Komunikaty PR

Materiały budowlane u schyłku korekty cenowej

2024-07-16  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mikołaj Ostrowski
RynekPierwotny.pl

ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Do pobrania KOMUNIKAT ( 0.22 MB )

W czerwcu krajowy rynek materiałów budowlanych kontynuował proces wygaszania trwającej już dziesięć miesięcy średniej ujemnej dynamiki cen. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł zaledwie 1,3 proc., czyli najmniej od października ub. roku. Z kolei w relacji miesiąc do miesiąca Grupa PSB zakomunikowała brak średniej zmiany notowań, potwierdzając tym samym coraz bliższy moment przesilenia tendencji spadkowej cen monitorowanych grup asortymentowych.

Z miesiąca na miesiąc maleje i tak niezbyt wyśrubowana ujemna dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku, publikowana przez Grupę PSB. Ten sam wskaźnik liczony w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, po dwóch z rzędu okresach dodatniej wartości, tym razem wyniósł 0 proc. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl taka sytuacja jest kolejnym dość wiarygodnym zwiastunem powrotu wzrostów cen już w najbliższych miesiącach, o ile nie tygodniach, a kwestią pozostaje jedynie ich skala. W najnowszym raporcie Grupy PSB spadek cen w kanale hurtowym wyniósł rdr 0,4 proc. oraz detalicznym 1,9 proc., czyli w obu przypadkach wyraźnie mniej niż miesiąc wcześniej.

[WYKRES NR 1]

Odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku w czerwcu br. wskazuje na wciąż dominującą pozycję taniejących grup towarowych w stosunku 14 do 6. Tymczasem dokładnie odwrotnie ma się sytuacja dynamiki cen w relacji miesiąc do miesiąca, gdzie zdecydowanie przeważa i z miesiąca na miesiąc rośnie wolumen drożejących grup asortymentowych.

Wśród materiałów najbardziej taniejących rok do roku przodują dachy-rynny o 6,7 proc. oraz wykończenia z regresem 5,6 proc. Z kolei w górnej części tabeli czołowe miejsca zajmują cement-wapno drożejące o 3,8 proc., a następnie płyty OSB i drewno z 3-procentowym rocznym progresem. Warto zauważyć, że ta ostatnia pozycja przez ostatnie miesiące przodowała w spadkach stawek, teraz natomiast powraca na miejsce jednego z liderów wzrostów.

[TABELA NR 1]

Tym samym, jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl przesilenie korekty cenowej materiałów budowlanych wydaje się nieuchronnie zbliżać wielkimi krokami. Nie tylko z miesiąca na miesiąc kurczy się skala i tak niezbyt głębokiej w stosunku do poprzednich wzrostów przeceny, ale systematycznie rośnie liczebność argumentów przemawiających za powrotem wzrostów cen nie tylko materiałów ale i usług budowlanych. Do głosów ostrzegających przed takim scenariuszem właśnie dołączyły Ministerstwo Finansów oraz NBP.

W opublikowanych opiniach wymienionych instytucji znalazło się ostrzeżenie przed wpływem programu dopłat do kredytów #naStart na rynek mieszkaniowy i materiałów budowlanych.

Zwracamy uwagę, że proponowane działania oddziałujące bezpośrednio na popyt mogą doprowadzić do niewspółmiernego do fundamentów gospodarki wzrostu cen na rynku mieszkaniowym i kosztów materiałów budowlanych w krótkim okresie, przed odpowiednim dostosowaniem podaży mieszkań”- czytamy w opinii MF.

W tej sytuacji wydaje się dość prawdopodobne, że samo uruchomienie procedowania ustawy o kredycie #naStart może stać się silnym impulsem wzrostowym rynku materiałów budowlanych. A sam program dopłat do hipotek jest jak wiadomo tylko jednym z wielu argumentów stojących za scenariuszem powrotu wzrostu ich cen w przewidywalnej przyszłości.

Autor: Jarosław Jędrzyński

Źródło: rynekpierwotny.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RynekPierwotny.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego? Biuro prasowe
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że
Nieruchomości Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
2025-01-30 | 06:00

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań w najbliższych miesiącach prognozuje 58 proc. przedstawicieli biur nieruchomości. W przypadku domów w taki scenariusz wierzy prawie 50 proc.
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Motoryzacja

Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.