekipę remontową – mówi Grzegorz Mikucki.

 

Seniorzy mieszkają w starych domach

W jakich warunkach mieszkają polscy emeryci? Drobne naprawy i cieknący kran to tylko wierzchołek góry lodowej. Z badania PolSenior wynika, że co dziesiąta osoba starsza mieszka w domu, który został zbudowany jeszcze przed 1944 rokiem, czyli ma 70 lat lub więcej.[3] Dom co piątego emeryta (18,9 proc.) powstał w latach 1944-1970. Podobny odsetek osób starszych (21,4 proc.) żyje w domu z lat siedemdziesiątych, podobnie jest w nieruchomościami (21,4 proc.) wzniesionymi w latach osiemdziesiątych. Tylko 9,9 proc. emerytów mieszka w domach, które powstały w latach 1989-2000, a raptem 4,9 proc. w nieruchomościach, które wzniesiono po 2000 roku.

Większość emerytów ma w domu bieżącą zimną (83,3 proc.) i ciepłą (76,3 proc.) wodę. Aż 57 proc. korzysta z wanny a 44,7 proc. z kabiny prysznicowej. Jeżeli chodzi o formy ogrzewania to własne centralne ogrzewanie posiada 36,6 proc. domostw. Z kolei 37,4 proc. korzysta z centralnego ogrzewania zewnętrznego, a 18,3 proc. ma piec węglowy. – Badania i liczby wyglądają czasem zadowalająco, ale stan faktyczny często bywa inny. Jeżeli przyjmiemy, że w Polsce żyje ok. 10 mln seniorów, a tak wynika z oficjalnych statystyk GUS, a później przeanalizujemy dane, z których wynika, że blisko 17 proc. seniorów nie ma dostępu do bieżącej zimnej wody, to okaże się, że bez tej wody może żyć nawet 1,7 mln osób – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Domy i mieszkania osób starszych są niejednokrotnie dostosowane do potrzeb emerytów, ale taka sytuacja ma miejsce dość rzadko. Okazuje się, że specjalne poręcze i uchwyty ułatwiające poruszanie się w przedpokoju czy pokoju ma tylko 1,8 proc. domostw. Podobne poręcze, tyle że w łazience, ma 4,5 proc. Podłogę antypoślizgową posiada na 2,3 proc. seniorów. Co ciekawe, urządzenia do ćwiczeń czy rehabilitacji, posiada tylko 4,7 proc. osób starszych.

 

Większa gotowość do zmian

Co drugi emeryt, jak wskazuje badanie PolSenior, nie chce zmieniać miejsca zamieszkania mimo wysokich kosztów życia i różnych niedogodności.

– Chcemy wesprzeć emerytów (którzy podpisują umowę renty dożywotniej) w większym zakresie niż dotychczas. Wychodzimy z pozycji instytucji zaufanej, która jest dla takiego seniora świadczeniodawcą. Jeżeli emeryt potrzebuje zmian w swoim lokum, jeżeli konieczne są naprawy a nawet większe remonty, to chcemy wspólnie siadać do stołu i rozmawiać o tym. Zwłaszcza, że od ubiegłego roku oferujemy emerytom nie tylko comiesięczne świadczenia pieniężne, ale też jednorazową, większą wypłatę pieniędzy na start. I tę wypłatę, w całości lub części, emeryt może chcieć przeznaczyć na przystosowanie nieruchomości do swoich potrzeb – podsumowuje Robert Majkowski.

 

 


[1] https://jaslo.naszemiasto.pl/czym-sa-mieszkania-dla-seniorow-i-dlaczego-w-polsce-sa/ar/c9-8669603

[2] Raport PolSenior2. Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem. Gdański Uniwersytet Medyczny, 2021 r. Str. 899.

[3] Raport PolSenior2. Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem. Gdański Uniwersytet Medyczny, 2021 r. Str. 899.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.