Nowoczesny Dom Pomocy Społecznej w Kolsku z pozwoleniem na budowę
ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/8fa4567852e408229057677c7e84c1a620240708101058/6401dd7b66b39f0a0fa6ad7132d7f42020240708101155/b99eee
Dom Pomocy Społecznej w Kolsku (woj. zachodniopomorskie) otrzymał pozwolenie na budowę. Obiekt o podwyższonym standardzie przeznaczony będzie dla ok. 130 pensjonariuszy i zapewni realne wsparcie dla osób wymagających opieki i pomocy w różnym stopniu. Równolegle powstanie tu również 12 mieszkań wspomaganych. Autorem projektu inwestycji jest szczecińska pracownia Gorscy Architekci.
W 3-kondygnacyjnym obiekcie o całkowitej powierzchni 3600 mkw. znajdzie się ok. 200 pomieszczeń o zróżnicowanych przeznaczeniach. W budynku przewidziano jedno-, dwu- i trzyosobowe pokoje, pracownie warsztatowe, sale terapeutyczne, kuchnie, jadalnie, a także pomieszczenia techniczne i magazynowe. Ponadto, w ramach zagospodarowania terenu, na tyłach budynku przygotowany zostanie plac wypoczynkowy, zapewniający kontakt z zielenią.
Obiekt miał być zaprojektowany w sposób możliwie przyjazny pensjonariuszom, a zapewniający komfort pracy pracownikom obiektu – mówi Dominik Górski, właściciel pracowni Gorscy Architekci. Z racji doświadczenia w prowadzeniu tego typu placówek, inwestor oczekiwał przede wszystkim funkcjonalnie zaprojektowanego budynku z szeregiem pomieszczeń dopasowanych do funkcji, jakie znajdą się w obiekcie oraz doskonale przemyślanej komunikacji pomiędzy poszczególnymi częściami budynku. Architektura miała zakładać nowoczesną formę – zdecydowaliśmy się na jasną elewację i akcenty drewniane wokół okien oraz fragmenty przeszkleń z dyli szklanych. Wnętrza będą natomiast funkcjonalne i jasne, umożliwiające łatwe utrzymanie czystości.
Jednym z głównych założeń było również, aby cały budynek wraz z zagospodarowaniem terenu był zaprojektowany bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. W oparciu o obowiązujące normy i przepisy dla tego typu obiektów, zaprojektowane zostały pokoje o powiększonym, niestandardowym metrażu oraz znacznie szersze korytarze w stosunku do podobnych obiektów. Ponadto, budynek zostanie wyposażony w pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, a także system kamer i kontroli dostępu, umożliwiający skuteczniejszą opiekę.
Oprócz domu pomocy społecznej powstanie tu także dwanaście 2-pokojowych mieszkań wspomaganych z częściami wspólnymi i aneksami kuchennymi, co umożliwi osobom komfortowe warunku życia przy wsparciu wykwalifikowanego personelu.
Termin oddania inwestycji do użytku planowany jest na 2027 r.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.