Komunikaty PR

Zła akustyka pomieszczeń rozprasza i naraża poufność rozmów

2022-08-11  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Pracownicy biur i urzędów, szczególnie tych funkcjonujących w modelu open space, mają nie lada wyzwanie w pracy. I nie chodzi bynajmniej o ich zadania, ale otoczenie w jakim muszą funkcjonować. Codziennie zmagają się z całą listą rozpraszaczy. To rzeczy prozaiczne jak choćby nieporządek na biurku, dzwoniące telefony, nieustanne zaglądanie na social media. Ale też specyfika pomieszczeń. Źle zaplanowana akustyka biur powoduje, że pracownicy narażeni są na niepotrzebny hałas. Męczą ich dźwięki urządzeń biurowych, zbyt głośnie rozmowy czy hałas przenikający do biura z zewnątrz lub innych pomieszczeń.

Takie warunki pracy to pierwszy krok do chronicznego stresu, z którym boryka się coraz więcej pracowników. Jak wynika z badania „People at Work 2022: A Global Workforce View”, zrealizowanego przez firmę ADP z branży usług kadrowo-płacowych na grupie 33 tys. pracowników z aż 17 krajów, w Polsce co piąty ankietowany (22,15 proc.) przyznaje, że w pracy doświadcza stresu codziennie. Stan wiecznego napięcia przekłada się oczywiście na spadek koncentracji, wydajności i brak skupienia. Co niewątpliwie odbija się nie tylko na efektywności pracy, ale też na poziomie nauki wśród dzieci czy studentów.

Co mogą więc zrobić firmy i właściciele budynków użyteczności publicznej by odwrócić ten trend? – Nie ma lepszej metody niż zadbanie o komfort przebywania użytkowników w pomieszczeniach. Dobre doświetlenie, jakość wentylacji i przyjazna akustyka to trzy filary o które zadbać powinni wszyscy właściciele budynków – wyjaśnia architektka Anna Baczkowska z firmy Knauf Ceiling Solutions. Odpowiednia aranżacja biur poprzez dobór mebli, podłóg, sufitów to nie tylko stworzenie wnętrza z efektem WOW, ale zadbanie o stronę funkcjonalną. Sufity akustyczne czy to w wersji klasycznej podwieszanych modułów, czy jako podwieszony monolityczny gładki sufit Eleganza pozwalają obniżyć męczący pogłos w pomieszczeniu nawet o 10 dB.

Podsłuchiwanie tajemnic

O ile o nadmiernym hałasie wokół nas – na zewnętrz i w budynkach - mówi się już od kilku lat, to inny aspekt akustyczny jest często pomijany. Tymczasem ma on kolosalne znaczenie. Mowa o odpowiedniej izolacyjności pomieszczeń. Montaż okien o złej izolacji powoduje, że do budynku wpada szum z zewnętrz: odgłosy ulicy, ruchu samochodowego, budowy czy lotniska. Podobnie w pomieszczeniach – jeśli nie zastosuje się odpowiedniej izolacyjności sufitów, a ściany są zbyt cienkie dźwięki z jednego pomieszczenia przenikać będą do innych. – Skutki tego mogą być groźne. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie, że rozmowy które powinny być poufne np. w kancelarii prawnej, pomieszczeniach sądu czy gabinecie prezesa „wyciekają” i są słyszalne dla osób w sąsiednim pomieszczeniu. A przecież właśnie na poufności opiera się praca prawników, lekarzy, prokuratorów czy doradców finansowych – zauważa Anna Baczkowska.

Firma Knauf Ceiling Solution przyznaje, że na rynku widać rosnącą świadomość planowania odpowiedniej akustyki. W biurach akustyczna rewolucja zaczęła się już kilka lat temu. Pracodawcy walczą o komfort przebywania w biurach ponieważ dla młodszych pokoleń – Millenialsów czy Z-etek – ważne są nie tylko zarobki, czy benefity dodatkowe, ale przede wszystkim otoczenie w jakim pracują. Po akustyczne rozwiązania sięgają coraz chętniej też dyrektorzy szkół, bo uciążliwy hałas w placówkach edukacyjnych jest równie męczący jak przepełnienie szkół.

Dotychczas na rynku w kwestii rozwiązań akustycznych na sufity dostępne były głównie klasyczne sufity modułowe lub bardziej designerskie wyspy, czyli akustyczne elementy o różnych kształtach. Dla wielu wnętrz taki rodzaj wyposażenia jest albo zbyt standardowy, albo z kolei zbyt innowacyjny. Pomieszczenia w klinikach, sądach, urzędach aranżowano więc stosując podwieszane sufity z twardego karton-gipsu. Ale twarda powierzchnia nie pochłania dźwięków i przyczynia się do pogłosu. Od niedawna w Polsce dostępne jest jednak rozwiązanie łączące zalety gładkiego sufitu, ale pochłaniającego hałas i izolującego dźwięki. – Eleganza to nowatorskie rozwiązanie dla wnętrz, w którym projektanci muszą zachować gładki sufit, a jednocześnie inwestor chce zadbać
o odpowiednią akustykę –
informuje Anna Baczkowska.

Pojawiające się na rynku budowalnym materiały sprawiają, że budynki użyteczności publicznej mogą być coraz bardziej przyjazne dla pracowników i osób w nich przebywających. A człowiek w nich przebywający nie będzie się czuł jak bohater „Procesu” Kawki, zagubiony w labiryncie korytarzy i wrogich budynków. Nic więc dziwnego, że coraz częściej właściciele budynków, a nawet poszczególne firmy wynajmujące biura walczą o uzyskanie międzynarodowego certyfikatu Well Building Standard, potwierdzającego, że w ich wnętrzach można pracować komfortowo.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: .
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Przemysł

Koszty instalacji robotów wciąż zbyt wysokie dla firm. Są one jednak świadome konieczności takich inwestycji

Koszty pracy ludzkiej są nadal niskie, a korzyść z instalacji robota na linii produkcyjnej nie jest jeszcze tak duża. To – według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego – jedna z głównych barier w procesie robotyzacji w Polsce. Jednak dynamicznie rosnące średnie i minimalne wynagrodzenie, a także pogłębiający się niedobór pracowników mogą powoli tę tendencję zmieniać na korzyść robotów. Poza kwestią kosztową wadami, które widzą przedstawiciele firm przemysłowych, są m.in. zależność od stabilnych dostaw energii i technologii zagranicznych dostawców. Problemem nie są jednak kwestie obaw co do wpływu robotów na rynek pracy.

Zdrowie

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczą techniki zabiegowe ratujące życie pacjentów. W centrum szkoleniowym odwzorowywane są najcięższe przypadki

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca. – Szkolenia to podstawa naszego funkcjonowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gałązkowski, koordynator Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego i wieloletni dyrektor LPR. Lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarze rozpoczęli szkolenia w warszawskim Centrum Edukacji Medycznej – specjalistycznym ośrodku Grupy LUX MED, gdzie mogą ćwiczyć najtrudniejsze techniki zabiegowe, ratujące życie pacjentów, w warunkach jak najbardziej odwzorowujących realia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.