Komunikaty PR

Premiera Raportu PLGBC - Zrównoważone certyfikowane budynki

2022-04-22  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Jasiewicz
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Konarskiego 18C
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 537 553 936
https://plgbc.org.pl/
Do pobrania PLGBC ( 0.48 MB )

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało siódmą edycję raportu – Zrównoważone certyfikowane budynki. Organizacja prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce systemach certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM, a raport jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych, certyfikowanych obiektów w naszym kraju. Premiera publikacji odbyła się 22 kwietnia br. podczas wydarzenia PLGBC Tydzień Ziemi z zielonym budownictwem. Raport jest dostępny bezpłatnie w wersji polskiej oraz angielskiej.

Zeszłoroczne zestawienie, z kwietnia 2021 roku, opracowywane było, kiedy świat znajdował się w trakcie pandemii COVID-19, a analizowany wtedy okres od marca 2020 do marca 2021 naznaczony był dynamiką pandemii. W kwietniu 2022 roku, kiedy sporządzona została obecna analiza, sytuacja jest jeszcze bardziej dynamiczna i skomplikowana: trwająca od ponad miesiąca wojna w Ukrainie przysłoniła z oczywistych powodów wszystkie inne tematy. Z informacji uzyskanych bezpośrednio od operatorów systemów międzynarodowych: BREEAM, DGNB, LEED i WELL wynika, że systemy te zawiesiły od momentu rozpoczęcia wojny jakiekolwiek działania na rynku rosyjskim i białoruskim: nie przyjmowane są nowe rejestracje o certyfikację, zaprzestano bieżących projektów. Pokazuje to, że społeczność zrównoważonego budownictwa solidarnie wspiera Ukrainę.

Rozwój budownictwa certyfikowanego w Polsce w okresie objętym tegorocznym zestawieniem, czyli od marca 2021 do marca 2022, można ocenić pozytywnie. Dynamika pokazuje, że wcześniejsze obawy dotyczące wpływu pandemii na rynek nie spełniły się: rok do roku przybyło więcej nowych certyfikowanych obiektów, a certyfikowana powierzchnia wzrosła nieznacznie mniej niż rok wcześniej.

W analizowanym okresie wybijają się trzy zjawiska: bardzo dynamiczny przyrost certyfikowanej powierzchni magazynowej, aż o 4 mln m2 w ciągu roku, co przekłada się na 171 nowych certyfikowanych obiektów. Tym samym certyfikowana powierzchnia magazynowa o 1,9 mln m2 przekroczyła certyfikowaną powierzchnię biurową, która królowała we wszystkich zestawieniach od samego początku rozpoczęcia certyfikacji wielokryterialnych w Polsce.

Kolejny ważny trend to kolosalny spadek nowych certyfikacji wśród obiektów handlowych. W okresie obejmującym niniejszy raport są tylko cztery nowe certyfikowane obiekty handlowe wobec 45 rok wcześniej. Jest to ewidentnym sygnałem zmian zachodzących w tej części rynku w wyniku pandemii.

Pokłosiem pandemii jest także trzecie zjawisko: duża liczba przyznawanych WELL Health & Safety Rating, których na moment zamknięcia analizy jest już 43, wobec siedmiu rok wcześniej.

Parametrem, który najlepiej przedstawia obraz zrównoważonego, certyfikowanego budownictwa w Polsce, jest powierzchnia użytkowa certyfikowanych budynków, która bardzo dynamicznie zbliża się do 30 mln m2.  Obecnie wynosi już 28,6 mln m2, co daje 24-procentowy wzrost w ciągu roku.

W bieżącym zestawieniu liczba certyfikowanych budynków osiągnęła już prawie 1 400. BREEAM utrzymuje pozycję lidera, osiągając 81% udziału w rynku i jak wspomniano wcześniej, tegoroczna liczba budynków certyfikowanych w BREEAM przekroczyła liczbę wszystkich certyfikowanych budynków w zeszłorocznym raporcie. W LEED certyfikowanych jest prawie 16% wszystkich budynków, natomiast udział pozostałych czterech certyfikacji oscyluje w granicach 1%.

