OKAM wyemitował obligacje o wartości 50 mln zł
OKAM Capital, deweloper z 20-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości, na początku marca 2024 r. zrealizował emisję niezabezpieczonych obligacji serii A. Wartość emisji opiewała na kwotę 50 mln złotych. Emitent zakłada wprowadzenie papierów wartościowych do obrotu na rynku ASO Catalyst. W lipcu 2023 r. Grupa OKAM pozyskała z emisji obligacji 27 mln zł.
Oferta skierowana była zarówno do inwestorów prywatnych, jak i instytucjonalnych, przy czym większość popytu pochodziła od drugiej grupy inwestorów. Na ponad 65 proc. wartości emisji obligacji zapisy złożyły fundusze.
Powtórzyliśmy sukces ubiegłorocznej emisji, przeprowadzonej w kwocie 27 mln przez OKAM Incity – spółkę z Grupy OKAM. Wówczas popyt przewyższył podaż o blisko 30 proc. Tegoroczna emisja, realizowana w jubileuszowym, 20. roku istnienia OKAM pozwoliła na pozyskanie niemalże dwukrotnie wyższej kwoty. Duże zainteresowanie obligacjami niezabezpieczonymi ze strony nabywców indywidualnych i inwestorów instytucjonalnych, potwierdza zaufanie do nas jako wiarygodnego i solidnego partnera biznesowego oraz dewelopera – zaznacza Joanna Szafranek, CFO Grupy OKAM.
Środki z emisji przeznaczone zostaną na realizację planów inwestycyjnych OKAM, w tym przede wszystkim na dalszy rozwój banku ziemi. W styczniu 2024 r. firma zawarła umowę przedwstępną, zabezpieczającą grunt w aglomeracji warszawskiej, na którym powstać może nawet 1000 mieszkań. Deweloper podpisał również dwa listy intencyjne na zakup działek w Łodzi z potencjałem realizacji kilkuset lokali. W najbliższych planach OKAM ma ponadto rozpoczęcie kolejnego etapu inwestycji mieszkaniowej CITYFLOW w Warszawie oraz Strefy PROGRESS w Łodzi. Przed firmą także wieloetapowy projekt F.S.O. PARK na 62-hektarowej działce na stołecznej Pradze-Północ, który realizowany będzie na przestrzeni ok. 25 lat.
Obligacje OKAM notowane będą na rynku Catalyst po ich rejestracji. Domem maklerskim, obsługującym Grupę OKAM jest Dom Maklerski Michael / Ström.
Jako organizator emisji obligacji OKAM Capital jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu wspólnej pracy. W naszej ocenie wprowadzanie na szeroki rynek obligacji korporacyjnych emitentów o takim potencjale jak OKAM sprzyja rozwojowi sektora nieruchomości mieszkaniowych i stwarza inwestorom możliwość bardziej skutecznej dywersyfikacji swoich inwestycji – podkreśla Paweł Gosz, Partner w Domu Maklerskim Michael / Ström.
W 2023 r. OKAM Incity, spółka należąca do Grupy OKAM, zrealizowała emisję 2-letnich, zabezpieczonych obligacji o wartości 27 mln złotych, na które zapisali się inwestorzy korporacyjni oraz indywidualni. Spółka jest w trakcie procesu wprowadzania obligacji do obrotu na rynku ASO Catalyst.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.