Komunikaty PR

Prywatne akademiki a konkurencyjność miast

2024-08-29  |  10:30
Biuro prasowe

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/c21a2d6c591aa970ee1ee413103f0e8520240829070616/2c9b4f11f71d50dc8f877e67e58fc5e420240829070701/7c20e5

 

Rosnąca atrakcyjność Trójmiasta jako miejsca do życia oraz ogromny potencjał lokalnego rynku pracy, a także rosnący poziom ośrodków akademickich, wymagają rozwoju wysokiej jakości bazy noclegowej dla studentów, którzy w ciągu kilku następnych lat staną się wykształconymi profesjonalistami, chcącymi kontynuować tu swoją zawodową karierę. Zasoby finansowe oraz długotrwałe procedury powodują, że odpowiedzią na tę sytuację są atrakcyjnie zlokalizowane prywatne akademiki o wysokim standardzie.

 

Głównym czynnikiem przyciągającym studentów do Trójmiasta są miejsca pracy oraz dobrze kształcące uczelnie, mające w swojej ofercie edukacyjnej najbardziej elitarne kierunki studiów oraz dysponujące wykwalifikowaną kadrą wykładowców. W efekcie, trójmiejskie uniwersytety – zarówno publiczne, jak i prywatne  - co roku opuszcza nowa, wysoce wykwalifikowana kadra ekspertów w swoich dziedzinach. Władze miast, zdają sobie sprawę, że zapewnienie im komfortowego zakwaterowania już podczas studiów, może w długofalowej perspektywie okazać się jednym z czynników decydujących o pozostaniu w Trójmieście i zasileniu lokalnego rynku pracy.

 

Rozwój wysokiej jakości zakwaterowania dla studentów jest kluczowy dla przyciągania inwestorów do określonej lokalizacji - mówi Hamish Potts, p.o. Dyrektora biura JLL w Gdańsku. Budowanie komfortowych, dobrze wyposażonych akademików w atrakcyjnych miejscach, takich jak w pobliżu kampusów uniwersyteckich, zwiększa potencjał miasta, przyciągając zarówno krajowych, jak i zagranicznych studentów. Takie inwestycje również zwiększają konkurencyjność miasta w oczach inwestorów, którzy biorą pod uwagę "talent pool" - ilość kompetentnych kadr w przyszłości — jako kluczowy czynnik w swoich decyzjach. Zwiększając liczbę studentów, inwestycje w zakwaterowanie studenckie sprawiają, że lokalizacja staje się bardziej atrakcyjna dla dalszych inwestycji.

 

Badanie wśród rezydentów

 

Pierwszą tego typu inwestycją wybudowaną w Trójmieście jest gdański akademik Collegia, zlokalizowany przy ul. Sobieskiego 13 w Gdańsku. Zarządca obiektu regularnie ankietuje swoich mieszkańców w zakresie opinii o oferowanych usługach. Także po zakończeniu roku akademickiego 2023/2024 przeprowadzono w nim badanie na grupie 88 rezydentów  - 68 studentów z Polski i 20 z zagranicy, którego przedmiotem była analiza powodów, dla których zdecydowali się zamieszkać właśnie w tym obiekcie. Wyniki stanowią cenną wiedzę na temat oferty i sytuacji rynkowej prywatnych akademików.

 

Dla studentów z Polski głównym czynnikiem była przede wszystkim dogodna lokalizacja (obiekt mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej i w bliskiej odległości od Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego). Tę odpowiedź wybrało 54% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się wysoki standard i metraż pokoi, który wskazało 25% rezydentów. Ponadto, 84% mieszkańców chętnie korzystało z funkcji dodatkowych akademika, wśród których najpopularniejsze były: sala fitness (40%), wyciszone pokoje do nauki (27%) i playroomy (25%). 

 

Dogodna lokalizacja była również głównym czynnikiem wyboru Collegii dla studentów zagranicznych (m.in. ze Szwecji, Norwegii, Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Nigerii i Indii), którą wskazało 50% rezydentów. Na drugim miejscu znalazły się natomiast strefy wspólne (25%), z których regularnie korzystało 90% studentów. W przypadku studentów z zagranicy największą popularnością cieszyły się pokoje do nauki (45%), następnie playroomy (30%) oraz strefa fitness (20%).

 

Tego typu badanie wśród rezydentów przeprowadziliśmy już po raz drugi i jego wyniki ponownie potwierdzają satysfakcję, wysoką jakość i kompleksowość oferowanych przez nas rozwiązań – mówi Karol Wojtas, członek zarządu Grupy Collegia. Przez ostatnie lata zgromadziliśmy ogromny zasób wiedzy i doświadczeń, na bazie których regularnie modyfikowaliśmy ofertę naszego obiektu pod kątem rosnących oczekiwań rezydentów. Znacząco rozszerzyliśmy sieć naszych kontaktów wśród wyższych uczelni, a także nauczyliśmy się korzystać z turystycznego potencjału Trójmiasta w okresie wakacyjnym. Dysponując wypracowanym w ten sposób „know how” zdecydowaliśmy się na kolejną inwestycję o zdecydowanie większym potencjale.