Roczny przyrost liczby certyfikowanych budynków wyniósł 23,5%, co procentowo jest mniejszym wzrostem niż rok wcześniej. Należy jednocześnie zaznaczyć, że w analizowanym okresie przybyło 259 certyfikowanych budynków, natomiast rok wcześniej liczba ta wyniosła 255.

Od kilku lat można zaobserwować spadek udziału sektora nieruchomości biurowych, które nadal znajdują się na pozycji lidera, jednak już tylko z 48-procentowym udziałem, a branża logistyczna wytrwale stara się je „dogonić”, osiągając w tym roku już 29% udziału branżowego. Delikatnie spada udział nieruchomości handlowych i stanowi obecnie 13% certyfikowanych obiektów. Sektor mieszkaniowy lekko zwiększył swój udział do 9%, natomiast hotele stanowią, podobnie jak w zeszłym roku, 1,5%, zaś szkoły 0,5% wszystkich certyfikowanych budynków.

Wraz z dynamicznym wzrostem liczby certyfikowanych budynków, sukcesywnie zwiększa się stosunek certyfikowanej powierzchni do nowoczesnej powierzchni biurowej, magazynowej i handlowej. Na koniec 2021 roku w Polsce było dostępnych prawie 12,2 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego aż 87% to powierzchnia certyfikowana, o 4% więcej niż w roku poprzednim. Od kilku lat wszystkie powstające w Polsce nowe inwestycje biurowe podlegają certyfikacji wielokryterialnej.

Analizując udział certyfikowanej powierzchni magazynowej w całkowitej nowoczesnej powierzchni magazynowej, widać roczny przyrost 4 mln m2 powierzchni certyfikowanej. Dzięki temu wzrostowi udział powierzchni certyfikowanej w tym sektorze kształtuje się już na poziomie 41%, wobec 28% rok wcześniej.

Powierzchnia certyfikowanych obiektów handlowych w zeszłym roku przekroczyła po raz pierwszy połowę całkowitej nowoczesnej powierzchni handlowej, a udział ten został zwiększony o kolejne 3% w tegorocznym zestawieniu, osiągając 54% z całkowitego zasobu nowoczesnej powierzchni handlowej, która na koniec 2021 roku osiągnęła ok. 12,3 mln m2.

Wreszcie, na zakończenie podsumowania należy podkreślić, że od początku analizowania rynku certyfikowanych budynków, Polska pozostaje liderem pod względem liczby tych budynków wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie 45% wszystkich certyfikowanych obiektów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej zlokalizowanych jest w naszym kraju.

 

Raport jest dostępny bezpłatnie w wersji:

  • w języku polskim: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zrownowazone-certyfikowane-budynki-2022.pdf
  • w języku angielskim: https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/Sustainable-certified-buildings-2022.pdf
Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Przemysł

Koszty instalacji robotów wciąż zbyt wysokie dla firm. Są one jednak świadome konieczności takich inwestycji

Koszty pracy ludzkiej są nadal niskie, a korzyść z instalacji robota na linii produkcyjnej nie jest jeszcze tak duża. To – według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego – jedna z głównych barier w procesie robotyzacji w Polsce. Jednak dynamicznie rosnące średnie i minimalne wynagrodzenie, a także pogłębiający się niedobór pracowników mogą powoli tę tendencję zmieniać na korzyść robotów. Poza kwestią kosztową wadami, które widzą przedstawiciele firm przemysłowych, są m.in. zależność od stabilnych dostaw energii i technologii zagranicznych dostawców. Problemem nie są jednak kwestie obaw co do wpływu robotów na rynek pracy.

Zdrowie

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczą techniki zabiegowe ratujące życie pacjentów. W centrum szkoleniowym odwzorowywane są najcięższe przypadki

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca. – Szkolenia to podstawa naszego funkcjonowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gałązkowski, koordynator Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego i wieloletni dyrektor LPR. Lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarze rozpoczęli szkolenia w warszawskim Centrum Edukacji Medycznej – specjalistycznym ośrodku Grupy LUX MED, gdzie mogą ćwiczyć najtrudniejsze techniki zabiegowe, ratujące życie pacjentów, w warunkach jak najbardziej odwzorowujących realia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.