Komunikaty PR

Najemcy przestrzeni biurowych chcą elastyczności na każdym poziomie

2022-07-27  |  14:42
Biuro prasowe

Wzywania, przed jakimi stoi aktualnie rynek biurowy, mają źródło przede wszystkim w znacząco zmieniających się potrzebach ich klientów, którzy oczekują elastyczności, zarówno w oferowanych umowach na wynajem, jak i w kwestiach zarządzania biurem. O tym, z czego to wynika, mówi Hubert Abt, CEO i założyciel New Work oraz workcloud24.

 – Na rynku biur mamy aktualnie do czynienia z pewną niezgodnością oczekiwań najemców w stosunku do możliwości właścicieli powierzchni – tłumaczy Hubert Abt CEO i założyciel New Work, jednego z wiodących dostawców biur elastycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.Klienci bowiem oczekują nie tylko wysokiej jakości przestrzeni i wielu udogodnień cyfrowych, ale także elastycznych warunków wynajmu. Pandemia pokazała im bowiem, że biuro stacjonarne nie jest niezbędnym elementem dobrze prosperującej firmy, więc biorą pod uwagę, że nawet jeśli w tej chwili go potrzebują, to ta sytuacja może się wkrótce zmienić. Zwłaszcza że pracownicy coraz częściej domagają się możliwości pracy z domu, która dla wielu jest po prostu wygodniejsza i bardziej wydajna. Pytanie o to jest także jednym z pierwszych, jakie pada teraz ze strony kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych. Właściciele biur z kolei nie mogą sobie na ogół pozwolić na tak wielką elastyczność umów. Wiążą ich m.in. zobowiązania kredytowe oraz rosnące koszty: od budowy i wykończenia, poprzez ceny usług, aż do zwiększonych cen energii.

Innym elementem wpływającym na zwiększoną potrzebę elastycznych rozwiązań biurowych jest rozwijająca się nieustannie cyfryzacja procesów pracy. Dzięki postępowi technologicznemu przestrzeń pełna biurek z komputerami, które są przypisane do konkretnych osób to już przeszłość. W wielu branżach można bowiem efektywnie pracować wszędzie tam, gdzie po prostu jest dostęp do internetu. Biuro stacjonarne jest użytkowane okazjonalnie, a przy tym rzadko przez wszystkich pracowników naraz.

Wiele przestrzeni biurowych jest wynajmowanych w tej chwili z powodu podpisanych wcześniej zobowiązań długoterminowych, ale nie ma to odbicia w wykorzystywaniu ich powierzchni. Z dużą dozą pewności można więc przypuszczać, że te umowy w przyszłości nie będą już kontynuowane na takich samych zasadach, bo nikt nie chce płacić za pustą powierzchnię – dodaje Hubert Abt.

Elastyczna umowa i przestrzeń – tego potrzebuje biznes

Na bolączki związane z powierzchnią firmową odpowiedzią może być oferta biur typu flex. To rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które potrzebują przestrzeni biurowej, ale chcą przy tym zachować możliwość jej zmiany lub szybkiego przearanżowania, bez konieczności ponoszenia dodatkowych, dużych kosztów.

Jak mantra w branży powtarza się także hasło „ESG”, na temat którego raporty od 2023 będą musiały składać większe spółki, a od 2026 już wszystkie. W biznesie te kilka lat to tak naprawdę chwila. Wielu przedsiębiorców już zadało sobie pytanie: czy w kontekście raportowania o ESG opłaca mi się samodzielnie inwestować w przystosowanie przestrzeni firmowej, czy lepiej wynająć biuro elastyczne, którego zarządca już to zrobił? W New Work na początku tego roku wdrożyliśmy rozwiązanie Space in the Cloud, czyli serwis przenoszący biuro do chmury, łącznie z opcją konfigurowania go niezależnie od lokalizacji. To nasz bestseller, bo dzięki niemu klienci mogą obniżyć koszty swojej głównej przestrzeni o 40 proc., a to z kolei wiąże się z prawie takimi samymi oszczędnościami w kwestii emisji dwutlenku węgla. Jesteśmy też w trakcie uruchamiania certyfikatu węglowego dla naszych klientów, który pozwoli im mierzyć oszczędności. Chcemy, żeby mogli potem wykorzystać taki certyfikat do własnych raportów ESG – mówi Hubert Abt.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Przemysł

Koszty instalacji robotów wciąż zbyt wysokie dla firm. Są one jednak świadome konieczności takich inwestycji

Koszty pracy ludzkiej są nadal niskie, a korzyść z instalacji robota na linii produkcyjnej nie jest jeszcze tak duża. To – według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego – jedna z głównych barier w procesie robotyzacji w Polsce. Jednak dynamicznie rosnące średnie i minimalne wynagrodzenie, a także pogłębiający się niedobór pracowników mogą powoli tę tendencję zmieniać na korzyść robotów. Poza kwestią kosztową wadami, które widzą przedstawiciele firm przemysłowych, są m.in. zależność od stabilnych dostaw energii i technologii zagranicznych dostawców. Problemem nie są jednak kwestie obaw co do wpływu robotów na rynek pracy.

Zdrowie

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczą techniki zabiegowe ratujące życie pacjentów. W centrum szkoleniowym odwzorowywane są najcięższe przypadki

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca. – Szkolenia to podstawa naszego funkcjonowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gałązkowski, koordynator Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego i wieloletni dyrektor LPR. Lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarze rozpoczęli szkolenia w warszawskim Centrum Edukacji Medycznej – specjalistycznym ośrodku Grupy LUX MED, gdzie mogą ćwiczyć najtrudniejsze techniki zabiegowe, ratujące życie pacjentów, w warunkach jak najbardziej odwzorowujących realia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.