 

Kolejne inwestycje już powstają

 

Kolejna inwestycja Grupy Collegia, której budowę rozpoczęto w pierwszej połowie tego roku, zlokalizowana będzie przy Alei Grunwaldzkiej – głównej arterii Trójmiasta, bezpośrednio przy kampusie Uniwersytetu Gdańskiego i WSB Merito. Na powierzchni 24 tys. m.kw. i na 13 kondygnacjach naziemnych zapewniono pokoje hotelowe na najwyższych kondygnacjach oraz pokoje akademickie na pozostałych.

 

W części studenckiej mieścić się będą zarówno apartamenty z dużymi prywatnymi tarasami, klasyczne pokoje jednoosobowe, jak i oddzielne pokoje ze wspólną kuchnią i łazienką – mówi Karol Wojtas. Wszyscy mieszkańcy będą mieli zapewniony dostęp do przestrzeni wspólnych: pomieszczeń nauki, odpoczynku i relaksu, pralni, fitnessu i gastronomii z dużym ogólnodostępnym tarasem. Ponadto, w budynku przewidziano także 187 miejsc parkingowych.

 

Na pierwszym piętrze budynku ulokowane zostaną natomiast funkcje usługowe  - lokal gastronomiczny, dwie oddzielne sale konferencyjne mogące pomieścić do 50 i 100 osób, z zapleczem gastronomicznym oraz strefę fitness.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości illbruck SY002 MOWO SMART Biuro prasowe
2024-08-30 | 12:00

illbruck SY002 MOWO SMART

illbruck SY002 MOWO SMART, czyli system montażu okien w warstwie izolacji termicznej budynków energooszczędnych i pasywnych – przykłady realizacji na budowach Marka illbruck
Nieruchomości Bo liczy się człowiek. Siedziba Page Group w Warszawie projektu BIT CREATIVE
2024-08-30 | 10:40

Bo liczy się człowiek. Siedziba Page Group w Warszawie projektu BIT CREATIVE

W samym sercu Warszawy, przy ul. Chmielnej, gdzie z okien biurowca Varso Tower rozciąga się widok na Pałac Kultury i Nauki, mieści się polska siedziba Page Group – światowego lidera w
Nieruchomości Strona internetowa marki Dryvit już dostępna w nowej odsłonie
2024-08-29 | 13:30

Strona internetowa marki Dryvit już dostępna w nowej odsłonie

Marka Dryvit, wiodący ekspert w zakresie systemów izolacji cieplnej ścian zewnętrznych i materiałów elewacyjnych, uruchomiła nową odsłonę swojej strony internetowej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

NEWSERIA Partnerem Medialnym Forum Ekonomicznego

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Bez dobrowolnego wydłużenia aktywności zawodowej Polakom trudno będzie liczyć na wyższe emerytury. Obecni 30-latkowie dostaną jedną czwartą ostatniej pensji

Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy. – Wydłużenie aktywności zawodowej jest pewnym sposobem na podniesienie emerytur, ale tego się nie da zrobić siłowo, raczej trzeba szukać rozwiązań, żeby ludzie chcieli dalej pracować – podkreśla Agnieszka Łukawska, ekspertka w Instytucie Emerytalnym. Już dziś pracujący seniorzy mogą liczyć na szereg zachęt, m.in. zwolnienie z podatku, ale ekspertka zwraca uwagę dodatkowo na potrzebne zaplecze szkoleniowe, a także odpowiednią opiekę zdrowotną.

Transport

Branża logistyki coraz bardziej zautomatyzowana. Rozładunkiem towaru zajmują się autonomiczne wózki, a inwentaryzacją roboty stukrotnie szybsze niż człowiek

Do 2028 roku globalny rynek automatyzacji w logistyce wzrośnie o ponad 50 proc. – przewidują analitycy Markets and Markets. Wpłyną na to czynniki związane ze wzrostem kosztów pracowniczych, dążenie klientów do osiągania optymalnego zarządzania ich towarem, a także czynniki pozarynkowe, takie jak cele środowiskowe. Już dziś za rozładunek towaru odpowiadają coraz częściej inteligentne, autonomiczne wózki, a inwentaryzację można powierzyć robotom stukrotnie szybszym niż człowiek.

DlaWas.info

Firma

Tylko 2 proc. właścicieli zwierząt płaci za opiekę nad zwierzętami podczas ich nieobecności. Spodziewany szybki wzrost zapotrzebowania na takie usługi

Według badań CBOS średnio co drugi Polak mieszka pod wspólnym dachem z jakimś zwierzęciem domowym – najczęściej psem lub kotem. Rynek produktów i usług dla domowych pupili sukcesywnie się powiększa. Według rynkowych prognoz za kilka lat globalnie może być już wart blisko pół biliona dolarów. Szczególnie szybko ma się rozwijać segment opieki nad zwierzętami, który coraz częściej będzie wykorzystywać nowe technologie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.