Perspektywy inwestycyjne na Mazurach - w co i jak warto inwestować?
Obok pięknego otoczenia, bogactw natury oraz niezliczonych jezior, mazurskie nieruchomości oferują inwestorom przede wszystkim stabilną stopę wzrostu wartości - zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego między 2010 a 2023 rokiem utrzymywała się ona na poziomie ok. 8,5% rocznie.
- Grunty na Mazurach są o tyle specyficzne, że jest ich w tej chwili w obrocie przeznaczonym na sprzedaż bardzo mało, a zainteresowanie nimi stale rośnie - nie tylko wśród polskich inwestorów. - mówi Artur Orzełowski, psycholog, twórca Akademii Inwestora, właściciel marki WlasnaDzialka.eu - Mazury przyciągają turystów i, co za tym idzie, inwestorów
z całego świata. Zakup nieruchomości w tym regionie to świetna decyzja dla osób, które chcą zarabiać na ziemi zarówno tu i teraz, chociażby poprzez wynajem sezonowy, jak i bezpiecznie ulokować środki na przyszłość. – dodaje ekspert.
Nieruchomość rolna a budowlana - różnice i korzyści
Na mazurskim rynku nieruchomości spotkamy się z dwoma rodzajami gruntów - rolnymi oraz budowlanymi. - Nieruchomość rolna to nieruchomość, na której według polskiego prawa możemy stawiać tylko budynki związane z prowadzoną działalnością rolniczą. Na działce budowlanej nie ma takich ograniczeń. - tłumaczy Artur Orzełowski. Co ciekawe,
z raportów GUS wynika, że średnia wartość ziemi rolnej rośnie zdecydowanie szybciej niż średnia wartość ziemi budowlanej - w ostatnim roku wyniosła ona ok. 6,2%. Równocześnie, cena zakupu nieruchomości rolnej jest nadal zdecydowanie niższa od ceny działki budowlanej.
Według badań przeprowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, między 2017 a 2023 rokiem ceny gruntów w poszczególnych województwach wzrosły
o dwucyfrowe procenty. Najwyższe wzrosty względem 2017 roku odnotowano w:
- województwie lubelskim (+72,1%)
- województwie podkarpackim (+77,3%)
- województwie małopolskim (+69%)
- województwie podlaskim (+58,2%)
- Jeżeli chcemy potraktować nieruchomość jako lokatę na przyszłość, zakup ziemi rolnej może okazać się dla nas lepszym wyborem. Niezbędny jest dużo mniejszy kapitał startowy,
a historycznie wiemy, że wartość tej ziemi będzie stale rosła. Dodatkowo, otwiera się przed nami perspektywa przekształcenia tej działki w budowlaną. - mówi Artur Orzełowski.
Jak inwestować, żeby zarabiać?
Pierwszym, najważniejszym krokiem do udanej inwestycji jest określenie celu zakupu - czy chcemy tę nieruchomość wynajmować? Czy ma być dla nas zabezpieczeniem na przyszłość? - Patrząc na dane statystyczne, wiemy, że wartość ziemi będzie rosła. Ceny ziemi w Polsce są wciąż stosunkowo niskie w porównaniu do innych krajów Europy - to do nich będziemy równać. Takich zwrotów nie da nam lokata w banku, a zakupioną ziemię możemy wykorzystywać zarobkowo lub rekreacyjnie. - mówi Artur Orzełowski. Jeżeli decydujemy się na wynajem tej ziemi, musimy zastanowić się do jakiej grupy chcemy dotrzeć. Jakie są jej potrzeby - bliskość miasta i atrakcji, czy dostęp do lasu i cisza? Określenie grupy docelowej i skierowanie na nią działań sprzedażowych pozwoli nam na szybsze i skuteczniejsze zarabianie na zakupionej nieruchomości. Przy zakupie większej działki, warto pamiętać, że już sam jej podział na mniejsze parcele może przynieść nam kilkukrotnie większy zysk.
Kto najchętniej inwestuje w grunty na Mazurach?
- Nie ma jednej konkretnej grupy osób inwestujących w działki. Na rynku jest tak wiele zróżnicowanych ofert, że znaleźć możemy coś dla inwestora o każdej zasobności portfela. - mówi Artur Orzełowski. W nieruchomości o większych areałach, czy z prywatnym dostępem do jeziora inwestować będą klienci z większym kapitałem, zwykle rzędu kilkudziesięciu milionów. Będą to głównie deweloperzy lub zamożni indywidualni inwestorzy, których głównym celem jest zarobek na zakupionej ziemi poprzez podział na mniejsze działki lub budowę domów na sprzedaż. Artur Orzełowski wraz z marką WlasnaDzialka.eu znaleźli rozwiązanie również dla osób operujących dużo niższym kapitałem: - Stworzyliśmy możliwość zakupu nieruchomości na raty, dzięki czemu każdy, kogo stać na odłożenie 500zł miesięcznie może zostać właścicielem ziemi, może z niej w pełni korzystać, zarabiać na niej. W ciągu kilku miesięcy planujemy uruchomić tego typu ofertę również dla domów całorocznych, dzięki czemu znacznie wzrośnie dostępność i łatwość inwestowania
w nieruchomości.
Więcej informacji: www.wlasnadzialka.eu
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.