Komunikaty PR

Smart Building Center przyjazny planecie. Obiekt zyskał kolejny certyfikat

2024-10-08  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt

Jakub Ziębka
Grupa WPIP

ul. Poznańska 31
62-020 Jasin
jakub.ziebka|wpip.pl| |jakub.ziebka|wpip.pl
+48 510 654 159
wpip.pl
Do pobrania inf.pras ( 0.05 MB )

Poznański Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” przyznał Smart Buliding Center, czyli siedzibie Grupy WPIP, certyfikat Planet Friendly na najwyższym poziomie Loving. Obiekt korzysta m.in. z OZE, systemu optymalizującego zużycie energii oraz technologii oczyszczania wody. Budynek biurowo-przemysłowy może pochwalić się ponadto certyfikatami: LEED na poziomie Platinum oraz WELL Building Standard (Silver).

Smart Building Center, czyli obiekt produkcyjno-biurowy o powierzchni 4,4 tys. m kw., siedziba Grupy WPIP, powstał w podpoznańskim Jasinie w 2014 r. Jeszcze do niedawna mógł się pochwalić dwoma ekocertyfikatami: LEED (Platinum) oraz WELL Building Standard (Silver). Teraz uzyskał kolejny – Planet Friendly, na najwyższym poziomie Loving. Jednostką certyfikującą jest poznański Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet”.

Oszczędzanie cennych zasobów

Czym wyróżnia się Smart Building Center? Zastosowany został w nim zaawansowany system BMS (Building Management System), który optymalizuje zużycie energii i monitoruje parametry środowiskowe w budynku. Obiekt korzysta z odnawialnych źródeł energii – instalacji fotowoltaicznej oraz pomp ciepła. Zainstalowano w nim perlatory i systemy redukcji przepływu wody, przyczyniające się do minimalizacji jej zużycia. W budynku użyto ponadto materiałów budowlanych wolnych od lotnych związków organicznych.

Dbałość o ludzi i naturę

– Jedną z najważniejszych wartości, jakimi kieruje się Grupa WPIP, jest dbałość o ludzi i naturę. Oferując naszym partnerom biznesowym ekologiczne rozwiązania, chcemy być wiarygodni, dlatego najpierw wdrażamy je u siebie mówi  Dariusz Stasik, właściciel Grupy WPIP oraz prezes zarządu WPIP S.A. – Certyfikat Planet Friendly jest kolejnym potwierdzeniem, że zmierzamy we właściwym kierunku, przyczyniając się do mniejszej eksploatacji środowiska naturalnego i uznając za priorytet komfort użytkowników budynków.

– Smart Building Center jest kolejnym certyfikowanym przez nas obiektem przemysłowo-biurowym, ale pierwszym, który otrzymał notę najwyższą z możliwych – dodaje dr inż. Mirosław Kruszyński, prezes Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”.Myślę, że już niebawem dołączą do niego kolejne budynki. Skąd to przekonanie? Obserwujemy rosnące zainteresowanie certyfikatem Planet Friendly, zgodnym z wymogami norm i przepisów polskiego oraz unijnego prawa, uwzględniającym również cele z „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” oraz wytyczne do raportowania ESG.

Polski certyfikat przyznawany obiektom i przestrzeniom

Certyfikację Planet Friendly mogą uzyskać zarówno obiekty (np. biurowe, magazynowe, przemysłowe, użyteczności publicznej) oraz przestrzenie (np. w centrach handlowych) nowopowstające, jak i te istniejące. Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” przyznaje certyfikaty na czterech poziomach: Understanding, Respectful, Caring oraz Loving. Wynik zależy od liczby punktów, przyznawanych na podstawie różnorodnych kryteriów dotyczących m.in. zarządzania zrównoważonym rozwojem, troski o dobro środowiska naturalnego, w tym flory i fauny, dobrostanu pracowników, jakości rozwiązań zastosowanych w budynku lub przestrzeni. Nad procesem certyfikacji czuwają profesjonalni audytorzy oraz rada naukowa Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”, złożona z doświadczonych naukowców, m.in. z zakresu budownictwa, architektury, zarządzania, ekonomii.

 

Grupa WPIP organizacja prowadząca działalność w branżach mających kluczowe znaczenie dla gospodarki. W jej skład wchodzą: WPIP S.A. (jednostka nadrzędna), WPIP Construction, WPIP Green Energy, WPIP Development oraz WPIP Smart Solutions. Spółki zajmują się kompleksową realizacją wymagających przedsięwzięć budowlanych, odnawialnymi źródłami energii, tworzeniem przestrzeni idealnie dopasowanych do potrzeb inwestorów oraz użytkowników, a także oferowaniem nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań biznesowych.

Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” – skupia się na prowadzeniu prac badawczych w dziedzinie budownictwa, ochrony środowiska oraz ergonomii, ukierunkowanych na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Są to rozwiązania obejmujące m.in.: certyfikację budynków, projektowanie obiektów budowlanych w 3D z uwzględnieniem rzeczywistości rozszerzonej, rozwój technologii budowlanej i produkcji materiałów budowlanych, wdrożenia w zakresie zarządzania budynkiem inteligentnym z wykorzystaniem systemu BMS, wdrożenie i rozwój innowacyjnego systemu zarządzania projektem, budową, eksploatacją i rozwojem inteligentnego autonomicznego środowiska i wspomagającego go informatycznego systemu zarządzania IAS-em (MetaBMS). Ośrodek posiada kompetentną i wykwalifikowaną kadrę oraz szerokie grono partnerów współpracujących, którzy wspierają rozwój budownictwa. W skład jego rady naukowej wchodzą doświadczeni naukowcy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa WPIP
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.