Nowi Ambasadorzy Wschodu poszukiwani
Sekretariat Konkursu Ambasador Wschodu
ul Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
media|ambasadorwschodu.pl| |media|ambasadorwschodu.pl
609900492
www.ambasadorwschodu.pl
Ruszyła 9. edycja konkursu Ambasador Wschodu. Komitet Nominujący rozpoczął prace nad wyłonieniem pretendentów do nagrody w dziedzinach: Samorządność, Przedsiębiorczość, Turystyka i Projekt. Nowością tej edycji są "społeczne nominacje", czyli możliwość zgłoszenia kandydatów do nagrody poprzez formularz na stronie internetowej konkursu. Wszystkich nominowanych poznamy 10 października, a laureatów 26 listopada.
Tradycyjnie we wrześniu ruszyła kolejna edycja konkursu Ambasador Wschodu. W tym roku po raz dziewiąty rozpoczęły się poszukiwania Ambasadorów Polski Wschodniej, czyli osób, podmiotów i instytucji ze wschodniej Polski oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego obszaru.
Nominujący przy wyborze będą brać pod uwagę trzy najważniejsze wartości, którymi powinien wyróżniać się Ambasador Wschodu, tj.: użyteczność społeczna; związek terytorialny i merytoryczny z Polską Wschodnią oraz odpowiedzialność społeczna zgodna z powszechnie przyjętymi normami etycznymi. Nowością tegorocznej edycji są "społeczne nominacje".
„W tym roku postanowiliśmy wziąć pod uwagę głos społeczeństwa. Myślę, że dzięki temu będziemy mogli szerzej poznać inicjatywy, projekty i ludzi, którzy działają na terenie Polski Wschodniej od Suwałk po Sanok lub stąd się wywodzą, a w swojej działalności promują lub uwzględniają wschodni pierwiastek. Przypominamy, że w naszym konkursie zwracamy uwagę na jakość i potencjał, nie muszą to być kandydaci cieszący się szeroką rozpoznawalnością. Każdy będzie mógł zgłosić swojego kandydata, uzasadniając swój wybór” - mówi Daniel Parol, pomysłodawca i sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.
Zgłoszeń kandydatów można dokonać za pomocą strony internetowej konkursu do 25 września: http://ambasadorwschodu.pl/spoleczne-nominacje/
Statuetki Ambasadorów Wschodu w ośmiu dziedzinach: Samorządność, Przedsiębiorczość, Turystyka, Projekt, Społecznie Odpowiedzialny, Kultura i Sztuka, Nauka, Marka zostaną wręczone 26 listopada podczas uroczystej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Tego dnia poznamy także Honorowego Ambasadora Wschodu oraz laureatów Nagrody Specjalnej i wyróżnień.
W ubiegłym roku w konkursie wyłoniono 7 laureatów, przyznano 1 honorowy tytuł, ogłoszono 2 odkrycia roku oraz przyznano 1 nagrodę specjalną. Najwięcej wyróżnień w ósmej edycji konkursu Ambasador Wschodu otrzymali reprezentanci woj. podlaskiego (5), w dalszej kolejności woj. lubelskiego (3), mazowieckiego (1) i podkarpackiego (1).
Ambasadorzy Wschodu w edycji 2021:
Turystyka – Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe (woj. podkarpackie)
Biznes – Mydlarnia Cztery Szpaki (woj. podlaskie)
Projekt – Teatr Wierszalin w Supraślu (woj. podlaskie)
Społecznie odpowiedzialny – Organizacje pozarządowe wspierające uchodźców na granicy z Białorusią
Kultura i sztuka – Janusz Opryński – polski reżyser teatralny, menedżer kultury, autor adaptacji, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne i zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie do spraw artystycznych, kierownik artystyczny Teatru Provisorium (woj. lubelskie)
Marka – Perła (woj. lubelskie)
Nauka – prof. dr hab. Iwona Hofman – medioznawca, politolog, mecenas nauki i kultury, profesor UMCS (woj. lubelskie)
Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu – prof. Adam Daniel Rotfeld – dyplomata i polityk, badacz stosunków międzynarodowych, profesor nauk humanistycznych, Wydziale Artes Liberales UW (woj. mazowieckie)
Nagroda specjalna – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” (woj. podlaskie)
Odkrycia Roku w edycji 2021:
Turystyka – Kładka Śliwno-Waniewo (woj. podlaskie)
Projekt – Festiwal literacki Patrząc na Wschód (woj. podlaskie)
Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki nagrody Ambasador Wschodu sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 8 edycji, w których łącznie przyznano 70 tytułów Ambasadora Wschodu.
Samorządy łakomym kąskiem dla cyberprzestępców

I edycja konferencji Urban Mobility Flow Summit odbędzie się w Gdańsku

Czy SIM`y planują już ubezpieczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Ryzyko śmierci z powodów anestezjologicznych jest dziś praktycznie zerowe. W szpitalach rośnie jednak liczba zakażeń i powikłań pooperacyjnych
Dzięki wyśrubowanym standardom wypracowywanym w ostatnich dekadach anestezjologia jest dziś jedną z najbezpieczniejszych dziedzin medycyny. Mimo to problem powikłań okołooperacyjnych narasta z powodu rosnącej liczby zakażeń szpitalnych. To zaś drastycznie pogarsza rokowania pacjentów po zabiegach operacyjnych. – Trzy obszary, w których bezpieczeństwo pacjenta i optymalizacja leczenia może być poprawiona, to właśnie zakażenia, prawidłowa farmakoterapia i prawidłowa diagnostyka obrazowa – wskazuje anestezjolog, prof. Janusz Andres. Jak podkreśla, potrzebna jest dyskusja ekspertów różnych specjalizacji, która przyczyniłaby się do rozwiązania obecnych problemów i ogólnej poprawy bezpieczeństwa hospitalizowanych pacjentów.
Edukacja
Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży

W Polsce stopa bezrobocia pozostaje na rekordowo niskim poziomie, a zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie szybciej niż ich podaż. Dotyczy to zwłaszcza firm produkcyjnych i zawodów technicznych. Według badania Grafton Recruitment ponad połowa pracodawców z branży przemysłowej wskazała jako największe wyzwanie w tym roku pozyskanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Jedną z przyczyn, wskazywanych przez ekspertów, jest wciąż niedostatecznie często wybierane szkolnictwo zawodowe i uczelnie techniczne. Dlatego firmy chętnie angażują się we wszelkie inicjatywy, które mają promować zawody techniczne.
Prawo
Samorządy na coraz większym minusie. Pogrąża je m.in. duża niestabilność regulacyjna i rosnąca liczba zadań

Samorządy od czterech lat są zmuszone łatać coraz większe dziury w swoich budżetach. Spadek dochodów z tytułu podatku PIT, pandemia, wojna w Ukrainie i kryzys uchodźczy, inflacja i wysokie ceny energii, a na dodatek brak środków z KPO spowodowały, że obecnie trudno jest im planować jakiekolwiek większe wydatki. Sytuację pogarsza niestabilność regulacyjna i coraz większa liczba zadań przerzucanych na samorządy, co pociąga za sobą wzrost wydatków budżetowych. – Jednym z ważniejszych wyzwań w tym obszarze jest obecnie opieka społeczna – wskazuje prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.