Komunikaty PR

Polacy nie chcą mieszkać w hałasie

2023-09-19  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Badania wskazują, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie może więc dziwić, że coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

Zgubny wpływ hałasu

Według “Barometru zdrowych domów”, cyklicznego ogólnoeuropejskiego raportu firmy VELUX, tzw. “zanieczyszczenie hałasem” może dotyczyć aż 5 mln Polaków, a mieszkanie w zbyt głośnym pomieszczeniu ma negatywne skutki dla zdrowia. Potwierdza to badanie „Modern Life” przeprowadzone na zlecenie Rockwool, w którym aż 89 proc. ankietowanych wskazało, że ich wydajność w ciągu dnia spada wraz z koniecznością funkcjonowania w hałasie. Długotrwała ekspozycja na dźwięki powoduje permanentne zmęczenie, bóle głowy czy wzmożoną nerwowość. Hałas może do nas docierać zarówno z zewnątrz, jak i przenosić się między piętrami i pomieszczeniami. Jego źródłem najczęściej jest ulica i warkot samochodów przejeżdżających za oknem, chociaż Polaków często męczą również imprezy u sąsiadów, dochodzące z wyższej kondygnacji stukanie w podłogę,  muzyka z radia, krzyki, szczekanie psa czy głośno bawiące się dzieci. Ważne jest więc użycie do budowy obiektu takich materiałów, które pomimo występowania w otoczeniu nieprzyjemnych dźwięków, dają domownikom gwarancję ciszy i spokoju. - Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru budulca na ściany zewnętrzne powinna być jego izolacyjność akustyczna. Dźwięki dobrze tłumią dwa rodzaje materiałów – miękkie i włókniste oraz te o dużej gęstości i masie, które trudniej wprawić w wibracje, jak np. beton. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że najcichsze są dachy kryte dachówką, a żeby strop między kondygnacjami chronił przed dźwiękami uderzeniowymi, można rozłożyć na nim izolację akustyczną z wełny mineralnej lub styropianu. Dodatkowo, aby w domu było ciszej, przegrody w budynkach powinny też mieć odpowiednie wartości przenikania fal dźwiękowych i wibracji, które powodują, że dudnienia nie przechodzą po konstrukcji i nie są słyszalne w sąsiednich mieszkaniach - mówi Wojciech Wołkowski z firmy Q3D Contract.

Przepisy prawne to nie wszystko

Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 305/2011 wymieniana jest jako jedno z siedmiu podstawowych wymagań, które powinien spełniać obiekt budowlany.  Oznacza to, że izolacyjność akustyczna ścian jest nie mniej istotna niż nośność konstrukcji, energooszczędność czy bezpieczeństwo pożarowe. Szczegółowe zasady dotyczące akustyki określa natomiast rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które przywołuje normy wartości wskaźników. Wraz z wejściem w życie tych przepisów, czyli od stycznia 2021 roku, wzrosły wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych z wcześniej obowiązujących 0,23 W/(m2·K) do 0,20 W/(m2·K). 

- Kwestie prawne są w tym zakresie niezmierne istotne, jednak samo dostosowanie się do nich to nie wszystko. Pamiętajmy o tym, że ochrona przed hałasem zależy od takich zmiennych jak projekt architektoniczny obiektu, rodzaj zastosowanych materiałów konstrukcyjnych, elewacyjnych, izolacji cieplnej, przeciwwilgociowej oraz akustycznej, jakości zastosowanych materiałów, kolejności warstw, dokładności wykonawstwa, ewentualnych świadomych lub nieświadomych błędów wykonawczych, a także sposobu użytkowania, konserwacji i remontów. Dobrze zaprojektowane ściany, podłogi i sufity mogą skutecznie redukować dźwięki przenikające z zewnątrz oraz między poszczególnymi pomieszczeniami wewnątrz budynku. Wybór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych odgrywa kluczową rolę w zakresie akustyki mieszkania. Solidne, gęste materiały mogą skutecznie tłumić dźwięki, zapewniając nam spokój i ciszę w naszych wnętrzach. Dobrze więc sprawdzić, czy deweloper zwracał uwagę na te kwestie podczas realizacji inwestycji  - mówi Wojciech Wołkowski z Q3D Contract. Warto zaznaczyć, że odpowiednio zaprojektowane i izolowane termicznie wnętrze pozwala również na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia, co ma swoje odzwierciedlenie w rachunkach za energię. 

Nadmierny hałas może mieć nie tylko wpływ na naszą wydajność i samopoczucie, ale także powodować negatywne skutki zdrowotne dla całego organizmu. Rosnąca świadomość społeczna w tej kwestii sprawia, że akustyka mieszkań staje się dla nas coraz istotniejsza. Odpowiedni projekt budynku oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów o właściwościach izolacyjnych staje się tym samym ważnym czynnikiem podczas wyboru wymarzonego lokum.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu

Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.

Rolnictwo

Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.

Polityka

Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.