Komunikaty PR

Linia napędów od Somfy wyposażona w protokół komunikacji Zigbee 3.0

2024-09-26  |  14:00
Biuro prasowe

Nowa generacja rozwiązań inteligentnego domu – linia napędów od Somfy wyposażona w protokół komunikacji Zigbee 3.0

Somfy wprowadza na rynek kompleksowe rozwiązanie Smart Shading, czyli grupę produktów opartą na protokole Zigbee 3.0. Nowa linia napędów została opracowana z myślą o komforcie konsumentów, ale również ma ułatwiać produkcję partnerom firmy i pracę instalatorom.

Rynek osłon wewnętrznych w Polsce

Osłony wewnętrzne, takie jak rolety, żaluzje, plisy czy zasłony, stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale również praktyczny, wpływając na komfort i jakość życia codziennego. Jak wskazuje badanie Somfy z 2021 roku[1], konsumenci najczęściej decydują się na automatyzację rozwiązań domowych ze względu na potrzebę ochrony przed słońcem (76,4%), ale także przez chęć posiadania większej prywatności (65,4%), dlatego też napędy montowane są najczęściej w pokojach, w których komfort jest szczególnie potrzebny, takich jak sypialnia (74,4%) czy salon (46,7%).

- Zdecydowana większość – blisko 2/3 rynku osłon wewnętrznych, dotyczy rozwiązań domowych, niekomercyjnych. Konsumenci najczęściej, bo w ponad 60 proc. przypadków, decydują się na zakup przy okazji wyposażania nowych domów, a rzadziej przy remontach. Warto zauważyć, że świadomość dostępnych możliwości jest nadal dosyć niska – tylko 28% sprzedawców detalicznych przyznało, że ich klienci pytają ich o możliwość automatyzacji tych rozwiązań. To zdecydowanie pole do rozwoju dla całego rynku, ale również dla Somfy. Stale dostosowujemy naszą ofertę do oczekiwań konsumentów, ale jednocześnie chcemy wspierać instalatorów oraz naszych partnerów – producentów. Wierzę że, wprowadzenie napędów z protokołem Zigbee 3.0 się do tego rozwoju przyczyni Krzysztof Majewski, Country Manager w Somfy Polska.

Kolejny krok dla ekosystemu smart home

Systemy inteligentnego domu działają w ramach różnego rodzaju technologii. Jedną z nich jest protokół komunikacji radiowej Zigbee 3.0, który wyróżnia nową linię napędów i rozwiązań do osłon wewnętrznych od Somfy. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie kompleksowego zautomatyzowanego ekosystemu, który pozwala zarządzać nie tylko osłonami wewnętrznymi, ale również oświetleniem i sterować urządzeniami podłączonymi do gniazda Zigbee takimi jak odtwarzacze muzyki, oczyszczacze powietrza, telewizory czy konsole. Urządzenia Zigbee podłączone do sieci oraz centrali Tahoma® switch zwiększają zasięg. Nowa oferta Somfy Smart Shading łączy wszystkie aplikacje pod jednym parasolem, a różne urządzenia mogą komunikować się bezpośrednio, niezależnie od ich typu. W efekcie, użytkownik może cieszyć się większą wygodą i całym swoim domem sterować z jednego miejsca – aplikacji TaHoma® w telefonie.

Jakich funkcjonalności można się spodziewać?

Protokół Zigbee 3.0. jest dwukierunkowy, dzięki czemu użytkownik otrzymuje informację zwrotną na temat statusu urządzeń. Otwartość protokołu umożliwia wykorzystanie dodatkowych akcesoriów pochodzących od producentów innych marek. Dzięki temu, można jeszcze lepiej programować własne zautomatyzowane scenariusze działania systemu smart home.

W ramach nowej serii produktów – Smart Shading od Somfy – pojawiły się napędy, które pasują do większości typów rolet i zasłon, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych, które są szybsze i bardziej dyskretne w instalacji. Napędy podłącza się bezpośrednio do sieci mesh Zigbee. To standard komunikacji i łączności w domu, który zapewnia silnikom większą funkcjonalność i łatwiejszą integrację.  

