NIEZALEŻNE SĄDOWNICTWO. ZNACZENIE DLA OCHRONY PRAW OBYWATELSKICH

IPED
Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Trębacka 4
00-074 Warszawa
iped|kig.pl| |iped|kig.pl
+48 22 630 98 01
www.iped.pl
mamy przyjemność podzielić się artykułem „Niezależne sądownictwo. Znaczenie dla ochrony praw obywatelskich”, który powstał w ramach projektu „Praworządność – nasza przyszłość”, realizowanego przy wsparciu The Center for International Private Enterprise, Washington DC. Nasza szósta publikacja porusza problem kondycji polskiego sądownictwa i wyzwań z jakimi musimy się zmierzyć, aby przywrócić praworządność w wymiarze sprawiedliwości.
Wiele razy mogliśmy słyszeć o niesprawiedliwości urzędów państwowych takich jak ZUS lub Urząd Skarbowy w kontaktach z przedsiębiorcami i zwykłymi obywatelami. W gazetach często widzimy informacje o wieloletnich bataliach sądowych w celu uzyskania należnego zasiłku lub oczyszczenia się z fałszywych oskarżeń o uchybienia podatkowe. Czy wiedzieliście, że rządy prawa gwarantują nam ochronę przed nadużyciami ze strony urzędników i innych przedstawicieli władzy? W naszym artykule omawiamy jak zastosowanie naszych praw obywatelskich umożliwiło zakończenie nieetycznych działań Urzędu Skarbowego wobec płatników. Oprócz tego pokazujemy jak osoby u władzy wykorzystują swoją przewagę, aby gnębić opozycyjnych aktywistów. Przykłady spraw sądowych Laury Kwoczały, Ewy Siedleckiej lub Barta Staszewskiego są ewidentnymi próbami złamania buntowników, by ograniczyć ich krytyczne głosy wobec władzy.

Rada Przedsiębiorców apeluje o pilne zmiany prawne likwidujące nieformalny mechanizm prywatyzacji majątku przedsiębiorców

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.