Premiera raportu PLGBC: Elektromobilność.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawiło nowy raport: Elektromobilność – Rozwiązania wspierające zrównoważone budownictwo. Publikacja powstała w efekcie pracy grupy roboczej, złożonej z ekspertów, przedstawicieli firm członkowskich. To przewodnik dla właścicieli i zarządców, wyjaśniający krok po kroku zagadnienia tworzenia, rozbudowy oraz praktycznych aspektów infrastruktury technicznej w służbie elektromobilności. Premiera odbyła się 23 listopada br., a towarzyszył jej webinar z udziałem autorów przewodnika.
Wszystkie badania dotyczące elektromobilności w Polsce wskazują na dwie największe bariery przed zakupem samochodu elektrycznego: jego cenę oraz brak infrastruktury. W tej drugiej kwestii branża budowlana mogłaby pomóc, a nawet wiele zmienić.
Certyfikacje wielokryterialne, np. BREEAM, LEED, WELL, promują elektromobilność w ramach ocenianych kryteriów. Budynek zyskuje punkty w procesie certyfikacji m.in. za zamontowanie ładowarek dla samochodów elektrycznych, infrastrukturę dla rowerzystów i lokalizację. Dla deweloperów zdobycie wyższej liczby punktów oznacza prestiż ich portfolio, natomiast dla użytkowników wyższą jakość i komfort użytkowania.
Samochody elektryczne (pomimo wciąż znaczących kosztów środowiskowych samej produkcji akumulatorów oraz ładowania energią elektryczną wytwarzaną w znacznej mierze z paliw kopalnych) mają kluczową zaletę – z całą pewnością przyczyniają się do poprawy fatalnej jakości powietrza, szczególnie na terenach wysoko zurbanizowanych, dzięki temu, że nie emitują wielu szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu i siarki.
Najemcy coraz częściej pytają o stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Z kolei liczba gości zagranicznych używających samochodów elektrycznych pokazuje też, że w innych częściach Europy stopień upowszechnienia samochodów elektrycznych jest znacznie wyższy niż w naszym kraju. Rozbudowa infrastruktury w nieruchomościach mogłaby więc wesprzeć wzrost elektromobilności w Polsce.
Grupa robocza PLGBC, złożona z przedstawicieli firm członkowskich, została powołana w celu stworzenia przewodnika dla właścicieli i zarządców, wyjaśniającego krok po kroku zagadnienia tworzenia, rozbudowy oraz praktycznych aspektów infrastruktury technicznej w służbie elektromobilności.
W pracach grupy roboczej PLGBC i opracowaniu przewodnika udział wzięli:
- Magdalena Augustyniak, Smay
- Jan Biel, White Star Real Estate
- Patryk Gretkowski, 7R
- Małgorzata Król, Politechnika Śląska
- Łukasz Myszogląd, Smay
- Rafał Schurma, visio | architects and consultants
- Adam Targowski, Skanska Commercial Development Europe
- Maciej Waszczuk, EBDN Project
- Nina Wieretiło, White Star Real Estate
- Agnieszka Wójcicka, White Star Real Estate
- Patryk Żółtkowski, innogy Polska
- Paweł Żuczek, REINO Partners
- Liderka grupy: Magdalena Wojtas, PLGBC
- Zmiany w przepisach dotyczących strategii rozwoju elektromobilności w Polsce wygenerowały wiele niejasności w branży. Rozwiązania wspierające elektromobilność są premiowane w budynkach zrównoważonych, jednak wciąż rodzi się wiele pytań, a co za tym idzie możliwości i perspektyw w tym zakresie. Dlatego w PLGBC powstała grupa robocza, a w efekcie jej prac – raport nt. elektromobilności, prezentujący konkretne rozwiązania i case studies wspierające zrównoważone budownictwo – podkreśla Magdalena Wojtas, Sustainable Development Manager w PLGBC, liderka grupy roboczej.
Premiera przewodnika odbyła się 23 listopada br. Wprowadzeniem do niej był webinar z udziałem ekspertów i autorów publikacji.
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem PLGBC: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/11/PLGBC-_Raport_Elektromobilnosc.pdf
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.