Lasy Państwowe stawiają na ekologię i promocję nowoczesnego budownictwa
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/f75e27d0d85188f3ac345876666effde20240822075154/ed52aad4dbc7eb9bead50702e94f927f20240822075227/2052ee
W Potrzebowicach (woj. wielkopolskie) powstanie nowoczesny budynek biurowy dla Lasów Państwowych. Modułowy obiekt, dzięki wykorzystaniu prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, zostanie ukończony w zaledwie 7 miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą inwestycji jest firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową drewnianych modułowych budynków użyteczności publicznej.
Nowo powstająca siedziba Nadleśnictwa Potrzebowice będzie budynkiem jednokondygnacyjnym o całkowitej powierzchni zabudowy 1060 mkw. Znajdzie się w nim 50 pomieszczeń o zróżnicowanych przeznaczeniach – biura, sale konferencyjne pomieszczenia administracyjne i gospodarcze, magazyny, składnica broni czy strefa garażowa.
Jest to już kolejna realizacja, którą przygotowujemy dla Lasów Państwowych - mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Obiekt został przygotowany w systemie „zaprojektuj i wybuduj” - po naszej stronie stało więc przygotowanie projektu koncepcyjnego, technicznego, uzyskanie pozwolenia na budowę, dobór materiałów i kompleksowa realizacja inwestycji. Głównym założeniem projektowym było, aby obiekt położony w samym sercu Puszczy Noteckiej współgrał z otoczeniem. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w realizacjach tego typu obiektów, ponownie zdecydowaliśmy się na wykorzystanie technologii bazującej na prefabrykowanych modułach drewnianych, które nie tylko pozwalają znacząco skrócić proces budowy, ale też wykazują właściwości prozdrowotne dla użytkowników budynku.
Kolejną zaletą wykorzystania ekologicznej technologii prefabrykowanych modułów drewnianych jest wysoka wytrzymałość i sztywność konstrukcji. Ponadto, tego typu obiekty cechują doskonałe parametry termiczne i bardzo wysoką ognioodporność, co ma niebagatelne znaczenie dla inwestycji powstającej w bezpośrednim sąsiedztwie lasów.
Proekologicznym uzupełnieniem nowej siedziby nadleśnictwa będzie wykorzystanie pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej umiejscowionej na dachu budynku. Ponadto budynek zostanie wyposażony w liczne nowoczesne systemy, niezbędne do zapewnienia najwyższego standardu obiektu oraz komfortu pracy jego użytkowników. Dla poprawy bezpieczeństwa, obiekt zostanie wyposażony w system pełnej kontroli dostępu. W ramach realizacji EKOINBUD zajmie się również zagospodarowaniem okolicznego terenu o powierzchni 6000 mkw. Powstaną tu m.in. ogrody deszczowe.
Termin zakończenia robót budowlanych to 5 lutego 2024 roku.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.