Komunikaty PR

Seniorzy ostrożni w sprawach mieszkaniowych

2021-11-25  |  08:00
Biuro prasowe

Blisko 80 proc. seniorów deklaruje, że nie myśli o zmianie dotychczasowego lokum.[1] Fundusz Hipoteczny DOM zapytał ponad 140 osób w wieku 65-75 lat, czy chciałyby sprzedać swoją dotychczasową nieruchomość i przeprowadzić się do nowego (np. mniejszego) mieszkania celem zyskania pieniędzy na tej zamianie. W obecnej sytuacji rynkowej, wzrost cen na rynku mieszkaniowym będzie bił kolejne rekordy, a czas oczekiwania na specjalistów chociażby od remontów i wykończeń będzie się wydłużyłał. O ile kilkanaście lub nawet kilka lat temu zamiana mieszkania na mniejsze była dobrym pomysłem na nadwyżkę finansową i dodatkowe pieniądze do emerytury, o tyle teraz warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem takiej decyzji.  

 

Czy seniorzy chcą zamienić dom lub mieszkanie na mniejsze i żyć z powstałej w ten sposób nadwyżki finansowej? Niekoniecznie. Blisko 80 proc. emerytów w ogóle nie rozważa zamiany mieszkania na inne. Co trzeci senior przyznaje, że w obecnym lokum jest mu po prostu dobrze i wygodnie, a nieruchomość spełnia jego potrzeby. Co piąty ceni w obecnym mieszkaniu ciszę i spokój. Ponad 15 proc. przyznaje, że w obecnym domu czuje się po prostu bezpiecznie, 12 proc. podkreśla, że zna okolicę, sąsiadów, sklepiki, placówki pocztowe i inne miejsca, które ułatwiają codzienne życie, a 9 proc. deklaruje, że ceni obecne lokum za piękną okolicę, tereny zielone lub ogródek.[2]

Aż 40 proc. seniorów twierdzi, że w obecnym mieszkaniu nic im nie przeszkadza. Wśród rzeczy, które powodują, że mieszkanie we własnym lokum bywa jednak uciążliwe są przede wszystkim sąsiedzi (tak odpowiedziało 15 proc. ankietowanych), brak remontu i odpowiednich udogodnień, które ułatwiłyby życie osoby starszej (13 proc.), brak windy (7 proc.), zbyt duży hałas (7 proc.), brak parkingu (6 proc.), wysokie rachunki za media (6 proc.).

 

– Zamiana mieszkania na mniejsze, w przypadku osoby starszej, jest mniej opłacalna ekonomicznie niż kilkanaście lat temu. Kosztuje też dużo nerwów i czasu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pandemii (gdy porównamy II kwartał 2020 do analogicznego okresu w 2021) ceny mieszkań wzrosły o 8,3 proc. Ruch na rynku mieszkaniowym oznacza również większe koszty związane z formalnościami, podatkami, a także urządzeniem nowego lokum. W pandemii poszybowały też ceny związane z remontami, wykończeniówką, prozaiczny transport wyposażenia istotnie podrażał, a koszty prac budowlanych od stycznia do października 2021 roku wzrosły w niecały rok o ok. 10 proc., czyli znacznie szybciej od inflacji[3]. Z naszych badań opinii wynika zresztą, że seniorzy wcale nie palą się do zmieniania lokum na starość. W obecnych mieszkaniach czują się bezpiecznie, znają okolicę, sąsiadów. Jak sami powtarzają: starych drzew się nie przesadza. Lepszym sposobem na podreperowanie domowego budżetu i zyskanie nadwyżki finansowej jest renta dożywotnia. Dzięki temu rozwiązaniu można mieszkać w obecnym lokum do końca życia, a zyskuje się dodatkową gotówkę do emerytury – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

 

 

 


[1] Badanie opinii Funduszu Hipotecznego DOM zrealizowane we wrześniu 2021 na próbie 141 osób w wieku 65+.

[2] Tamże.

[3] Barometr Cen, Badanie rynku Wielkiebudowanie.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Stara Mydlarnia zadebiutuje w Galerii Północnej Biuro prasowe
2024-05-22 | 14:00

Stara Mydlarnia zadebiutuje w Galerii Północnej

  Galeria Północna już niebawem wzbogaci swoją ofertę o nowego najemcę z segmentu zdrowia i urody. Dział leasingu GTC podpisał właśnie umowę najmu z marką Stara
Nieruchomości LSI Software przeprowadza się do Oxygen Park
2024-05-22 | 13:30

LSI Software przeprowadza się do Oxygen Park

LSI Software, czołowy dostawca nowoczesnych systemów informatycznych, wspierających działalność operacyjną i zarządzanie przedsiębiorstwem, został nowym najemcą kompleksu
Nieruchomości LSI Software moves to Oxygen Park
2024-05-22 | 13:30

LSI Software moves to Oxygen Park

LSI Software, a leading provider of advanced IT systems that enhance operations and business management, has become a new tenant of the Oxygen Park office complex in Warsaw. The company has leased

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Walka o klimat wymaga większego zaangażowania ze strony firm. Już za chwilę będą musiały rzetelnie informować o swoich zielonych działaniach

Według ONZ postępujący kryzys klimatyczny, pandemia COVID-19 i rosnąca liczba konfliktów cofnęły świat w realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Dlatego niezbędne jest m.in. większe zaangażowanie biznesu, bez którego niewiele da się zdziałać. W tej chwili wciąż pozostaje ono niewystarczające albo kończy się tylko na wzniosłych deklaracjach, które często noszą znamiona greenwashingu. Tak zwana ekościema jest dużym problemem dla konsumentów: 70 proc. deklaruje, że jest zmęczonych tylko mówieniem zamiast realizacją konkretnych działań na rzecz środowiska.

Bankowość

Metawersum ogromną szansą dla Polski. Liderami wdrożeń są na razie największe przedsiębiorstwa

Sektor bankowy jest pierwszym, jaki w Polsce poczynił warte odnotowania inwestycje w obecność w metawersie. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach to właśnie duże firmy będą liderami wdrożeń, ponieważ mają gotowość inwestycyjną zarówno w obrębie sprzętu, jak i aplikacji. Rynki sektora usług czy branży retail niewątpliwie jednak będą się nasycały rozwiązaniami zapraszającymi do wejścia konsumentów do wirtualnego świata. To duża szansa dla polskiej gospodarki, która może w ten sposób utworzyć do 2035 roku rynek o wartości nawet 10 mld euro.

Infrastruktura

Tylko 20 proc. oświetlenia w gminach jest po modernizacji. Motywacją do inwestycji są znaczące oszczędności energii

Średnio co piąta latarnia uliczna należąca do gmin jest zmodernizowana – wynika z danych Signify Poland. Większość z pozostałych 80 proc. to energochłonne oświetlenie sodowe. Ich wymiana na technologię LED wraz z systemem zarządzania oświetleniem mogłaby przynieść znaczącą redukcję energii, czyli także kosztów ponoszonych przez samorządy. Na takie inwestycje w najbliższym czasie będzie się decydować coraz więcej gmin. Za spodziewanym boomem przemawiają różne dostępne możliwości finansowania takich projektów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.