Komunikaty PR

Kto naprawi seniorowi cieknący kran?

2024-04-16  |  18:00
Biuro prasowe

Z ankiety przeprowadzonej przez „Fakt” wynika, że 76 proc. emerytów nie remontowało swojego mieszkania przez ostatnie 10 lat.[1] Jak wskazuje badanie PolSenior, co piąty emeryt nie ma w domu bieżącej wody, duża część osób starszych nie posiada centralnego ogrzewania i żadnych udogodnień.[2] Przystosowanie mieszkań do potrzeb seniorów to ważny temat, ale bieżące naprawy gwarantujące minimalny komfort to oddzielna kwestia. Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM twierdzi, że stare nieruchomości obciążają budżet seniorów tak bardzo, że nie zostaje zbyt wiele pieniędzy na remonty, czy naprawy. Grzegorz Mikucki, socjolog, przekonuje, że problemem są nie tylko pieniądze. Seniorzy nie wiedzą jak się zabrać za takie naprawy a często nie chcą wpuszczać do domu osób trzecich. Przyczyną jest brak zaufania i rozluźniające się więzi społeczne.

 

Dotychczas seniorzy, którzy podpisywali umowę renty dożywotniej z Funduszem Hipotecznym DOM mogli liczyć na wsparcie w różnych naprawach, usuwaniu usterek, czy odświeżaniu nieruchomości. Fundusz wymieniał instalację gazową (jeśli zaszła taka potrzeba), reperował przeciekający dach i rozwalający się komin, usuwał skutki zalania, przycinał stare gałęzie drzew, które stanowiły niebezpieczeństwo. Emeryci mogli też skorzystać z tzw. Srebrnej Linii, by zgłosić usterkę, wezwać hydraulika albo ślusarza. Teraz firma chce iść o krok dalej.

– Problemem jest nie tylko brak środków pieniężnych na jakiekolwiek naprawy, czy drobne remonty. Problemem jest również to, że seniorzy nie wiedzą jak się za to zabrać, nie mają się kogo doradzić, nie wiedzą kogo poprosić o pomoc – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Grzegorz Mikucki, socjolog, który na co dzień pracuje z emerytami, podkreśla że, gdy przychodzi jesień życia więzi społeczne rozluźniają się. Seniorzy, którzy chcą się integrować, brać udział w różnych aktywnościach (sportowych czy kulturalnych) faktycznie wychodzą „do ludzi”, ale później wracają do domu i nie chcą angażować innych w swoje problemy. – Do tego dochodzi ograniczone zaufanie do obcych. Z wiekiem emeryci słyszą coraz więcej ostrzeżeń, by nie wpuszczać do domu osób trzecich, by nie dać się oszukać. Jeśli nie mają dzieci ani innej bliskiej rodziny, to ciężko im wezwać hydraulika z Internetu, którego nie znajdą. Jeszcze ciężej wezwać ekipę remontową – mówi Grzegorz Mikucki.

 

Seniorzy mieszkają w starych domach

W jakich warunkach mieszkają polscy emeryci? Drobne naprawy i cieknący kran to tylko wierzchołek góry lodowej. Z badania PolSenior wynika, że co dziesiąta osoba starsza mieszka w domu, który został zbudowany jeszcze przed 1944 rokiem, czyli ma 70 lat lub więcej.[3] Dom co piątego emeryta (18,9 proc.) powstał w latach 1944-1970. Podobny odsetek osób starszych (21,4 proc.) żyje w domu z lat siedemdziesiątych, podobnie jest w nieruchomościami (21,4 proc.) wzniesionymi w latach osiemdziesiątych. Tylko 9,9 proc. emerytów mieszka w domach, które powstały w latach 1989-2000, a raptem 4,9 proc. w nieruchomościach, które wzniesiono po 2000 roku.

Większość emerytów ma w domu bieżącą zimną (83,3 proc.) i ciepłą (76,3 proc.) wodę. Aż 57 proc. korzysta z wanny a 44,7 proc. z kabiny prysznicowej. Jeżeli chodzi o formy ogrzewania to własne centralne ogrzewanie posiada 36,6 proc. domostw. Z kolei 37,4 proc. korzysta z centralnego ogrzewania zewnętrznego, a 18,3 proc. ma piec węglowy. – Badania i liczby wyglądają czasem zadowalająco, ale stan faktyczny często bywa inny. Jeżeli przyjmiemy, że w Polsce żyje ok. 10 mln seniorów, a tak wynika z oficjalnych statystyk GUS, a później przeanalizujemy dane, z których wynika, że blisko 17 proc. seniorów nie ma dostępu do bieżącej zimnej wody, to okaże się, że bez tej wody może żyć nawet 1,7 mln osób – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Domy i mieszkania osób starszych są niejednokrotnie dostosowane do potrzeb emerytów, ale taka sytuacja ma miejsce dość rzadko. Okazuje się, że specjalne poręcze i uchwyty ułatwiające poruszanie się w przedpokoju czy pokoju ma tylko 1,8 proc. domostw. Podobne poręcze, tyle że w łazience, ma 4,5 proc. Podłogę antypoślizgową posiada na 2,3 proc. seniorów. Co ciekawe, urządzenia do ćwiczeń czy rehabilitacji, posiada tylko 4,7 proc. osób starszych.

 

Większa gotowość do zmian

Co drugi emeryt, jak wskazuje badanie PolSenior, nie chce zmieniać miejsca zamieszkania mimo wysokich kosztów życia i różnych niedogodności.

– Chcemy wesprzeć emerytów (którzy podpisują umowę renty dożywotniej) w większym zakresie niż dotychczas. Wychodzimy z pozycji instytucji zaufanej, która jest dla takiego seniora świadczeniodawcą. Jeżeli emeryt potrzebuje zmian w swoim lokum, jeżeli konieczne są naprawy a nawet większe remonty, to chcemy wspólnie siadać do stołu i rozmawiać o tym. Zwłaszcza, że od ubiegłego roku oferujemy emerytom nie tylko comiesięczne świadczenia pieniężne, ale też jednorazową, większą wypłatę pieniędzy na start. I tę wypłatę, w całości lub części, emeryt może chcieć przeznaczyć na przystosowanie nieruchomości do swoich potrzeb – podsumowuje Robert Majkowski.

 

 


[1] https://jaslo.naszemiasto.pl/czym-sa-mieszkania-dla-seniorow-i-dlaczego-w-polsce-sa/ar/c9-8669603

[2] Raport PolSenior2. Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem. Gdański Uniwersytet Medyczny, 2021 r. Str. 899.

[3] Raport PolSenior2. Badanie poszczególnych obszarów stanu zdrowia osób starszych, w tym jakości życia związanej ze zdrowiem. Gdański Uniwersytet Medyczny, 2021 r. Str. 899.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy Biuro prasowe
2024-07-22 | 15:00

Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy

Z okazji 20-lecia, przypadającego na 2024 rok, OKAM zorganizował sportowe wyzwanie, połączone z działaniami CSR. Przez cztery letnie miesiące pracownicy OKAM dążą do zdobycia 20 tys.
Nieruchomości Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 10:30

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi i luksusowego hotelu.
Nieruchomości Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?
2024-07-22 | 01:00

Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?

Katastrofy budowlane i nieszczęśliwe wypadki, takie jak pożary, wybuch gazu czy te wynikające z błędów ludzkich, stanowią poważne wyzwania dla bezpieczeństwa konstrukcji oraz jej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.