Komunikaty PR

Niestabilna sytuacja z drewnem w Polsce zmusza do redukowania produkcji

2022-08-09  |  09:45

MM Kwidzyn, jeden z największych zakładów celulozowo-papierniczych w Polsce, ogłosił plany ograniczenia produkcji w związku z brakiem przewidywalności dostaw drewna na polskim rynku oraz niezwykle wysokimi kosztami produkcji.

Od końca 2021 sytuacja na polskim rynku drewna stanowi ogromne wyzwanie dla lokalnych producentów w segmentach opartych na włóknie drzewnym. Nowe zasady zakupu drewna, wprowadzone przez Lasy Państwowe we wrześniu 2021, znacząco ograniczyły wolumen drewna dla lokalnych odbiorców posiadających długą historię zakupu. Jednocześnie Lasy Państwowe, które w praktyce posiadają monopol na dostawy drewna w Polsce, udostępniły nowe wolumeny na eksport, powodując tym samym, że ceny drewna gwałtownie wzrosły.

Dzisiaj cena drewna w Polsce, z pozycji konkurencyjnej w Europie powoduje największe obciążenie kosztowe i drastycznie ogranicza konkurencyjność polskich producentów w segmentach opartych na drewnie. Nie tylko bardzo wysokie ceny są tu problemem. Obecne zasady zakupu drewna spowodowały niespotykaną do tej pory niestabilność i nieprzewidywalność dostaw w Polsce i uniemożliwiają długoterminowe planowanie działalności.

Nowa polityka Lasów Państwowych z jednej strony pozwala zwiększać własne przychody, a z drugiej stanowi jednak zagrożenie dla stabilności lokalnych przedsiębiorstw, które od wielu lat napędzają rozwój gospodarczy w Polsce. Dzisiaj przemysł drzewny tworzy około 400,000 miejsc pracy w Polsce, generując około 5-6% PKB.

Sytuacja na rynku drewna dotyka już nawet największych graczy w przemyśle celulozowo-papierniczym w Polsce, jakim jest MM Kwidzyn. Kwidzyńska fabryka, która jest producentem innowacyjnych i w pełni nadających się do recyclingu produktów z odpowiedzialnie pozyskiwanych surowców naturalnych, obecna jest na rynku od 40 lat i zatrudnia 1700 osób.

Jesteśmy zobowiązani do podejmowania działań, które pozwolą chronić stabilność naszej działalności. W związku z tym, że wyczerpaliśmy wiele różnych możliwości rozwiązania tego problemu, dziś  jesteśmy zmuszeni podejmować decyzje, które będą miały wpływ ekonomiczny nie tylko na nasz biznes.

Jako, że jesteśmy jednym z największych pracodawców w regionie, a dzięki produkcji zapewniamy energię cieplną i oczyszczanie ścieków dla mieszkańców, nasze decyzje mogą mieć wpływ na całą lokalną społeczność. Nalegamy, aby Lasy Państwowe zmieniły swoją politykę. Apelujemy także do rządu, aby kontrolował monopolistyczną w praktyce pozycję Lasów Państwowych, aby zapewniać konkurencyjność i wspierać przemysł oraz inwestycje w innowacyjność i zrównoważony rozwój w Polsce.” – komentuje Tomasz Brodecki, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Zarządzający MM Kwidzyn.

Fabryka w Kwidzynie planuje kilkudniowe przestoje na poszczególnych maszynach papierniczych od sierpnia do czasu, kiedy dostępność i cena drewna się poprawi. Ograniczenia wpłyną na wolumen produkcyjny papieru pakowego oraz papieru kserograficznego. Firma zapewnia, że dotrzyma wszelkich zobowiązań wynikających z umów z klientami.

Obecna sytuacja nie tylko stawia pod znakiem zapytania wolumeny produkcyjne, ale także dalsze plany rozwoju fabryki. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność dostaw drewna w Polsce, fabryka w Kwidzynie musiała wycofać się z planów inwestycyjnych o wartości blisko 5 miliardów złotych obejmujących zwiększenie produkcji celulozy oraz wybudowanie piątej maszyny papierniczej. Jednak aby zabezpieczyć przyszłe wolumeny produkcyjne na pozostałych czterech maszynach papierniczych, zakład musi zrealizować znaczące inwestycje. W obecnych okolicznościach i niepewności dostaw surowca w Polsce, firma tymczasowo wstrzymała także zredukowany plan inwestycyjny o wartości ponad 2 miliardów złotych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka DEREGULACJa PRAWA GOSPODARCZEGO STANOWISKO ZP BCC Biuro prasowe
2024-05-17 | 09:00

DEREGULACJa PRAWA GOSPODARCZEGO STANOWISKO ZP BCC

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi konsultacje projektu nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego. Związek
Gospodarka Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG
2024-05-16 | 12:00

Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG

„System Podatkowy, fiskalny, biznes” - to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się 8 maja - drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji udział wziął
Gospodarka WDROŻENIE OBLIGATORYJNEGO KSeF. Opinia BCC.
2024-05-16 | 11:31

WDROŻENIE OBLIGATORYJNEGO KSeF. Opinia BCC.

Business Centre Club popiera wdrożenie systemu KSeF jednocześnie dla wszystkich podatników. Dzięki temu rozwiązaniu, wszyscy podatnicy będą mogli dostosować swoje procesy w tym samym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Walka o klimat wymaga większego zaangażowania ze strony firm. Już za chwilę będą musiały rzetelnie informować o swoich zielonych działaniach

Według ONZ postępujący kryzys klimatyczny, pandemia COVID-19 i rosnąca liczba konfliktów cofnęły świat w realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Dlatego niezbędne jest m.in. większe zaangażowanie biznesu, bez którego niewiele da się zdziałać. W tej chwili wciąż pozostaje ono niewystarczające albo kończy się tylko na wzniosłych deklaracjach, które często noszą znamiona greenwashingu. Tak zwana ekościema jest dużym problemem dla konsumentów: 70 proc. deklaruje, że jest zmęczonych tylko mówieniem zamiast realizacją konkretnych działań na rzecz środowiska.

Bankowość

Metawersum ogromną szansą dla Polski. Liderami wdrożeń są na razie największe przedsiębiorstwa

Sektor bankowy jest pierwszym, jaki w Polsce poczynił warte odnotowania inwestycje w obecność w metawersie. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach to właśnie duże firmy będą liderami wdrożeń, ponieważ mają gotowość inwestycyjną zarówno w obrębie sprzętu, jak i aplikacji. Rynki sektora usług czy branży retail niewątpliwie jednak będą się nasycały rozwiązaniami zapraszającymi do wejścia konsumentów do wirtualnego świata. To duża szansa dla polskiej gospodarki, która może w ten sposób utworzyć do 2035 roku rynek o wartości nawet 10 mld euro.

Infrastruktura

Tylko 20 proc. oświetlenia w gminach jest po modernizacji. Motywacją do inwestycji są znaczące oszczędności energii

Średnio co piąta latarnia uliczna należąca do gmin jest zmodernizowana – wynika z danych Signify Poland. Większość z pozostałych 80 proc. to energochłonne oświetlenie sodowe. Ich wymiana na technologię LED wraz z systemem zarządzania oświetleniem mogłaby przynieść znaczącą redukcję energii, czyli także kosztów ponoszonych przez samorządy. Na takie inwestycje w najbliższym czasie będzie się decydować coraz więcej gmin. Za spodziewanym boomem przemawiają różne dostępne możliwości finansowania takich projektów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.