Komunikaty PR

#nowehistorie w relacjach pomiędzy inwestorami, a służbami konserwatorskimi

2024-04-26  |  14:30
Biuro prasowe
Kontakt

Krzysztof Król
Ultra Relations

Leśna 18b4
81-549 Gdynia
krzysztof|ultrareltions.com| |krzysztof|ultrareltions.com
728612070
ultrarelations.com

Link do zdjęć onedrive: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jM4jc133ZQwXSEKldg?e=OhX42F  

Wetransfer: https://we.tl/t-xlJ8N4rpMc 

 

#nowehistorie w relacjach pomiędzy inwestorami, a służbami konserwatorskimi

Grupa ekspercka rozpoczyna prace

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków rozpoczął przygotowania do III Kongresu Konserwatorów Polskich. Kongres odbywa się raz na 10 lat, dlatego uznawany jest za wydarzenie wysokiej rangi, w czasie którego tworzy się unikalna szansa na kształtowanie poglądów społeczności konserwatorskiej. 

 

Obrady plenarne odbędą się w październiku 2025 roku. Decyzją Zarządu Głównego SKZ powołano 19 eksperckich zespołów tematycznych (panele dyskusyjne), które w 2024 roku, w dobranych gronach przeprowadzą wnikliwą analizę zagadnień, które uznano za najważniejsze, wymagające szybkich, czasem radykalnych działań. Postulaty przygotowane przez zespoły będą przedmiotem kongresowej debaty. Jako Zarząd Główny SKZ widzieliśmy, w szczególności na przestrzeni ostatnich lat, postępujące problemy w skutecznej ochronie zabytków i narastającą niechęć do inwestowania w taką tkankę, dla której czas nie jest miłosierny. Przyszłoroczny Kongres jest dobrą okazją, aby wspólnie z uczestnikami Kongresu przedyskutować wypracowane przez 19 zespołów eksperckich postulaty i obrać nowy kierunek. mówi Jacek Rulewicz, Prezes ZG SKZ.

 

Przewodnictwo zespołu ekspertów zatytułowanego „Relacja Inwestor – Służby Konserwatorskie” objęła Jadwiga Kosińska dyrektor projektu w Stocznia Cesarska Development  - spółki będącej członkiem wspierającym Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Dialog między tymi dwoma podmiotami ma kluczowe znaczenie dla zachowania dziedzictwa kulturowego oraz skutecznego prowadzenia projektów inwestycyjnych – mówi Jadwiga Kosińska. Brak dialogu zdecydowanie działa na niekorzyść zarówno substancji historycznej, jak i możliwości realizacji inwestycji. Dlatego cieszę się, że jest chęć do rozmów i wierzę, że na te postulaty czeka nie tylko cała branża nieruchomości, ale również sami konserwatorzy.

 

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyło się pierwsze spotkanie grupy eksperckiej „Relacja inwestor – służby konserwatorskie” we wnętrzach zrewitalizowanej Fabryki Norblina w Warszawie. Zadaniem grupy eksperckiej jest wypracowanie postulatów poprawiających relacje między inwestorami, a służbami konserwatorskimi. Podczas pierwszego spotkania grupy eksperckiej "Relacja inwestor - służby konserwatorskie" przedstawiono dwa case study rewitalizacji przestrzeni Stoczni Cesarskiej i Fabryki Norblina, w kontekście związanych z nimi aspektów współpracy konserwatorskiej. Ponadto omówiono istotę dialogu między podmiotami oraz wytyczono kierunki dalszych prac. Kolejne spotkanie odbędzie się w czerwcu na terenie Stoczni Cesarskiej, a trzecie i zarazem ostatnie odbędzie się w przeddzień Kongresu Deweloperskiego w Krakowie.

 

Do współpracy w ramach grupy zaproszono przedstawicieli służb konserwatorskich, właścicieli rewitalizowanych obiektów, firmy wykonawcze oraz osoby z grona naukowego. Zależało nam na możliwie dużej ilości różnych perspektyw i doświadczeń, aby postulaty w jak największym stopniu odzwierciedlały obecną sytuację środowiska – mówi Jadwiga Kosińska. Cieszymy się, że wspólnie jesteśmy częścią tak ważnego projektu dotyczącego ochrony konserwatorskiej, którym jest dialog pomiędzy inwestorem, a służbami konserwatorskimi. 

 

Z uwagi na fakt, iż znakomita większość Inwestorów to firmy deweloperskie, do współpracy zaproszono Polski Związek Firm Deweloperskich. Pomysł spotkań w ramach takiego szerokiego dialogu, zainicjowany przez SKZ i Stocznię Cesarską, przyjęliśmy z ogromnym entuzjazmem. Myślę, że ta inicjatywa ma duży potencjał do tego, żeby wypracować wzorce i modele współpracy w - nierzadko trudnych - relacjach między służbami konserwatorskimi, a inwestorami. Liczymy więc na konstruktywny dialog w tym obszarze, który ostatecznie doprowadzi również do przełamania strachu przed inwestycjami w zabytkową tkankę. mówi Przemysław Dziąg, Dyrektor działu prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ultra Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Ile trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna Biuro prasowe
2024-07-04 | 01:00

Ile trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna

Jak zmieniają się ceny nowych mieszkań w zależności od usytuowania na piętrze? Ile kosztują lokale na najwyższych kondygnacjach z wyjątkowym widokiem czy atrakcyjnym tarasem? W
Nieruchomości Czy ekologiczne budownictwo się opłaca? Deweloper odpowiada
2024-07-03 | 12:02

Czy ekologiczne budownictwo się opłaca? Deweloper odpowiada

Aż 83% młodych ludzi podkreśla, że ekologia ma dla nich duże znaczenie, a ponadto będzie istotnym kryterium przy wyborze ich przyszłego lokum[1]. W związku z tym już wkrótce
Nieruchomości Grupa Dom Development utrzymuje wysoką sprzedaż mieszkań
2024-07-02 | 16:00

Grupa Dom Development utrzymuje wysoką sprzedaż mieszkań

SPRZEDAŻ W II kwartale 2024 roku Grupa Kapitałowa Dom Development S.A. („Grupa”) sprzedała 943 lokale netto wobec 931 w analogicznym okresie 2023 roku (wzrost o 1% r/r), w tym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.