Komunikaty PR

Niestabilna sytuacja z drewnem w Polsce zmusza do redukowania produkcji

2022-08-09  |  09:45

MM Kwidzyn, jeden z największych zakładów celulozowo-papierniczych w Polsce, ogłosił plany ograniczenia produkcji w związku z brakiem przewidywalności dostaw drewna na polskim rynku oraz niezwykle wysokimi kosztami produkcji.

Od końca 2021 sytuacja na polskim rynku drewna stanowi ogromne wyzwanie dla lokalnych producentów w segmentach opartych na włóknie drzewnym. Nowe zasady zakupu drewna, wprowadzone przez Lasy Państwowe we wrześniu 2021, znacząco ograniczyły wolumen drewna dla lokalnych odbiorców posiadających długą historię zakupu. Jednocześnie Lasy Państwowe, które w praktyce posiadają monopol na dostawy drewna w Polsce, udostępniły nowe wolumeny na eksport, powodując tym samym, że ceny drewna gwałtownie wzrosły.

Dzisiaj cena drewna w Polsce, z pozycji konkurencyjnej w Europie powoduje największe obciążenie kosztowe i drastycznie ogranicza konkurencyjność polskich producentów w segmentach opartych na drewnie. Nie tylko bardzo wysokie ceny są tu problemem. Obecne zasady zakupu drewna spowodowały niespotykaną do tej pory niestabilność i nieprzewidywalność dostaw w Polsce i uniemożliwiają długoterminowe planowanie działalności.

Nowa polityka Lasów Państwowych z jednej strony pozwala zwiększać własne przychody, a z drugiej stanowi jednak zagrożenie dla stabilności lokalnych przedsiębiorstw, które od wielu lat napędzają rozwój gospodarczy w Polsce. Dzisiaj przemysł drzewny tworzy około 400,000 miejsc pracy w Polsce, generując około 5-6% PKB.

Sytuacja na rynku drewna dotyka już nawet największych graczy w przemyśle celulozowo-papierniczym w Polsce, jakim jest MM Kwidzyn. Kwidzyńska fabryka, która jest producentem innowacyjnych i w pełni nadających się do recyclingu produktów z odpowiedzialnie pozyskiwanych surowców naturalnych, obecna jest na rynku od 40 lat i zatrudnia 1700 osób.

Jesteśmy zobowiązani do podejmowania działań, które pozwolą chronić stabilność naszej działalności. W związku z tym, że wyczerpaliśmy wiele różnych możliwości rozwiązania tego problemu, dziś  jesteśmy zmuszeni podejmować decyzje, które będą miały wpływ ekonomiczny nie tylko na nasz biznes.

Jako, że jesteśmy jednym z największych pracodawców w regionie, a dzięki produkcji zapewniamy energię cieplną i oczyszczanie ścieków dla mieszkańców, nasze decyzje mogą mieć wpływ na całą lokalną społeczność. Nalegamy, aby Lasy Państwowe zmieniły swoją politykę. Apelujemy także do rządu, aby kontrolował monopolistyczną w praktyce pozycję Lasów Państwowych, aby zapewniać konkurencyjność i wspierać przemysł oraz inwestycje w innowacyjność i zrównoważony rozwój w Polsce.” – komentuje Tomasz Brodecki, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Zarządzający MM Kwidzyn.

Fabryka w Kwidzynie planuje kilkudniowe przestoje na poszczególnych maszynach papierniczych od sierpnia do czasu, kiedy dostępność i cena drewna się poprawi. Ograniczenia wpłyną na wolumen produkcyjny papieru pakowego oraz papieru kserograficznego. Firma zapewnia, że dotrzyma wszelkich zobowiązań wynikających z umów z klientami.

Obecna sytuacja nie tylko stawia pod znakiem zapytania wolumeny produkcyjne, ale także dalsze plany rozwoju fabryki. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność dostaw drewna w Polsce, fabryka w Kwidzynie musiała wycofać się z planów inwestycyjnych o wartości blisko 5 miliardów złotych obejmujących zwiększenie produkcji celulozy oraz wybudowanie piątej maszyny papierniczej. Jednak aby zabezpieczyć przyszłe wolumeny produkcyjne na pozostałych czterech maszynach papierniczych, zakład musi zrealizować znaczące inwestycje. W obecnych okolicznościach i niepewności dostaw surowca w Polsce, firma tymczasowo wstrzymała także zredukowany plan inwestycyjny o wartości ponad 2 miliardów złotych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Transformacja z unijnym dofinansowaniem Biuro prasowe
2024-12-02 | 19:20

Transformacja z unijnym dofinansowaniem

Transformacja z unijnym dofinansowaniem - Wielkopolska Wschodnia w czołówce regionów węglowych w Polsce. Wielkopolska Wschodnia kroczy pewnie w kierunku zrównoważonej
Gospodarka Perspektywy globalnego handlu
2024-11-28 | 11:00

Perspektywy globalnego handlu

Po wyborach w Stanach Zjednoczonych stosunki między USA a Chinami pozostaną napięte i nadal będą wpływać na globalny handel.   • Nowa odsłona wojny handlowej, chociaż
Gospodarka Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
2024-11-28 | 08:00

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów Produkcja mebli, baterii elektrycznych, części do maszyn i pojazdów – te podbranże przemysłowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.