Wrocławski rynek najmu – gdzie warto zainwestować?

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Z najnowszego raportu Unii Metropolii Polskich Wrocław jest trzecim miastem w kraju pod względem liczby mieszkańców. Stolicę Dolnego Śląska wyróżnia nieustannie rozwijający się rynek pracy, rozbudowana infrastruktura drogowa, dostępność do wielu placówek edukacyjnych i atrakcyjna lokalizacja, przyciągająca inwestorów, którzy chętnie kupują mieszkania pod wynajem.
Według badania „Rynek wynajmu w Polsce” wykonanego przez firmę analityczno-badawczą Zymetria w marcu 2022 roku na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich, powody decyzji o wynajmie są zróżnicowane. Ważna jest swoboda w wyborze miejsca zamieszkania, jak i brak konieczności zaciągania kredytu, na co wskazało od 23 do 26% ankietowanych.
Wrocław – polska Dolina Krzemowa
Zgodnie z ostatnim raportem inwestycyjnym CEE Thriving Metropolitan Cities przygotowanym przez grupę doradczą Colliers International, Dentons i Skanska, w rankingu najlepszych miejsc do inwestowania Wrocław wymieniany jest zaraz po Dublinie i Pradze.
Stolicę Dolnego Śląska wyróżniają dobre warunki do życia w mieście, a także duży potencjał edukacyjny i biznesowy. Dowodem na to jest wzrost powierzchni biurowych w mieście oferujący ponad 10 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej dostępnej w całej Polsce, a także duża liczba przedsiębiorstw technologicznych.
– Dzięki temu, że miasto daje wiele szans zawodowych, przyciąga ludzi gotowych na karierę oraz tych, którzy preferują mieszkanie w atrakcyjnych warunkach – mówi Emil Basta z biura sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.
Psie Pole warte uwagi inwestorów
Wśród kupujących mieszkania inwestycyjne dużym zainteresowaniem cieszy się dzielnica Psie Pole – pokazuje to ostatni Ranking Dzielnic Otodom 2020, w którym wrocławianie uznali, że to właśnie w tej dzielicy najłatwiej nawiązać bliską relację z sąsiadami. Uznali także, iż Psie Pole wygrywa pod względem uprzejmości i kultury osobistej mieszkańców.
– Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się Psie Pole. Dzielnica oferuje atrakcyjną zabudowę, rozbudowaną infrastrukturę drogową oraz wiele terenów zielonych. Jedno z naszych osiedli – Nova Stoczniova, położona na Zakrzowie, jest popularne wśród młodych osób, które cenią ciszę i odpoczynek po pracy – kontynuuje Emil Basta.
Nie tylko centrum
Analiza migracji ludności opracowana na podstawie danych z GUS przez portal RynekPierwotny.pl pokazuje, że w latach 2021-2030 największymi beneficjentami zmian ludnościowych będą nie polskie metropolie, a gminy je okalające.
– Na wynajem mieszkań poza centrum miast decyduje się wiele rodzin z dziećmi. Popularnością cieszą się osiedla położone nieopodal lasów i otwartych przestrzeni, które pozwalają na spędzanie aktywnego czasu z dziećmi. Obecnie wystartowaliśmy z dwoma inwestycjami pod Wrocławiem – Zielona Lutynią i Nową Winnicą w Miękini. Oba osiedla są bogate w tereny zielone i cechuje je łatwy dostęp do placówek edukacyjnych oraz szybki dojazd do centrum – tłumaczy Emil Basta z WPBM „Mój Dom” S.A.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.