Polacy nie chcą mieszkać w hałasie
Prime Time PR
Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/
Badania wskazują, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie może więc dziwić, że coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.
Zgubny wpływ hałasu
Według “Barometru zdrowych domów”, cyklicznego ogólnoeuropejskiego raportu firmy VELUX, tzw. “zanieczyszczenie hałasem” może dotyczyć aż 5 mln Polaków, a mieszkanie w zbyt głośnym pomieszczeniu ma negatywne skutki dla zdrowia. Potwierdza to badanie „Modern Life” przeprowadzone na zlecenie Rockwool, w którym aż 89 proc. ankietowanych wskazało, że ich wydajność w ciągu dnia spada wraz z koniecznością funkcjonowania w hałasie. Długotrwała ekspozycja na dźwięki powoduje permanentne zmęczenie, bóle głowy czy wzmożoną nerwowość. Hałas może do nas docierać zarówno z zewnątrz, jak i przenosić się między piętrami i pomieszczeniami. Jego źródłem najczęściej jest ulica i warkot samochodów przejeżdżających za oknem, chociaż Polaków często męczą również imprezy u sąsiadów, dochodzące z wyższej kondygnacji stukanie w podłogę, muzyka z radia, krzyki, szczekanie psa czy głośno bawiące się dzieci. Ważne jest więc użycie do budowy obiektu takich materiałów, które pomimo występowania w otoczeniu nieprzyjemnych dźwięków, dają domownikom gwarancję ciszy i spokoju. - Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru budulca na ściany zewnętrzne powinna być jego izolacyjność akustyczna. Dźwięki dobrze tłumią dwa rodzaje materiałów – miękkie i włókniste oraz te o dużej gęstości i masie, które trudniej wprawić w wibracje, jak np. beton. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że najcichsze są dachy kryte dachówką, a żeby strop między kondygnacjami chronił przed dźwiękami uderzeniowymi, można rozłożyć na nim izolację akustyczną z wełny mineralnej lub styropianu. Dodatkowo, aby w domu było ciszej, przegrody w budynkach powinny też mieć odpowiednie wartości przenikania fal dźwiękowych i wibracji, które powodują, że dudnienia nie przechodzą po konstrukcji i nie są słyszalne w sąsiednich mieszkaniach - mówi Wojciech Wołkowski z firmy Q3D Contract.
Przepisy prawne to nie wszystko
Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 305/2011 wymieniana jest jako jedno z siedmiu podstawowych wymagań, które powinien spełniać obiekt budowlany. Oznacza to, że izolacyjność akustyczna ścian jest nie mniej istotna niż nośność konstrukcji, energooszczędność czy bezpieczeństwo pożarowe. Szczegółowe zasady dotyczące akustyki określa natomiast rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które przywołuje normy wartości wskaźników. Wraz z wejściem w życie tych przepisów, czyli od stycznia 2021 roku, wzrosły wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych z wcześniej obowiązujących 0,23 W/(m2·K) do 0,20 W/(m2·K).
- Kwestie prawne są w tym zakresie niezmierne istotne, jednak samo dostosowanie się do nich to nie wszystko. Pamiętajmy o tym, że ochrona przed hałasem zależy od takich zmiennych jak projekt architektoniczny obiektu, rodzaj zastosowanych materiałów konstrukcyjnych, elewacyjnych, izolacji cieplnej, przeciwwilgociowej oraz akustycznej, jakości zastosowanych materiałów, kolejności warstw, dokładności wykonawstwa, ewentualnych świadomych lub nieświadomych błędów wykonawczych, a także sposobu użytkowania, konserwacji i remontów. Dobrze zaprojektowane ściany, podłogi i sufity mogą skutecznie redukować dźwięki przenikające z zewnątrz oraz między poszczególnymi pomieszczeniami wewnątrz budynku. Wybór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych odgrywa kluczową rolę w zakresie akustyki mieszkania. Solidne, gęste materiały mogą skutecznie tłumić dźwięki, zapewniając nam spokój i ciszę w naszych wnętrzach. Dobrze więc sprawdzić, czy deweloper zwracał uwagę na te kwestie podczas realizacji inwestycji - mówi Wojciech Wołkowski z Q3D Contract. Warto zaznaczyć, że odpowiednio zaprojektowane i izolowane termicznie wnętrze pozwala również na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia, co ma swoje odzwierciedlenie w rachunkach za energię.
Nadmierny hałas może mieć nie tylko wpływ na naszą wydajność i samopoczucie, ale także powodować negatywne skutki zdrowotne dla całego organizmu. Rosnąca świadomość społeczna w tej kwestii sprawia, że akustyka mieszkań staje się dla nas coraz istotniejsza. Odpowiedni projekt budynku oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów o właściwościach izolacyjnych staje się tym samym ważnym czynnikiem podczas wyboru wymarzonego lokum.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.