Poznaj budynki certyfikowane w Polsce. Innowacyjna platforma PLGBC
Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC stworzyło innowacyjne narzędzie: Baza Budynków Certyfikowanych w Polsce łączy informacje o obiektach certyfikowanych w obecnych w kraju międzynarodowych systemach oceny budynków: BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL. Działa ona na zasadzie wyszukiwarki według kilku kryteriów.
Z początkiem kwietnia PLGBC przygotowało nowy format Bazy Budynków Certyfikowanych w Polsce. Narzędzie i dostępne dzięki niemu informacje są jeszcze bardziej czytelne. Zaproponowano możliwość filtrowania danych na podstawie kilku opcji w danym kryterium. Dołączono mapy z lokalizacją poszczególnych budynków. Prezentacja obiektów jest znacznie bardziej przejrzysta i nowocześniejsza, a korzystanie z interfejsu platformy stało się przyjazne i sprawniejsze.
PLGBC podtrzymało także możliwość samodzielnego dodawania informacji o budynkach. Każdy inwestor, właściciel czy zarządca budynku, bądź asesor może zgłosić budynek do Bazy. Po weryfikacji informacja o certyfikowanym budynku pojawi się na platformie i dotrze do szerokiego grona odbiorców.
Baza jest stale aktualizowana i poszerzana, a zainteresowani otrzymują cykliczne powiadomienia o nowych certyfikacjach poprzez dedykowany newsletter PLGBC.
Systemy certyfikacji wielokryterialnej funkcjonujące w Polsce (BREEAM, DGNB, HQE, LEED, WELL) są międzynarodowymi metodami oceny budynków i ich wpływu na środowisko, człowieka oraz aspekty ekonomiczne. Ocena budynku w danej certyfikacji jest także ważna dla rynkowej wartości nieruchomości, która staje się bardziej atrakcyjna dla najemców i inwestorów.
Zachęcamy do zapoznania się i korzystania: https://baza.plgbc.org.pl/
Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II
Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
Jak sprzedają się nowe mieszkania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.