Komunikaty PR

Premiera raportu PLGBC: Elektromobilność.

2021-11-24  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Jasiewicz
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Konarskiego 18C
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 537 553 936
https://plgbc.org.pl/
Do pobrania PLGBC ( 0.04 MB )

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawiło nowy raport: Elektromobilność – Rozwiązania wspierające zrównoważone budownictwo. Publikacja powstała w efekcie pracy grupy roboczej, złożonej z ekspertów, przedstawicieli firm członkowskich. To przewodnik dla właścicieli i zarządców, wyjaśniający krok po kroku zagadnienia tworzenia, rozbudowy oraz praktycznych aspektów infrastruktury technicznej w służbie elektromobilności. Premiera odbyła się 23 listopada br., a towarzyszył jej webinar z udziałem autorów przewodnika.

Wszystkie badania dotyczące elektromobilności w Polsce wskazują na dwie największe bariery przed zakupem samochodu elektrycznego: jego cenę oraz brak infrastruktury. W tej drugiej kwestii branża budowlana mogłaby pomóc, a nawet wiele zmienić.

Certyfikacje wielokryterialne, np. BREEAM, LEED, WELL, promują elektromobilność w ramach ocenianych kryteriów. Budynek zyskuje punkty w procesie certyfikacji m.in. za zamontowanie ładowarek dla samochodów elektrycznych, infrastrukturę dla rowerzystów i lokalizację. Dla deweloperów zdobycie wyższej liczby punktów oznacza prestiż ich portfolio, natomiast dla użytkowników wyższą jakość i komfort użytkowania.

Samochody elektryczne (pomimo wciąż znaczących kosztów środowiskowych samej produkcji akumulatorów oraz ładowania energią elektryczną wytwarzaną w znacznej mierze z paliw kopalnych) mają kluczową zaletę – z całą pewnością przyczyniają się do poprawy fatalnej jakości powietrza, szczególnie na terenach wysoko zurbanizowanych, dzięki temu, że nie emitują wielu szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu i siarki.

Najemcy coraz częściej pytają o stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Z kolei liczba gości zagranicznych używających samochodów elektrycznych pokazuje też, że w innych częściach Europy stopień upowszechnienia samochodów elektrycznych jest znacznie wyższy niż w naszym kraju. Rozbudowa infrastruktury w nieruchomościach mogłaby więc wesprzeć wzrost elektromobilności w Polsce.

Grupa robocza PLGBC, złożona z przedstawicieli firm członkowskich, została powołana w celu stworzenia przewodnika dla właścicieli i zarządców, wyjaśniającego krok po kroku zagadnienia tworzenia, rozbudowy oraz praktycznych aspektów infrastruktury technicznej w służbie elektromobilności. 

W pracach grupy roboczej PLGBC i opracowaniu przewodnika udział wzięli:

  • Magdalena Augustyniak, Smay
  • Jan Biel, White Star Real Estate
  • Patryk Gretkowski, 7R
  • Małgorzata Król, Politechnika Śląska
  • Łukasz Myszogląd, Smay
  • Rafał Schurma, visio | architects and consultants
  • Adam Targowski, Skanska Commercial Development Europe
  • Maciej Waszczuk, EBDN Project
  • Nina Wieretiło, White Star Real Estate
  • Agnieszka Wójcicka, White Star Real Estate
  • Patryk Żółtkowski, innogy Polska
  • Paweł Żuczek, REINO Partners
  • Liderka grupy: Magdalena Wojtas, PLGBC

 

- Zmiany w przepisach dotyczących strategii rozwoju elektromobilności w Polsce wygenerowały wiele niejasności w branży. Rozwiązania wspierające elektromobilność są premiowane w budynkach zrównoważonych, jednak wciąż rodzi się wiele pytań, a co za tym idzie możliwości i perspektyw w tym zakresie. Dlatego w PLGBC powstała grupa robocza, a w efekcie jej prac – raport nt. elektromobilności, prezentujący konkretne rozwiązania i case studies wspierające zrównoważone budownictwo – podkreśla Magdalena Wojtas, Sustainable Development Manager w PLGBC, liderka grupy roboczej.

Premiera przewodnika odbyła się 23 listopada br. Wprowadzeniem do niej był webinar z udziałem ekspertów i autorów publikacji.

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem PLGBC: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/11/PLGBC-_Raport_Elektromobilnosc.pdf

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Trzynaście państw UE wytwarza już więcej energii z OZE niż z paliw kopalnych. Polska jeszcze nie, ale też bije rekordy w zielonej energii

30 do 27 proc. – tak wyglądał w UE w I połowie br. udział energii z odnawialnych źródeł versus z paliw kopalnych. To oznacza, że po raz pierwszy w historii mieliśmy na Starym Kontynencie więcej zielonej energii. Takim osiągnięciem może się już pochwalić prawie połowa państw członkowskich. W Polsce – po bardzo dynamicznym wzroście produkcji energii słonecznej – udział OZE sięga już ok. 30 proc., a węgla spada poniżej 60 proc. Mimo znaczących postępów w ostatnich dwóch latach wciąż wiele aspektów zielonej transformacji w kraju wymaga poprawy. Motywacją do przyspieszenia zmian są korzyści finansowe – na rachunkach za prąd – oraz środowiskowe.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.

Infrastruktura

Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja

W Polsce światłowód ma już blisko połowa z 9,5 mln użytkowników internetu stacjonarnego, a ta technologia szybko zyskuje na popularności – w ubiegłym roku zwiększyła swój udział w rynku o 10 proc. – Środki unijne przeznaczone na dobudowanie sieci światłowodowych w Polsce to w tej chwili w sumie 6–7 mld zł – zauważa Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery. Jak wskazuje, w praktyce zagospodarowanie tych pieniędzy może być jednak problematyczne ze względu na biurokrację, brak koordynacji między różnymi urzędami i resortami oraz krótki czas, jaki pozostał na ich wydatkowanie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.