MLP Group S.A. przyspiesza europejską ekspansję
MLP Group S.A. przyspiesza europejską ekspansję
MLP Group S.A. z olbrzymim sukcesem zakończyła pierwszą ofertę zielonych obligacji uprzywilejowanych o wartości 300 mln euro (około 1,300 miliarda złotych). Transakcja potwierdza duże zaufanie ze strony globalnych inwestorów do MLP Group. Olbrzymie zainteresowanie ofertą przewyższyło oczekiwania Spółki i spowodowało wielokrotną nadsubskrypcję. Rolę globalnych koordynatorów emisji i prowadzących księgę popytu pełniły: Citi i Grupa Santander.
MLP Group S.A. to wiodąca europejska platforma nieruchomości logistycznych i przemysłowych. Spółka z olbrzymim sukcesem zakończyła pierwszą ofertę euroobligacji przeprowadzoną na międzynarodowym rynku kapitałowym. Uplasowane zostały wszystkie oferowane zielone obligacje uprzywilejowane o łącznej wartości nominalnej 300 mln EUR z kuponem w wysokości 6,125% i terminem wykupu w 2029 r. (Spółka była ponadto wspierana przez Grupę Santander jako wyłącznego doradcę ds. ratingów i ESG).
„To bardzo ważne wydarzenie w historii MLP Group. Z olbrzymim sukcesem przeprowadziliśmy naszą pierwszą emisję zielonych obligacji uprzywilejowanych na międzynarodowym rynku kapitałowym, pomimo niepewności geopolitycznych wywołujących obawy na rynkach finansowych. Potwierdza to bardzo duży poziom zaufania ze strony wszystkich globalnych inwestorów dla naszej strategii skoncentrowanej na rozwoju nowoczesnych magazynów w kluczowych rynkach w głównych aglomeracjach w Europie. Posiadamy najnowsze portfolio magazynów na rynku europejskim, około 60% projektów powstało w ciągu ostatnich pięciu lat, a nie więcej niż 10 lat ma 90% naszych wszystkich inwestycji. Dzięki pozyskanym środkom przyspieszymy rozwój, skupiając się w dużym stopniu na projektach logistyki miejskiej i data center. Chcemy być deweloperem pierwszego wyboru dla najemców w kluczowych ośrodkach miejskich w Europie” - powiedział Radosław T. Krochta, Prezes Zarządu MLP Group S.A.
„Emisja spotkała się z bardzo dużym popytem ze strony inwestorów i osiągnęła wielokrotną nadsubskrypcję. Została ostatecznie objęta przez około 125 podmiotów, głównie zarządzających dużymi aktywami, funduszy emerytalnych i ubezpieczeniowych. Zielone obligacje stanowić będą istotne wsparcie dla realizacji naszych strategicznych inwestycji. Przychody ze sprzedaży zielonych papierów przeznaczone będą na finansowanie projektów, które przynoszą wymierne korzyści dla środowiska i wspierają nasz wkład w realizację celów zrównoważonego rozwoju” – podkreśliła Monika Dobosz, CFO w MLP Group S.A.
MLP Group S.A. dąży do osiągnięcia pozycji giganta na europejskim rynku nieruchomości logistycznych i przemysłowych. Wartość posiadanych nieruchomości inwestycyjnych przekroczyła już poziom 5 mld zł (blisko 1,2 mld euro). Strategię rozwoju grupa opiera na zasadach zrównoważonego rozwoju, wyznaczając najwyższe ekologiczne standardy w branży nieruchomości logistyczno-przemysłowych. Wszystkie inwestycje poddaje procesowi certyfikacji BREEAM oraz DNGB, który potwierdza stosowanie międzynarodowych standardów w zakresie ochrony środowiska. Grupa rozwijająca działalność na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim posiada obecnie około 1 mln m kw. w pełni certyfikowanej powierzchni. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2026 r.
MLP Group S.A., zgodnie ze strategią i oczekiwaniami inwestorów, zamierza przyspieszyć rozwój na rynku niemieckim. Celem jest zrównoważenie portfela i osiągnięcie co najmniej 30% alokacji na rynku niemieckim do 2028 r. Grupa koncentruje się także na dostarczaniu małych i średniej wielkości modułów magazynowych, które są wysoko oceniane przez wszystkich inwestorów.
Obligacje są notowane na Oficjalnej Liście Luksemburskiej Giełdy Papierów Wartościowych oraz dopuszczone do obrotu na rynku Euro MTF Luksemburskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W związku z Ofertą nie sporządzono, nie opublikowano ani nie zatwierdzono żadnego prospektu emisyjnego.
TEAL Z NOWYM NAJEMCĄ. DO OFF PIOTRKOWSKA CENTER WPROWADZA SIĘ NEST LEASING S.A
Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II
Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.