„SPANISH TOUCH” - odkryj hiszpański design w Warszawie
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Hiszpania zachwyca pięknymi krajobrazami, wyśmienitą kuchnią i licznymi zabytkami światowej klasy. Należy jednak pamiętać, że jest ona również prawdziwym rajem dla wszystkich miłośników architektury i designu. Dzięki Ambasadzie Hiszpanii przy wsparciu agencji OKK! PR już 19 czerwca b.r. będzie można w Warszawie poznać „designerską twarz” ojczyzny Gaudiego. Tego dnia, w ramach „SPAIN IS IN”, będziemy bowiem świętować Dzień Designu Hiszpańskiego pod hasłem „SPANISH TOUCH”.
Pierwsza w Polsce ekspozycja hiszpańskiego designu i dyskusje na temat architektury odbędą się 19 czerwca br. w Hotelu Barceló Powiśle (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 43A, Warszawa). Swoje portfolio zaprezentują wówczas takie hiszpańskie marki, jak Alvic, Cosentino, Espattio, Inclass, LZF Lamps, Naturtex, Ramon Soler oraz Kontakt-Simon.
Inspirującym prezentacjom czołowych marek hiszpańskich towarzyszyć będą wystąpienia gości specjalnych. Wśród nich znajdą się: Alberto Veiga (Barozzi Veiga), autor spektakularnego projektu Filharmonii Szczecińskiej, a także architektka Magdalena Federowicz-Boule (Tremend) oraz architektka Marta Wierusz (APA Wojciechowski Architekci). Spotkanie poprowadzi Marcin Szczelina – krytyk i kurator architektury, ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award.
Po części merytorycznej odbędzie się koktajl, podczas którego zaproszeni goście będą mieli okazję do rozmów i wymiany doświadczeń.
Organizatorami Dnia Designu Hiszpańskiego są Ambasada Hiszpanii w Warszawie przy wsparciu agencji OKK! PR.
Zapraszamy architektów, projektantów, media i miłośników dobrego designu. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji: spain@okkpr.pl
Biogramy gości specjalnych:
Alberto Veiga
Urodzony w 1973 r., dorastał w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Studiował architekturę w Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Navarra. Wykładał na Międzynarodowym Uniwersytecie Katalońskim w Barcelonie (2007–2010) oraz w La Salle International Unit (2019–2020), a także był profesorem wizytującym w Istituto Universitario di Architettura di Venezia (2014) oraz w Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Navarra (2021). Równolegle z działalnością zawodową był kuratorem Arquia Proxima w 2016 r. oraz jurorem w wielu znaczących konkursach, m.in. w Hiszpańskim Biennale Architektury 2021.
Razem z Fabrizio Barozzim w 2004 roku w Barcelonie założył pracownię architektoniczną Barozzi Veiga. Działa ona na arenie międzynarodowej, realizując zarówno zamówienia publiczne, jak i prywatne, ze szczególnym uwzględnieniem budynków kulturalnych, społecznych i edukacyjnych.
Magdalena Federowicz-Boule
Architektka, założycielka pracowni Tremend, aktualnie prezeska zarządu oraz dyrektorka kreatywna pracowni. Dyplom uzyskała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a także brała udział w wymianie naukowej na University of Detroit Mercy w Stanach Zjednoczonych. Doświadczenie zdobyła, pracując dla polskich oraz francuskich biur architektonicznych. W 2010 r. założyła autorską pracownię Tremend.
Magdalena Federowicz-Boule specjalizuje się w projektach kubaturowych oraz projektach wnętrz, zarówno komercyjnych, jak i przestrzeni użyteczności publicznej. Wielokrotnie nominowana i nagradzana w polskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Jest autorką m.in. Dworca Metropolitalnego w Lublinie oraz licznych realizacji wnętrz hotelowych (Novotel Wrocław Centrum, Ibis Styles Grudziądz, Ibis Styles Budapest City, Royal Tulip Warsaw Apartments). W 2024 r. została polską Ambasadorką Saint-Gobain Glass.
Inicjatorka i współzałożycielka Koła OW SARP Architekci bez Granic (polski oddział Architecture Sans Frontieres), członek Zarządu OW SARP (od 2017 r.), członek ZAIKS i SAW.
Marta Wierusz
Architektka, architektka wnętrz.
Piastuje stanowisko Architektki Prowadzącej Zespół Wnętrz w pracowni APA Wojciechowski Architekci. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży architektonicznej. Prowadzi prestiżowe projekty wnętrz komercyjnych, prywatnych i publicznych, takich jak: hotele, centra handlowe, biura, obiekty gastronomiczne, mieszkania, placówki edukacyjno-opiekuńcze, wystawy.
Specjalizuje się w projektowaniu zrównoważonym, uniwersalnym i włączającym. Jej celem jest poszerzanie i propagowanie wiedzy z zakresu projektowania stawiającego człowieka w centrum uwagi, wpływającego na zdrowie psychofizyczne i dobrostan użytkowników.
Współpracuje z Atypiką Fundacją dla Neurokultury, zajmującą się zagadnieniami neuroróżnorodności. Wykładowczyni na studiach podyplomowych „Neuroróżnorodność w miejscu pracy – inkluzywna rekrutacja i zarządzanie” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz na Wydziale Wzornictwa w School of Form w Warszawie. Ekspertka w Zespole ds. Dostępności i Projektowania Inkluzywnego w SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich).
Autorka wielu publikacji branżowych, które ukazały się na łamach takich czasopism, jak: „Zawód: Architekt”, „Architecture Snob”, „Builder” czy „Obiekty”.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.