Najem instytucjonalny atrakcyjny dla singli
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
W dobie dynamicznych zmian na rynku nieruchomości, najem instytucjonalny staje się coraz bardziej popularny - szczególnie wśród singli. Oferuje on nie tylko elastyczność, ale także stabilność i bezpieczeństwo. Rosnąca liczba mieszkań w centralnych lokalizacjach oraz bogate udogodnienia dodatkowo zwiększają jego atrakcyjność.
Coraz więcej mieszkań
Rynek PRS w Polsce szybko się rozwija, choć jego udział w rynku nadal nie jest wysoki. Według raportu PWC “Najem instytucjonalny – przyszłość rynku w świetle nowych perspektyw”, w drugiej połowie ubiegłego roku powiększył się on o 12 proc., czyli ok. 2 tys. jednostek, a liczba lokali w budowie wzrosła o 1 tys. jednostek. Podniosło to łączny stan zasobów w Polsce do blisko 16,8 tys. sztuk. Warszawa, będąca głównym centrum tego typu inwestycji, oferowała sumarycznie około 6,5 tys. lokali, z dodatkowymi 5,8 tys. w budowie. Ponadto, według analiz JLL, w tym roku inwestorzy planują wprowadzić na rynek około 7,5 tys. mieszkań na wynajem w ramach ponad 30 nowych projektów, a w ciągu najbliższych trzech lat rynek ma wzrosnąć prawie 2,5-krotnie, do ponad 40 tys. mieszkań. Rosnąca liczba nowoczesnych projektów, często zlokalizowanych w strategicznych miejscach oraz liczne udogodnienia, takie jak siłownie czy atrakcyjne części wspólne, przyciągają do siebie coraz więcej najemców, w tym singli, którzy szukają komfortu i wygody w nowoczesnych warunkach.
Pełen zakres usług
Jednym z głównych powodów, które przyciągają singli na rynek PRS, jest elastyczność, jaką oferuje ta forma najmu. Możliwość zawierania umów na różne okresy, często bez długoterminowych zobowiązań, pozwala na łatwe dostosowanie wynajmu do zmieniających się potrzeb życiowych. Dodatkowo, mieszkania w systemie PRS są zazwyczaj wyposażone w najnowsze technologie i udogodnienia, takie jak szybki internet, inteligentne systemy zarządzania domem oraz wysokiej jakości wyposażenie wnętrz. Te cechy są szczególnie atrakcyjne dla młodych, często pracujących zdalnie ludzi, którzy wysoko cenią komfort – Elastyczność, jaką oferuje rynek PRS, jest nie do przecenienia w kontekście dynamicznie zmieniających się potrzeb życiowych współczesnych singli. Dzięki różnorodnym opcjom najmu, single mogą również cieszyć się większą swobodą w dostosowywaniu swojego miejsca zamieszkania do aktualnych potrzeb i stylu życia. Możliwość wyboru między różnymi wielkościami i układami mieszkań pozwala na lepsze dopasowanie przestrzeni do indywidualnych preferencji – mówi Anna Suchodolska, Sales Manager, LifeSpot. – Co więcej, brak konieczności posiadania własnych mebli czy sprzętu AGD, które są już na wyposażeniu mieszkań PRS, ułatwia szybkie i bezproblemowe przeprowadzki. Coraz więcej osób ceni sobie również brak konieczności martwienia się o remonty i naprawy. Najemcy otrzymują w ramach umowy gwarancję codziennej obsługi nieruchomości, w tym właśnie natychmiastowe reagowanie na wszelkie zgłoszenia dotyczące mniejszych lub większych napraw – dodaje.
Lokalizacja i lokalna społeczność
Jednym z największych atutów najmu instytucjonalnego dla singli jest społeczny aspekt życia w takich budynkach. Wielu operatorów PRS kładzie duży nacisk na tworzenie wspólnot mieszkańców poprzez organizowanie różnych wydarzeń i inicjatyw społecznych. Spotkania integracyjne, zajęcia rekreacyjne, kina letnie na terenie osiedla czy różnorodne warsztaty to tylko niektóre z przykładów działań, jakie pomagają singlom nawiązać nowe znajomości i czuć się częścią większej społeczności. Takie aktywizacje mogą znacząco poprawić odczuwalną jakość życia, zwłaszcza u osób, które przeprowadzają się do nowego miasta i nie mają jeszcze szeroko rozwiniętej sieci kontaktów.
Kolejną korzyścią jest lokalizacja mieszkań PRS, które często znajdują się w centralnych i dobrze skomunikowanych częściach miast. Z raportu firmy CBRE "The Global Live-Work-Shop Report 2022" wynika, że prawie połowa badanych osób najbardziej chciałaby mieszkać właśnie w pobliżu ścisłych centrów miast. Jest to szczególnie pożądane przez pokolenie Z (53 proc.) oraz millenialsów (50 proc.), a więc grup, w których odsetek singli z reguły jest największy. Dla takich osób szybki dostęp do miejsc pracy, rozrywki i kultury, jest niezwykle istotny. Bliskość wszelkich restauracji, kawiarni, siłowni oraz miejsc kulturalnych sprawia, że życie codzienne staje się dla nich łatwiejsze i po prostu przyjemniejsze – Nie można zapominać również o aspekcie finansowym – brak długoterminowych zobowiązań pozwala na lepsze zarządzanie budżetem i unikanie nieprzewidzianych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości na własność. Dla młodych dorosłych, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania w związku z rozwojem kariery, takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne. Co więcej, wynajem w ramach PRS często obejmuje pełen pakiet usług dodatkowych, takich jak konserwacja i naprawy, co dodatkowo zwiększa wygodę i komfort użytkowania. Te wszystkie czynniki sprawiają, że rynek najmu instytucjonalnego staje się coraz bardziej popularny i pożądany wśród młodych singli, którzy szukają nie tylko miejsca do życia, ale również przestrzeni, która odpowiada ich nowoczesnemu stylowi życia. Taka charakterystyka sektora PRS wyraźnie wskazuje na jego rosnącą rolę w kształtowaniu współczesnego rynku nieruchomości – mówi Anna Suchodolska z LifeSpot.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.