Komunikaty PR

Miniaturowa Elektrownia Scheiblera – łódzka architektura w konkursie LEGO® IDEAS

2020-05-14  |  09:00
Biuro prasowe

Już wkrótce najważniejsza budowla postindustrialnej Łodzi zyska zupełnie nowy wymiar. Teraz będzie można zobaczyć ją także w zminiaturyzowanej wersji. Model Elektrowni Scheiblera
z klocków LEGO® zostanie zgłoszony do konkursu LEGO® IDEAS przez Michała Dudę, zapalonego konstruktora, a po zebraniu odpowiedniej liczby głosów ma szansę trafić do ogólnoświatowej sprzedaży. Miniaturę z klocków będzie można zobaczyć podczas cyklu wirtualnych weekendów w Fuzji – pierwszy już 16 maja (sobota).
W programie cyklicznych wydarzeń online m.in. odsłonięcie modelu, warsztaty z kreatywnego budowania z klocków z Michałem Dudą – autorem projektu, a także wirtualna wycieczka po Elektrowni.

To się składa! – czyli jak powstaje budowla

W ramach rewitalizacji najważniejszej budowli w zapomnianej, postindustrialnej części Łodzi, Echo Investment objęło mecenatem realizację projektu z klocków LEGO® zminiaturyzowanej Elektrowni Scheiblera. Autorem i twórcą modelu jest doktorant Uniwersytetu Łódzkiego - Michał Duda – nie tylko wielki pasjonat klocków, ale także miłośnik Łodzi. Tworzeniem modeli zajmuje się od dzieciństwa, a specjalizuje się głównie w projektowaniu z klocków budynków z rodzinnego miasta. W jego artystycznym portfolio znajduje się już pięć miniatur łódzkiej architektury.
Z klocków powstały min. plac Wolności, nowy dworzec Łódź Fabryczna czy przystanek Piotrkowska Centrum.

Nad projektem budowy z klocków Elektrowni Scheiblera twórca pracuje od września i sam etap koncepcyjny zajął mu już kilkadziesiąt godzin. W projekcie zostały wykorzystane klocki pochodzące z najróżniejszych rejonów świata, m.in. z Węgier, Austrii, Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Sam model składa się z blisko 1910 elementów – ta symboliczna liczba oznacza datę powstania Elektrowni, która w tym roku będzie obchodziła swoje 110 urodziny. Koszt wykonania miniatury wyniósł ok. 2300 zł, z czego najdroższy klocek kosztował ok. 30 zł i pochodził ze Stanów Zjednoczonych.

Inspirująca inwestycja

Budowa Elektrowni z klocków to symbol spektakularnej rewitalizacji postindustrialnej części Łodzi. Powstaje tu Fuzja, czyli nowy, pełen energii punkt na mapie Łodzi, który łączy funkcję rozrywkową, mieszkalną, handlową i biurową.

Znajdująca się na terenie dzielnicy legendarna Elektrownia Karola Scheiblera przejdzie kompleksową konserwację i renowację, dzięki czemu stanie się sercem tej części miasta. Powstająca inwestycja będzie otwartą, spełniającą wiele funkcji przestrzenią, gdzie mieszkańcy Łodzi znajdą rozrywkę, kulturę, dobre jedzenie, zieleń, komunikację miejską i handel. Na wyciągnięcie ręki będą takie usługi jak np. car sharing, ścieżki rowerowe, stacje serwisowe dla rowerów, inteligentne punkty odbioru paczek czy ładowarki elektrycznych samochodów. Nie zabraknie także miejsc idealnych na spotkania biznesowe i towarzyskie, parków, restauracji czy klimatycznych kawiarni. Inwestycja będzie swoistym zderzeniem dwóch światów – dawnej, poprzemysłowej Łodzi z nowoczesnym, przepełnionym ekologicznymi rozwiązaniami miejscem.

 

Będzie inspirująco – czyli wirtualne weekendy w Fuzji!

Model łódzkiej Elektrowni z klocków zostanie zgłoszony do programu LEGO® IDEAS, w ramach którego wygrane projekty mają szansę trafić do ogólnoświatowej sprzedaży. Już teraz Echo Investment i Michał Duda zapraszają do wzięcia udziału w cyklu niezwykle inspirujących WIRTUALNYCH WEEKENDÓW. Pierwsze spotkanie online już 16 maja! W programie cyklicznych wydarzeń online wiele atrakcji - na uczestników czeka m.in. odsłonięcie LEGO® Elektrowni, warsztaty z kreatywnego budowania z klocków dla całej rodziny, ciekawe konkursy z nagrodami czy wirtualna wycieczka po Elektrowni z Andrzejem Szkudlarkiem. To będzie także doskonała okazja by dowiedzieć się więcej na temat historii powstania budynku, a także poznać bliżej Michała Dudę, twórcę miniatury Elektrowni z klocków LEGO®. Zapraszamy!

Więcej informacji na temat wydarzenia na Facebooku Fuzji: https://www.facebook.com/FuzjaLodz/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.