Ku niebu - .KTW najwyższy budynek na Górnym Śląsku
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Niczym szklane pudełka ustawione jedno na drugim, wznoszą się nad miastem budynki .KTW. Ten najwyższy budynek w regionie (133 m) zaprojektowany został przez Medusa Group. Składający się z dwóch luksusowych wieżowców kompleks stanął w samym centrum Katowic, tuż obok legendarnego Spodka oraz obiektów, które pojawiły się w tej części Katowic w ostatniej dekadzie: budynku NOSPR, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Muzeum Śląskiego.
.KTW – co podkreślają projektanci – miał być maksymalnie prosty, a jednocześnie z pomysłem i fantazją - wyrazisty jak Śląsk, który dla projektantów oznacza etos pracy, sumienność, uczciwość, prostotę i skromność. Architekci z Medusa Group: Przemo Łukasik i Łukasz Zagała zaproponowali podzielenie budynków na mniejsze, kubiczne segmenty, które ułożone jeden na drugim miałyby być nieco względem siebie poprzesuwane. Ten zabieg ma zdynamizować sylwetkę wież, a także dać możliwość zrobienia dostępnych dla pracowników tarasów pomiędzy niektórymi kondygnacjami. Trochę jak ustawione na sobie pudełka, a trochę jak klocki Jenga wieże .KTW robią niesamowite wrażenie nie tylko na mieszkańcach Katowic, ale i przyjezdnych stając się punktem orientacyjnym okolicy. Z najwyższego, liczącego 133 m wysokości budynku rozciąga się piękny widok na panoramę Katowic.
Elewacje obydwu biurowców wykonano ze szklano-aluminiowych modułów, a oba budynki połączone są ze sobą podziemnym garażem.
Zamiana miejsc
Zespół biurowy .KTW zlokalizowany jest w ważnym urbanistycznie miejscu Katowic, na styku z istniejącą zabudową i zagospodarowaniem terenu. Wieże wypełniły działkę po jednym z najwyższych budynków dyrekcji kolei w regionie, gmachu biurowca Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, oddanym do użytku w 1974 roku.
Wysokościowiec, zaprojektowany przez jednego z ważniejszych lokalnych architektów lat 50. i 60., Jerzego Gottfrieda, stanowił element powojennej kompozycji urbanistycznej śródmieścia Katowic, będącej konsekwencją wieloletnich przekształceń.
Rozwiązania Geberit według potrzeb
W obu wieżach znajdują się najbardziej znane produkty i systemy Grupy Geberit. Oprócz systemu Geberit Pluvia, zastosowano kształtki Sovent, które umożliwiają zastosowanie tańszego rozwiązania pionów kanalizacyjnych w budynkach wysokich. Dzięki specjalnej budowie kształtek zwiększa się wielokrotnie przepustowość rur spustowych i nie jest już potrzebny dodatkowy pion z wentylacją boczną. W obu wieżach znajduje się kanalizacja niskoszumowa Silent dB 20, a częściowo Silent PP. Systemy kanalizacji niskoszumowej stają się standardem w budynkach biurowych, a także hotelach i obiektach szpitalnych. Mapress CS i stelaże Duofix i Duofix Basic, wraz ceramiką Koło znalazły się na kolejnych piętrach .KTW. Trwają prace nad kolejnymi fit out’ami.
„Wybraliśmy odpowiednią technologię i producenta, za którym stoi wieloletnie doświadczenie i jakość nie pozostawiająca żadnych wątpliwości” – podkreśla arch. Przemo Łukasik, współzałożyciel śląskiej pracowni medusa group. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu.
Więcej informacji na www.geberit.pl
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.