Wśród nowości znalazły się między innymi:

  • Sonesse 30 ULTRA Zigbee LI-ION – napęd do dużych osłon (do 18m2), z wybudowanym akumulatorem litowo-jonowym. Płynnie integruje się z wystrojem wnętrza, zapewniając komfort akustyczny i estetyczny. Działa jako router sieci Zigbee (umożliwia zwiększenie zasięgu);
  • Sonesse 40 Zigbee – linia napędów przewodowych, która pozwala na zautomatyzowanie pracy wszelkich urządzeń domowych: rolet tkaninowych, żaluzji poziomych, rolet rzymskich, plis, duetek i ekranów projekcyjnych;
  • Glydea™ Ultra z Modułem Zigbee – jeden z najciszej pracujących napędów do zasłon na rynku. Podczas działania napęd emituje dźwięk na poziomie 38 dBA. Doskonale wkomponuje się w wystrój wnętrza i nada się do wielu rodzajów zasłon – od lnianej lub aksamitnej, po zaciemniającą lub izolującą kotarę. To rozwiązanie idealne do tych wnętrz, gdzie najważniejsze są cisza, spokój i komfort akustyczny. Pełni funkcję routera sieci Zigbee, co pozwala na rozszerzenie jej zasięgu;
  • Ysia Zigbee – nadajnik, który umożliwia bezpośrednie sterowanie osłonami opartymi o protokół Zigbee.
  • Gniazdo Zigbee – gniazdo służące do sterowania podłączonymi urządzeniami (włącz/wyłącz). Daje możliwość pomiaru zużycia energii oraz tworzenia zaawansowanych scenariuszy.

Wszystkie produkty są objęte pięcioletnią gwarancją, a większość asortymentu posiada etykietę Somfy ACT FOR GREEN. Zapewnia ona, że produkty zostały zaprojektowane z myślą o ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko przez cały cykl ich życia.

Komfort dla producentów, instalatorów i konsumentów

Poszerzenie oferty o dodatkowy protokół komunikacyjny – Zigbee 3.0 to korzyści dla użytkowników końcowych, ale również producentów i instalatorów.

  • Producenci: Nowa linia napędów ułatwia proces produkcji, oferując spójną konstrukcję oraz prostą integrację. Dzięki zastosowaniu aplikacji TaHoma® pro i uproszczeniu procesu konfiguracji producenci mogą tworzyć wysokiej jakości zmotoryzowane osłony okienne szybciej i bez konieczności stosowania dodatkowych szkoleń dla pracowników. Nowa, uniwersalna głowica napędów rurowych dodatkowo upraszcza proces doboru akcesoriów i montażu.
  • Instalatorzy: Dzięki przeznaczonemu dla profesjonalistów zestawowi usług TaHoma Suite, nowe rozwiązanie do zaciemnienia wnętrza jest łatwe w sprzedaży, instalacji i serwisie. Aplikacja TaHoma pro poprowadzi użytkownika krok po kroku podczas instalacji, gwarantując szybkie i proste ustawienie napędów oraz uruchomienie systemu smart home.. Oprócz tego zapewnia łatwy serwis i konserwacje nawet z odległości wielu kilometrów za pomocą usługi zdalnego monitorowania i rozwiązywania problemów – Serv-e-Go dla rozwiązań Somfy Smart Shading podłączonych do TaHoma switch.
  • Konsumenci: Zautomatyzowane osłony wewnętrzne uwalniają od powtarzalnych zadań takich jak odsłanianie rolet w całym domu rano i zasłanianie ich wieczorem. Użytkownicy mogą jeszcze lepiej dopasować swoje wnętrze i ekosystem smart home do własnych potrzeb, przez tworzenie automatycznych scenariuszy. Dodatkowo, dzięki gniazdom Zigbee mogą sprawdzać konsumpcję energii i dostosowywać ich pracę do pory dnia.

Należy nie zapominać, że poprzez centralę TaHoma switch możliwe jest łączenie produktów Somfy z produktami wielu producentów sprzętu domowego czy asystentami głosowymi. Dzięki Somfy Smart Shading w technologii Zigbee 3.0, komfort staje się priorytetem na każdym etapie życia napędu – od producenta, przez instalatora, aż po użytkownika końcowego.

 


[1] Źródło: Badanie przeprowadzone przez Interconnection Consulting dla Somfy, IC Market-Insight, Retailer Insight | Window Blinds in Poland, 2021

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.