Pierwszy modułowy zespół mieszkalny dla osób z autyzmem powstaje w Michałowicach
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/5046321f915f1fb79690b592d91351f120240527093756/470f0a2da8d5364d7fbddac7e77aee7820240527093928/5e57c7
Budowa modułowego obiektu, realizowanego w ramach projektu „Wspomaganie Społeczności Mieszkaniowej” w Michałowicach (woj. mazowieckie), dobiega końca. Jest to pierwsza, wykonana w tej technologii, inwestycja w Polsce, która będzie przeznaczona dla dorosłych osób z autyzmem. Autorem projektu oraz głównym wykonawcą inwestycji jest spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej.
Inwestycja została przygotowana dla fundacji Toto Animo, działającej od 18 lat organizacji non-profit, której misją jest wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, a w szczególności niesienie pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom.
W dwukondygnacyjnym budynku o całkowitej powierzchni 870 mkw. przewidziano 12 pokoi podzielonych na 3 sekcje, z których każda wyposażona będzie w dodatkowe pomieszczenia wspólne z możliwością integracji – przestronny salon, kuchnię, zaplecze oraz pomieszczenia biurowe.
Obiekt został przygotowany na bazie płyty fundamentowej oraz prefabrykowanej konstrukcji drewnianej. W budynku zastosowane zostaną pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna oraz instalacja fotowoltaiczna umiejscowiona na dachu. Ponadto, dla poprawy komfortu mieszkańców, obiekt zostanie wyposażony w cichobieżną windę.
Inwestycja została przygotowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Dzięki wykorzystaniu prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, jego ukończenie będzie możliwe w wyznaczonym terminie – 6 miesięcy. Obiekt zostanie w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnością. W kwestii doboru materiałów zdecydowaliśmy się na wykorzystanie otwartych, dyfuzyjnych ścian o wysokiej izolacyjności, które dużo skuteczniej utrzymują temperaturę pomieszczeń oraz pozwalają na wytworzenie sprzyjającego mikroklimatu, co jest niezwykle istotne w przypadku inwestycji przygotowywanych dla osób z niepełnosprawnościami.
Jednym z założeń projektowych było również zachowanie okolicznego drzewostanu. W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych powstaną miejsca rekreacji na otwartym powietrzu, elementy małej architektury oraz wiata rowerowa.
Prace budowlane rozpoczęto w grudniu ubiegłego roku. Ich zakończenie zaplanowano na połowę czerwca 2024 r.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.