Rynek magazynowy w Polsce - I połowa 2024 r.
AXI IMMO Group
Twarda 18
00-105 Warszawa
monika.rykowska|axiimmo.com| |monika.rykowska|axiimmo.com
+48 725 900 100
www.axiimmo.com
Największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych AXI IMMO prezentuje najnowszy raport „Polski rynek magazynowy I połowa 2024 r.”
Na koniec czerwca 2024 r. sektor magazynowy w Polsce osiągnął 294 mln euro (17% całości), co oznacza spadek o 33% r/r. Wśród 11 transakcji największą było przejęcie Panattoni Park Poznań XI (129 400 mkw.) przez EQT Exeter, a drugą zakup West Park Pruszków i West Park Ożarów (81 900 mkw.) przez Hillwood.
W I połowie 2024 r. wolumen najmu wyniósł 2,7 mln mkw. (+23% r/r), przy 39% udziale przedłużeń umów, które wzrosły o 26% r/r. Nowe umowy obejmowały 1,7 mln mkw. (+22% r/r). Najwięcej powierzchni wynajęto w województwach dolnośląskim (527 tys. mkw.), mazowieckim (506 tys. mkw.) i śląskim (469 tys. mkw.). „Wielka piątka” odpowiadała za 81% popytu brutto. Wśród największych transakcji znalazły się umowa na 103 800 mkw. w Bydgoszcz Białe Błota LC, przedłużenie umowy na 98 700 mkw. w Prime Logistics Wrocław Pietrzykowice oraz umowa na 91 000 mkw. w Panattoni Wrocław Logistics South Hub.
Nowa podaż na koniec czerwca 2024 r. wyniosła 1,6 mln mkw. (-37% r/r), co powiększyło zasoby do 33,5 mln mkw. (+10% r/r). Największa aktywność deweloperska miała miejsce w województwach dolnośląskim (423 tys. mkw.), pomorskim (239 tys. mkw.) i mazowieckim (235 tys. mkw.). W budowie było prawie 2 mln mkw. (-6,2% r/r), z czego 45% to projekty spekulacyjne. Stopa pustostanów ustabilizowała się na poziomie 8,3% (+1,6 p.p. r/r), z najwyższymi wartościami w województwach lubuskim (19,3%), świętokrzyskim (16,1%) i łódzkim (10,8%).
Stawki czynszów bazowych były stabilne. W inwestycjach typu big-box wynosiły od 3,6 do 5,5 EUR/mkw./m-c. Najbardziej atrakcyjne stawki poniżej 4,0 EUR/mkw./m-c w Piotrkowie Trybunalskim, Strykowie, Poznaniu i Warszawie. W projektach w budowie oczekiwania właścicieli były wyższe o 10-15% w porównaniu do starszych obiektów.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.