Nowe roboty MiR optymalizują intralogistykę w rumuńskiej fabryce w Arad
Odense, Dania – 26 września 2023 r. - Fabryka Eaton w Arad w Rumunii wdrożyła cztery autonomiczne roboty mobilne (AMR) od Mobile Industrial Robots: dwa modele MiR500 i MiR200. W planach jest implementacja dodatkowych MiR250, które mają obsłużyć transport w powstającym zakładzie montażu powierzchniowego. Optymalizacja wybranych procesów pozwoliła zaoszczędzić czas i przydzielić pracowników do bardziej odpowiedzialnych i mniej wymagających zadań.
Głównymi wyzwaniami zakładu Eaton były braki kadrowe i obciążenie pracowników wykonujących ciężkie, fizyczne prace. Przed wdrożeniem systemów AMR, proces transportu komponentów na linie montażowe i odbioru gotowych produktów był obsługiwany przez pracowników zakładu, którzy korzystali z ręcznych lub elektrycznych wózków widłowych. W obliczu takich problemów firma postawiła na automatyzację. Zaczęło się od dwóch autonomicznych robotów mobilnych MiR200. Maszyny te mogą przenosić ładunki o wadze 200 kg i poruszać się z maksymalną prędkością 4 km/h. W 2022 r. inżynierowie fabryki wdrożyli kolejne AMR - dwa modele MiR500, które mogą przenosić ładunki o masie do 500 kg i poruszać się z prędkością 7,2 km/h. Kolejne wdrożenie jest w drodze - robot MiR250 zajmie się dostawą i odbiorem produktów w nowo powstałym zakładzie specjalizującym się w technologii montażu powierzchniowego.
Obecnie AMRy obsługują 52 linie i liczne lokalizacje kanban. Roboty rozpoczynają swoje zadania po otrzymaniu sygnału od pracownika. MiR500 przenoszą palety z linii produkcyjnej do stacji dokującej. Z kolei roboty MiR200 rozpoczynają pracę, gdy pracownik linii montażowej poinformuje je, że brakuje konkretnego materiału. Operator magazynu pobiera wówczas elementy z regału, umieszcza je na robocie i wybiera jedną z zapisanych tras. Kiedy MiR200 dociera na miejsce, sygnalizuje swoją obecność dźwiękiem, a pracownik odbiera ładunek i AMR wraca do stacji załadunkowej. Zakład Eaton w Arad jest pierwszym rumuńskim zakładem, który wdrożył autonomiczne roboty mobilne MiR.
AMR pracują sześć dni w tygodniu na dwie zmiany. MiR500 transportują ponad 100 palet każdego dnia, przejeżdżając 120-150 metrów na zadanie - w sumie 12-15 kilometrów dziennie. Natomiast modele MiR200 przemierzają około 150 różnych tras każdego dnia, pokonując prawie 25 kilometrów. Wcześniej dystans 40 kilometrów dziennie musieli pokonywać pracownicy. Była to ciężka praca o sporym ryzyku urazów. Obecnie czas ten mogą poświęcić na bardziej wartościowe i satysfakcjonujące zadania.
O Eaton:
Eaton jest zaangażowany w poprawę życia ludzi i środowiska poprzez niezawodne, wydajne i bezpieczne technologie zarządzania energią. Firma wytwarza między innymi produkty z zakresu bezpieczeństwa, ochrony i komunikacji awaryjnej. Inne obszary działalności obejmują sterowanie, technologię napędów i automatykę przemysłową, a także szafy serwerowe. Historia firmy sięga 1911 roku. Obecnie Eaton działa w 175 krajach, posiada ponad 50 fabryk i zatrudnia ponad 85 000 osób na całym świecie.
O Mobile Industrial Robots (MiR)
MiR projektuje i produkuje jedną z najbardziej zaawansowanych w branży gamę autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które mogą szybko, łatwo i tanio zautomatyzować logistykę wewnętrzną i zoptymalizować obsługę materiałów. MiR oferuje jedną z najbardziej zaawansowanych flot robotów mobilnych wykorzystywanych zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i małych i średnich klientów w wielu branżach, od produkcji, przez logistykę, po opiekę zdrowotną. Założona w Danii w 2013 roku firma rozwinęła się do poziomu globalnego lidera z blisko 220 dystrybutorami i certyfikowanymi integratorami systemów w 60 krajach. MiR został przejęty przez Teradyne w 2018 roku, a w 2022 roku połączony z AutoGuide Mobile Robots, aby dostarczać AMR w szerokiej gamie, od niskiej do wysokiej ładowności. Siedziba główna MiR znajduje się w Odense w Danii, a biura regionalne w Holbrook (NY), San Diego (CA), North Reading (MA), Georgetown (KY), Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokio, Seulu i Szanghaju. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mobile-industrial-robots.com
Kontakt dla prasy: Dorota Prochowicz, Omega Communication, dprochowicz@communication.pl, +48 728 433 401
Kontakt w firmie: Denise Innocenti, Mobile Industrial Robots, din@mir-robots.com ; +45 60 24 18 88

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.