Przestrzeń z kreatywnym DNA
W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otwarta została dedykowana nowej wizji pracy przestrzeń Re_connect. Położona na terenie Księżego Młyna ma być łącznikiem młodych i dojrzałych biznesów, tradycji i nowych technologii. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia AKA Studio.
O realizacji inwestycji „Re_connect” opowiada Monika Tomaszewska z ŁSSE. Rozmowa odbywa się w salce przygotowanej na potrzeby nagrywania podcastów. Jest ona częścią strefy coworkingowej, w którym „burza mózgów” to codzienność.
- Re_connect jest zmaterializowaniem idei, którą w Strefie realizujemy już od dawna. Zajmujemy się tworzeniem ekosystemu sprzyjającego budowaniu relacji między start-upami, a dojrzałym biznesem. Nazwa nie jest przypadkowa, bo pomysł zrodził się tuż po pandemii. Chcieliśmy zapewnić inspirującą przestrzeń do odbudowywania przerwanych połączeń i tworzenia się nowych.
Pracownia AKA Studio otrzymała zadanie stworzenia miejsca, które wspomagać będzie kreatywną i twórczą pracę start-upów, nowy hub rozwoju innowacji i biznesu. - Zależało nam na tym, żeby wnętrza Re_connect sprawiały wrażenie przytulnych, ale i takich, które inspirują do doświadczania nowych technologii – mówi Monika Tomaszewska.
Przestrzeń Re_connect liczy 1666 m kw. Obecnie oddano do użytku 500 m kw, na których znajdują się przestrzenie coworkingowe, biura, sale spotkań, centrum innowacji wraz z częściami wspólnymi. Łódzkie odniesienia dostrzegamy w kształcie fontu neonu Re_connect nawiązującego do alfabetu Władysława Strzemińskiego czy elementów budki telefonicznej, inspirowanej jedną z kompozycji przestrzennej Katarzyny Kobro. Unikatowość miejsca budują autorskie pomysły AKA Studio, które tworzą ewoluujące, dynamiczne środowisko pracy. W jednej z sal część regału tworzy interaktywna instalacja z ruchomymi kołami, wykończonymi w części lustrami i panelami akustycznymi, a w części tablicami do notowania powstających idei i pomysłów. W niewielkim pomieszczeniu socjalnym znalazło się miejsce na specjalnie zaprojektowany dla tej przestrzeni regał mieszczący stołki, krzesła i stoliki. Regał cały czas ulega dynamicznym zmianom pod wpływem potrzeb użytkowników.
- Naszym zamierzeniem było połączenie funkcji i zabawy oraz umożliwienie użytkownikom pracy w zależności od potrzeb dynamicznie zmieniającego się świata – opowiada Agata Łapuchowska, architektka z AKA Studio. - Podeszliśmy do tematu nieszablonowo, w konsekwencji czego udało nam się opracować wiele nowych i ciekawych rozwiązań. Na przykład w jednej z sal konferencyjnych specjalnie zaprojektowane panele akustyczne kryją za sobą tablice, które w zależności od potrzeb można otworzyć. W części coworkingowej, oprócz standardowych w dzisiejszych czasach rozwiązań, jak stoły sit-stand, zaproponowaliśmy zaprojektowane przez nas przegrody wielofunkcyjne. Znalazło się w nich miejsce dla donic z zielenią, tablic piśmienniczych i magnetycznych oraz ażurowego panelu umożliwiającego zawieszanie różnych przedmiotów codziennego użytku.
Przestrzeń Re_connect to jednak przede wszystkim dynamiczne, choć spójne i przyjazne miejsce do pracy. - Bardzo nam zależało na tym, by wnętrze było zielone i korespondowało z równie zielonym otoczeniem – mówi Monika Tomaszewska. - I tak rzeczywiście jest. Tu się po prostu dobrze pracuje. Czasem na ławeczce w sąsiedztwie bujnej roślinności, czasem w odosobnieniu w budce na korytarzu, czasem w salce premium, gdzie podejmowane są ważne decyzje, a czasem w strefie wspólnej, gdzie każdy jej element zachęca do bycia razem, wymieniania się ideami. Re_connect łączy na nowo i tworzy też nową jakość relacji biznesowych w miejscu o dużym, historycznym znaczeniu dla Łodzi.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.