Rynek inwestycyjny pod presją sytuacji geopolitycznej i wysokich stóp
Według ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland, którzy opublikowali raport „At A Glance – Rynek inwestycyjny w Polsce, IV kwartał 2023 roku”, Polska ma stabilne perspektywy ekonomiczne, ale sytuacja geopolityczna na świecie oraz utrzymujące się wysokie stopy procentowe w Europie nie sprzyjają szybkiemu odbudowaniu obrotów i dużym inwestycjom w nieruchomości komercyjne. Wyniki z ubiegłego roku potwierdziły spadek płynności w tym sektorze na krajowym rynku.
Liczne wyzwania dla inwestorów
Według najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland, opisującego inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, inwestorzy w całym 2023 roku podpisali umowy o wartości blisko 2 090 mln Euro. Jest to poziom, który został zanotowany ostatnio w 2010 roku. Jak wskazują eksperci, taka reakcja rynku to efekt zacieśniania polityki monetarnej, jak również mocnej dekompresji stóp kapitalizacji w całej Europie. Sytuacja wymusza na niektórych funduszach zamrożenie środków na inwestycje komercyjne i szukanie alternatywnych aktywów.
Istotnym czynnikiem wpływającym na rynek jest również sytuacja geopolityczna.
– Przed końcem roku rentowność obligacji większości krajów w Europie znajdowała się w trendzie spadkowym, jednak wybuch konfliktu na Bliskim Wschodzie, skąd pochodzą znaczne ilości ropy, oraz strach przed dalszym wzrostem cen energii i powrotem inflacji ponownie spowodował niekorzystne dla rynku zmiany. Gospodarcze perspektywy dla rynku w Europie pozostają wciąż niejasne, a widmo podwyżek stóp procentowych wciąż pozostaje realne. Prognozy ekonomiczne dla Polski w 2024 r. są jednak obiecujące, chociażby przez spadek średniorocznej inflacji do poziomu 5% (6,6 p.p. względem ubiegłego roku) – podkreśla Mateusz Skubiszewski, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych BNP Paribas Real Estate Poland.
Końcówka roku umiarkowana, ale są perspektywy na 2024 rok
Na czwarty kwartał 2023 roku przypadło niewiele ponad 18% zawartych transakcji. Liderem w krajowym wolumenie inwestycji zawartych w ubiegłym roku były aktywa magazynowo-produkcyjne, których udział wyniósł 46%. Na drugim miejscu uplasowały się aktywa handlowe (21%).
Rozbieżność oczekiwań cenowych pomiędzy kupującymi i sprzedającymi znalazła odzwierciedlenie w aktywności inwestorów na rynku biurowym. W 2023 roku transakcje kupna sprzedaży obiektów biurowych odnotowały udział rzędu zaledwie 21%, przy czym średnio w latach 2020-2022 udział ten wynosił blisko 35%.
– W przeciwieństwie do ostatnich lat wyraźnie zabrakło transakcji typu „prime”, a większość to zakupy oportunistyczne starszych obiektów. W kontekście paneuropejskim wyzwaniem dla rynku będą zapadające w kolejnych trzech latach zobowiązania kredytowe właścicieli nieruchomości. Szacuje się, że luka w finansowaniu długu w Europie w sektorze nieruchomości na lata 2024-2026 wyniesie ponad 90 mld EUR, z czego ponad 45% dotyczyć będzie nieruchomości biurowych – dodaje Marta Gorońska-Wiercioch, Zastępca Dyrektora, Dział Rynków Kapitałowych BNP Paribas Real Estate Poland.
W Polsce ze względu na stabilny rynek najmu i relatywnie niższą niż w pozostałej części Europy skalę przecen, większość inwestorów i system bankowy nie powinni mieć problemów z refinansowaniem kredytów dla nieruchomości komercyjnych znajdujących się w portfelu. Także spodziewane obniżenie stóp procentowych w strefie euro w 2024 roku, powinno pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie inwestorów nieruchomościami.
Stopy kapitalizacji i wybrane transakcje
Analizując dane na koniec roku, stopy kapitalizacji dla kluczowych projektów wzrosły średnio o 1 punkt procentowy. Do tej pory to biura były jednym z największych motorów napędowych rynku, w 2023 roku okazały się jednak najmniej odporne na szybki wzrost stóp kapitalizacji. Jak pokazuje raport, sektor nieruchomości biurowych odnotował największy wzrost na poziomie 1,25 punktu procentowego.
W 2023 roku tylko 18 budynków zmieniło lub częściowo zmieniło swojego właściciela. Mniejszą aktywność w tym segmencie aktywów pokazuje również łączna wartość transakcji, która wyniosła blisko 430 mln EUR, czyli ponad pięciokrotnie mniej niż rok wcześniej. Do największych transakcji ubiegłego roku należy nabycie przez M&A od brytyjskiej Tristan Capital budynku Mokotów Nova za kwotę ok. 75 mln EUR.
Najbardziej odporny na wzrost stóp procentowych okazał się rynek inwestycyjny dla centrów handlowych, gdzie wzrost stóp w ujęciu rok do roku wyniósł 0,75 punktu procentowego do poziomu 6,25%. Wolumen transakcji w polskie nieruchomości handlowe w 2023 roku osiągnął wartość ponad 430 mln EUR. Co ciekawe, średnia wielkość nabywanego obiektu wyniosła 14 500 m kw., a jednocześnie ponad 74% transakcji dotyczyło aktywów o wartości poniżej 20 mln EUR, co pokazuje, że inwestorzy koncentrują się głównie na mniejszych formatach handlowych położonych w miastach regionalnych. Największą transakcją czwartego kwartału była sprzedaż Galerii Tarnovia na poziomie 12,5 mln EUR.
Miniony rok na rynku transakcyjnym był najlepszy dla sektora magazynowo-logistycznego. Ta klasa aktywów zanotowała umowy o łącznej wartości blisko 966 mln EUR, co stanowi 46% całości wolumenu. W czwartym kwartale zawarto 7 transakcji, z czego największą było nabycie przez firmę GLP obiektu Panattoni Park Janki II w Pęcicach za ok. 31 mln EUR. Najbardziej spektakularną transakcją w tym segmencie było przejęcie przez fundusz NREP kontroli nad portfelem nieruchomości polskiego dewelopera 7R poprzez nabycie 80% udziałów w spółce na kwotę ok. 200 mln EUR.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.