Komunikaty PR

Wyniki MLP Group po I kwartale 2024. Stabilna realizacja założeń strategicznych.

2024-05-20  |  19:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Siwek
Tauber Promotion

Gombrowicza 15
01-682 Warszawa
asiwek|tauber.com.pl| |asiwek|tauber.com.pl
+48 22 833 35 02
www.tauber.com.pl
  • Przychody za 1Q2024 na poziomie 96,2 mln PLN (+2% vs. 1Q2023)

w tym przychody z czynszów 54,8 mln PLN (+12% vs. 1Q2023)

  • Wzrost wartości nieruchomości inwestycyjnych do 4 589,9 mln PLN (+1% vs. 31 grudnia 2023 r.)
  • Wartość aktywów netto (NAV) 2 412,6 mln PLN (+1% vs. 31 grudnia 2023 r.)
  • NAV na akcję: 100,6 PLN (+1% vs. 31 grudnia 2023 roku)
  • EBITDA za 1Q2024 bez uwzględnienia aktualizacji wyceny na poziomie 50,2 mln PLN (+5% vs. 1Q2023)
  • Wartość środków z działalności operacyjnej (FFO) za 1Q2024 na poziomie 22,0 mln PLN (-25% vs. 1Q2023)
  • Wynik netto za 1Q2024: 16,2 mln
  • Powierzchnia wybudowana 1,1 mln m kw. powierzchni
  • Powierzchnia w trakcie budowy 0,2 mln m kw. powierzchni, z czego ponad 32% jest już wynajęte
  • Potencjał zabudowy 1,9 mln m kw. powierzchni

MLP Group utrzymuje bardzo dobrą sytuację finansową oraz bezpieczną strukturę kapitałową, umożliwiającą realizację długoterminowych celów strategicznych.  Potwierdzają to opublikowane wyniki za I kwartał 2024 roku. W tym okresie skonsolidowane przychody wyniosły 96,2 mln PLN. Z tego przychody z czynszów wzrosły o 12% w ujęciu 1Q2024/1Q2023 do 54,8 mln zł.

Na wzrost przychodów z tytułu czynszów wpływ miały głównie przychody wygenerowane przez powierzchnie, których budowa zakończyła się w okresie 1Q 2023-1Q 2024 ( +11%). Porównywalne przychody z czynszów (Like for like) wzrosły: o 5.4% z tytułu indeksacji czynszów, o 3,3% z tytułu renegocjacji wygasających umów najmu co zostało skorygowane aprecjacją PLN  w stosunku do EUR o 8.1 % (waluta PLN jest walutą raportowania MLP Group SA) - wskaźnik Like for Like 0.6%.

W I kwartale br. MLP Group wypracowało 16,2 mln PLN zysku netto.  Od początku tego roku Grupa powiększyła wartość aktywów netto (NAV) do poziomu 2,4 mld PLN. Wartość nieruchomości inwestycyjnych wzrosła o do 4,6 mld PLN.

Spadek wartości środków z działalności operacyjnej FFO w I kwartale 2024 wynikał głównie z wzrostu kosztów odsetek od nowych kredytów bankowych o 4,3 mln PLN oraz odsetek od obligacji o 3,4 mln PLN, co częściowo zostało skompensowane niższym zapłaconym podatkiem dochodowym o 1,6 mln PLN.

MLP Group dynamicznie rozwija działalność na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim. Grupa prowadzi obecnie 23 parki logistyczne. Strategicznym celem pozostaje poszerzanie oferty magazynowej w ramach rozwoju projektów logistyki miejskiej oraz budynków typu Big Box. Na koniec minionego kwartału Grupa dysponowała łącznie 1,1 mln m kw. gotowej powierzchni. W trakcie budowy i w przygotowaniu było kolejnych ponad 200 tys. mkw. Potencjał zabudowy na posiadanych gruntach zbliża się już do 1,9 mln mkw.

- Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, czyli od momentu debiutu na GPW, bardzo mocno urośliśmy jako grupa i staliśmy się wiodącą platformą logistyczną w Europie. Posiadamy jeden z najlepszych i najnowocześniejszych portfeli parków logistycznych o zasięgu europejskim – 70% projektów została zrealizowana na przestrzeni ostatnich 5 lat. Przychody i wynajmowana powierzchnia w tym okresie wzrosły 3 krotnie. Z kolei wartość aktywów netto na koniec pierwszego kwartału br. była ponad 4 razy wyższa niż w momencie debiutu giełdowego – podkreślił Radosław T. Krochta, Prezes Zarządu MLP Group S.A.

- Obecnie koncentrujemy się na stabilnej realizacji przedstawionych ostatnio celów strategicznych na lata 2024 - 2028.  Zakładamy kolejne podwojenie przychodów do poziomu 183-215 mln euro w 2028 r., potrojenie w ciągu pięciu lat wartości EBITDA (bez aktualizacji wyceny) do 112-132 mln euro w 2028 r., a także dwukrotne zwiększenie wartości aktywów netto na akcję (NAV) do 48-56 euro w 2028 r. Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe utrzymuje się na stabilnym poziomie na wszystkich obsługiwanych przez nas rynkach. W efekcie proces komercjalizacji budowanego parku MLP Business Park Vienna, Schalke, Idstein, Spreenhagen oraz pozostałych inwestycji w Polsce przebiega zgodnie z założeniami. Te wszystkie przedsięwzięcia znacząco przybliżają nas do realizacji ustalonych celów - powiedział Radosław T. Krochta, Prezes Zarządu MLP Group S.A.

MLP Group w 2024 roku będzie koncentrować się na realizacji szeregu flagowych projektów. W zakresie logistyki miejskiej (MLP Business Park) powstaje centrum w Wiedniu, Schalke (Gelsenkirchen), Łodzi i Poznaniu, a w ramach inwestycji typu big-box w Poznaniu, Idstein (Frankfurt n. Menem), Berlinie-Spreenhagen. Te projekty znacząco przyczynią się do zwiększenia generowanych przychodów z czynszów oraz wzrostu wartości aktywów netto (NAV). W tym roku Grupa planuje wynająć 200-300 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej.

MLP Group utrzymuje silną pozycję w zakresie przepływów pieniężnych. Wskaźnik LTV (z ang. loan to value) w I kwartale br. był na poziomie 38,3%, a wskaźnik pokrycia odsetek wyniósł 2,1x ICR (z ang. interest coverage ratio). Występował długi okres zapadalności zadłużenia wynoszący 4,3 lata, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przy jego obsłudze.

Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Tauber Promotion
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy Biuro prasowe
2024-07-22 | 15:00

Zespołowe wyzwanie OKAM - 20 tys. kilometrów na 20-lecie firmy

Z okazji 20-lecia, przypadającego na 2024 rok, OKAM zorganizował sportowe wyzwanie, połączone z działaniami CSR. Przez cztery letnie miesiące pracownicy OKAM dążą do zdobycia 20 tys.
Nieruchomości Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi
2024-07-22 | 10:30

Termy Karkonosze Resort & Spa – oaza spokoju i równowagi

Kompleks hotelowo-rekreacyjny, Termy Karkonosze Resort & Spa to oaza spokoju i równowagi, skomponowana z dwóch unikatowych stref – kameralnych willi i luksusowego hotelu.
Nieruchomości Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?
2024-07-22 | 01:00

Katastrofa budowlana, nieszczęśliwy wypadek i co dalej?

Katastrofy budowlane i nieszczęśliwe wypadki, takie jak pożary, wybuch gazu czy te wynikające z błędów ludzkich, stanowią poważne wyzwania dla bezpieczeństwa konstrukcji oraz jej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.