Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/001fa58d1370123be7c95f6f444ad65520240730173555/7a552ca808be77ff2ba38b57a2a2228f20240730173645/507ce9
Zdrowa, drewniana placówka żłobkowo-przedszkolna gotowa w Trzebielu. To kolejna realizacja firmy EKOINBUD – lidera drewnianego budownictwa modułowego w Polsce.
Zespół żłobkowo-przedszkolny w Trzebielu (woj. lubuskie) uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Jest to kolejna ekologiczna placówka oświatowa przygotowana przez grupę EKOINBUD. Dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanych modułów drewnianych obiekt został zrealizowany w zaledwie 13 miesięcy.
Nowo wybudowana placówka jest budynkiem parterowym z płaskim dachem o całkowitej powierzchni zabudowy wynoszącej 1680 mkw. Wygospodarowano tu 71 pomieszczeń o zróżnicowanych funkcjach m.in. 5 oddziałów przedszkolnych, 2 oddziały żłobkowe, gabinety logopedy i pedagoga, salę wielofunkcyjną o pow. 134 m2, stołówkę, pralnię czy pomieszczenia kuchenne.
Głównym założeniem przygotowanego przez nas projektu było funkcjonalne uniezależnienie części żłobkowej i przedszkolnej w obrębie jednego budynku - mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Obiekt został zaprojektowany w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej, co w znacznym stopniu skróciło czas jego wznoszenia. Pewnym utrudnieniem był fakt, że teren inwestycji znajdował się na niekorzystnych geologicznie gruntach, co wymagało zastosowania niestandardowych rozwiązań w zakresie zagospodarowania terenu.
Proekologicznym i prozdrowotnym uzupełnieniem drewnianej konstrukcji było wykorzystanie wełny drzewnej jako materiału izolacyjnego ścian wewnętrznych i stropu. Dzięki temu obiekt cechują doskonałe parametry dyfuzyjne, tak potrzebne w placówce przeznaczonej dla najmłodszych dzieci. Porowatość ścian pozwala zapewnić doskonałą jakość powietrza, optymalną wilgotność i warunki termiczne zarówno w miesiącach letnich, jak i zimowych. Zastosowano tu również rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną budynku, poprzez zaprojektowanie przegród zewnętrznych o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej oraz implementację systemu ogrzewania podłogowego i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Na dachu budynku znalazła się natomiast instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp.
To już kolejna placówka edukacyjna, jaką zrealizowaliśmy na terenie Polski - mówi Tomasz Balcerowski. Naszą technologię budowy zdrowych, ekologicznych żłobków, przedszkoli i szkół dopracowaliśmy w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu powstające obiekty nie dość, że powstają w terminach całkowicie nieosiągalnych dla technologii tradycyjnych, to jeszcze jesteśmy w stanie zapewnić znacznie wyższą efektywność energetyczną, zdrowy klimat wewnątrz budynków, które mają znaczenie w szpitalach, szkołach, przedszkolach i innych obiektach użyteczności publicznej, w której się specjalizujemy jako firma od 9 lat. Otwieramy się także na inne segmenty rynku, jak obiekty biurowe i mieszkalne czy nawet tak skomplikowane obiekty jak centra badawczo-rozwojowe o doskonałych parametrach ognioodporności.
W ramach realizacji nowej placówki, grupa EKOINBUD była również odpowiedzialna za zagospodarowanie działki o powierzchni przekraczającej 11 tys. mkw.:
W ramach zagospodarowania okolicznego terenu przygotowaliśmy drogi dojazdowe, parkingi i ciągi piesze o łącznej powierzchni 1600 mkw. – mówi Michał Buczyński, project manager EKOINBUD. Powstały tu także dwa niezależne place zabaw – po jednym dla części przedszkolnej i części żłobkowej. Co ciekawe na potrzeby zajęć dydaktycznych na terenie placówki powstał także ogród skrzynkowy, w którym dzieci będą mogły poznawać rozmaite gatunki warzyw, kwiatów i ziół, zasady ich uprawy i pielęgnacji. Na pozostałym terenie zostały wykonane ogrody deszczowe, trawniki i nasadzenia zielni oraz w części został zachowany istniejący drzewostan. Całość stworzyła spójną zieloną przestrzeń z którą doskonale skomponował się budynek.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.