Smart Building Center przyjazny planecie. Obiekt zyskał kolejny certyfikat

Jakub Ziębka
Grupa WPIP
ul. Poznańska 31
62-020 Jasin
jakub.ziebka|wpip.pl| |jakub.ziebka|wpip.pl
+48 510 654 159
wpip.pl
Poznański Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” przyznał Smart Buliding Center, czyli siedzibie Grupy WPIP, certyfikat Planet Friendly na najwyższym poziomie Loving. Obiekt korzysta m.in. z OZE, systemu optymalizującego zużycie energii oraz technologii oczyszczania wody. Budynek biurowo-przemysłowy może pochwalić się ponadto certyfikatami: LEED na poziomie Platinum oraz WELL Building Standard (Silver).
Smart Building Center, czyli obiekt produkcyjno-biurowy o powierzchni 4,4 tys. m kw., siedziba Grupy WPIP, powstał w podpoznańskim Jasinie w 2014 r. Jeszcze do niedawna mógł się pochwalić dwoma ekocertyfikatami: LEED (Platinum) oraz WELL Building Standard (Silver). Teraz uzyskał kolejny – Planet Friendly, na najwyższym poziomie Loving. Jednostką certyfikującą jest poznański Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet”.
Oszczędzanie cennych zasobów
Czym wyróżnia się Smart Building Center? Zastosowany został w nim zaawansowany system BMS (Building Management System), który optymalizuje zużycie energii i monitoruje parametry środowiskowe w budynku. Obiekt korzysta z odnawialnych źródeł energii – instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła. Zainstalowano w nim perlatory i systemy redukcji przepływu wody, przyczyniające się do minimalizacji jej zużycia. W budynku użyto ponadto materiałów budowlanych wolnych od lotnych związków organicznych.
Dbałość o ludzi i naturę
– Jedną z najważniejszych wartości, jakimi kieruje się Grupa WPIP, jest dbałość o ludzi i naturę. Oferując naszym partnerom biznesowym ekologiczne rozwiązania, chcemy być wiarygodni, dlatego najpierw wdrażamy je u siebie – mówi Dariusz Stasik, właściciel Grupy WPIP oraz prezes zarządu WPIP S.A. – Certyfikat Planet Friendly jest kolejnym potwierdzeniem, że zmierzamy we właściwym kierunku, przyczyniając się do mniejszej eksploatacji środowiska naturalnego i uznając za priorytet komfort użytkowników budynków.
– Smart Building Center jest kolejnym certyfikowanym przez nas obiektem przemysłowo-biurowym, ale pierwszym, który otrzymał notę najwyższą z możliwych – dodaje dr inż. Mirosław Kruszyński, prezes Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”. – Myślę, że już niebawem dołączą do niego kolejne budynki. Skąd to przekonanie? Obserwujemy rosnące zainteresowanie certyfikatem Planet Friendly, zgodnym z wymogami norm i przepisów polskiego oraz unijnego prawa, uwzględniającym również cele z „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” oraz wytyczne do raportowania ESG.
Polski certyfikat przyznawany obiektom i przestrzeniom
Certyfikację Planet Friendly mogą uzyskać zarówno obiekty (np. biurowe, magazynowe, przemysłowe, użyteczności publicznej) oraz przestrzenie (np. w centrach handlowych) nowopowstające, jak i te istniejące. Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” przyznaje certyfikaty na czterech poziomach: Understanding, Respectful, Caring oraz Loving. Wynik zależy od liczby punktów, przyznawanych na podstawie różnorodnych kryteriów dotyczących m.in. zarządzania zrównoważonym rozwojem, troski o dobro środowiska naturalnego, w tym flory i fauny, dobrostanu pracowników, jakości rozwiązań zastosowanych w budynku lub przestrzeni. Nad procesem certyfikacji czuwają profesjonalni audytorzy oraz rada naukowa Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”, złożona z doświadczonych naukowców, m.in. z zakresu budownictwa, architektury, zarządzania, ekonomii.
Grupa WPIP – organizacja prowadząca działalność w branżach mających kluczowe znaczenie dla gospodarki. W jej skład wchodzą: WPIP S.A. (jednostka nadrzędna), WPIP Construction, WPIP Green Energy, WPIP Development oraz WPIP Smart Solutions. Spółki zajmują się kompleksową realizacją wymagających przedsięwzięć budowlanych, odnawialnymi źródłami energii, tworzeniem przestrzeni idealnie dopasowanych do potrzeb inwestorów oraz użytkowników, a także oferowaniem nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań biznesowych.
Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” – skupia się na prowadzeniu prac badawczych w dziedzinie budownictwa, ochrony środowiska oraz ergonomii, ukierunkowanych na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Są to rozwiązania obejmujące m.in.: certyfikację budynków, projektowanie obiektów budowlanych w 3D z uwzględnieniem rzeczywistości rozszerzonej, rozwój technologii budowlanej i produkcji materiałów budowlanych, wdrożenia w zakresie zarządzania budynkiem inteligentnym z wykorzystaniem systemu BMS, wdrożenie i rozwój innowacyjnego systemu zarządzania projektem, budową, eksploatacją i rozwojem inteligentnego autonomicznego środowiska i wspomagającego go informatycznego systemu zarządzania IAS-em (MetaBMS). Ośrodek posiada kompetentną i wykwalifikowaną kadrę oraz szerokie grono partnerów współpracujących, którzy wspierają rozwój budownictwa. W skład jego rady naukowej wchodzą doświadczeni naukowcy.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.